Pedagogika - moja misja

Świętość to Liga Mistrzów

Dodano: 3 maj 2016 r.

ŻYCIE TO LIGA MISTRZÓW

Życie każdego człowieka ma wielką wartość, czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne zadania mamy do wykonania na tym świecie. Każdy człowiek jest inny, każdy ma inną historię, każdy inaczej wygląda, ale każdy jest kochany przez Boga taką samą miłością. Czy nasze życie nie wygląda jak mecz? Przypatrzmy się temu bliżej.

Ostatecznym celem naszego życia jest zwycięstwo, czyli zamieszkanie w Królestwie Niebieskim. Zawsze kiedy myślę o zwycięstwie, przypominam sobie różne drużyny, które unosiły w górę puchar Ligi Mistrzów. Każdy, kto choć raz oglądał finał tych rozgrywek, wie, że po meczu zawodnicy obu drużyn płaczą, jedni płaczą z radości, bo spełniło się ich marzenie, natomiast drudzy z powodu porażki i rozczarowania. Nasze ziemskie życie kiedyś dobiegnie końca, czy chcesz w nim zwyciężyć?

TRENER

Najważniejszą osobą w drużynie piłkarskiej jest trener. To on buduje swój zespół i ustala jego taktykę. Dla nas ludzi wierzących najważniejszy jest Bóg. No właśnie... Czy zauważyłeś pewne podobieństwo? Bóg zna każdego z nas po imieniu, zna nasze mocne i słabe strony, wie, co znajduje się w naszych sercach i to On dał każdemu z nas jakąś misję do wykonania. Spójrz! W futbolu zawodnicy grają na czterech pozycjach: bramkarze, obrońcy, pomocnicy i napastnicy. Każdy z nich wykonuje inne zadania, ale mają jeden cel - wygrać mecz. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś: "Ty możesz robić to, czego ja nie potrafię. Ja mogę robić to, co się Tobie nie udaje, ale wspólnie możemy dla Pana Boga dokonać czegoś zupełnie wspaniałego". Każdy człowiek został obdarowany przez Boga różnymi talentami i umiejętnościami. Kiedy rozwijamy te dary i dzielimy się nimi, to tak jakbyśmy grali mecz, bo właśnie w taki sposób współpracujemy na chwałę naszego Pana.

Nie wiem, ile masz lat i w jakim momencie życia się teraz znajdujesz. Czy odnalazłeś już swoje powołanie, czy dopiero jesteś na początku tej drogi - to jest nieważne. Pamiętaj, że Bóg ma dla Ciebie jedyny i niepowtarzalny plan. On cię kocha i zadba o to, abyś miał cudowne życie, oczywiście, jeśli będziesz chciał Go wysłuchać i żyć zgodnie z Jego "taktyką".

Kiedy mali chłopcy i małe dziewczynki zaczynają grać w piłkę, ich oczy wpatrzone są w postać trenera. Jest on dla nich kimś w rodzaju superbohatera, jest autorytetem i osobą, którą młodzi ludzie chcą naśladować. Ponieważ trener przewyższa swoich małych wychowanków umiejętnościami, niemal od razu staje się także motywatorem, powoduje, że w głowach małych piłkarzy pojawia się myśl: "Chcę kiedyś grać tak jak mój trener". W naszym życiu powinno być podobnie, gdyż w piątym rozdziale Ewangelii św. Mateusza czytamy: "Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski." Musimy stawać się podobnymi do Boga, a więc od Niego musimy nauczyć się żyć i kochać.

MODLITWA

Aby tego dokonać, potrzebujemy treningu indywidualnego, czyli modlitwy. Kiedy Jezus chciał przekazać apostołom jakąś ważną lekcję, najczęściej zabierał ich w odosobnione miejsce i tam ich nauczał (Mt 5,1-2). Było to spotkanie sam na sam z tymi, którzy byli mu najbliżsi. Jezus pragnie tego samego dla Ciebie - chce się z Tobą spotkać i wszystkiego cię nauczyć. Pamiętasz modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym?

"Wtedy przyszedł Jezus z nimi do ogrodu, zwanego Getsemani, i rzekł do uczniów: «Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił». Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł do nich: «Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną!»" (Mt 26,36-38). Na kilka chwil przed swoją śmiercią Jezus chce, aby apostołowie byli przy Nim, jednocześnie udziela im ostatniej i najtrudniejszej lekcji - bezwzględnego zaufania Bogu. Jezus chce być dla nas najbliższą osobą. Rozumie nas, bo był człowiekiem takim jak my i dlatego chce nam pomóc. On wie, co to znaczy się bać, cierpieć, płakać, być zdradzonym. Kiedy się modlisz, możesz usłyszeć, jakie ma dla Ciebie wskazówki.

Trening indywidualny może kształtować bardzo różne umiejętności: drybling, obronę, strzały na bramkę, zwinność, szybkość itd. Podobnie jest z modlitwą, ona też ma różne formy: Msza Święta, różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, śpiew, adoracja itd. Trening indywidualny kształtuje nasze umiejętności i predyspozycje fizyczne, natomiast modlitwa wzmacnia naszego ducha i uwrażliwia nasze serce. Największe gwiazdy futbolu, takie jak Cristiano Ronaldo, Oscar, Victor Valdes czy Neymar Jr, trenują codziennie lub nawet kilka razy dziennie, a czy my jako dzieci i zarazem zawodnicy Boga nie powinniśmy się modlić codziennie? Aby być zawodowym piłkarzem czy sportowcem, trzeba naprawdę dużo poświęcić i wycierpieć, to bardzo ciężka praca. Często jest tak, że mięśnie odmawiają posłuszeństwa, ból nóg nie pozwala na normalne funkcjonowanie, pracuje się do maksimum swoich możliwości, a wszystko po to, żeby łzy wylane na treningu zamieniły się w łzy radości po zdobyciu ważnego tytułu. Myślę, że świętość polega właśnie na tym - na pokonywaniu samego siebie, aby być jak najbardziej podobnym do Trenera, aby kochać tak jak On kocha.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Pochwalony - torba. Szara, elegancka, duża i pakowna torba. Kolejny produkt z serii...

39,00

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł