Sylwia Blady

Nie wszystek umarłeś

Dodano: 16 czerwiec 2016 r.

Początek czerwca był dla mnie wyjątkowym czasem. Śmiałam się w duchu, że odbyłam pielgrzymkę śladami ojca Jana Góry, bo zaraz po spotkaniu na Polach Lednickich pojechałam na Jamną, gdzie przeżywałam tygodniowe rekolekcje. Dwa punkty na mapie dopisane przez ojca Górę wciąż tętnią życiem.

Gdy Horacy pisał sam sobie pieśń pochwalną ze znanym non omnis moriar (nie wszystek umrę), jego oczy wpatrzone były we własną twórczość. To prawda, wieki minęły, a my możemy potwierdzić, że rzymski poeta wybudował sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. Jego poezja, choć może nie aż tak poczytna wśród młodzieży, trwa w pamięci wielu, wielu pokoleń. Pośmiertny pomnik niewątpliwie zostawił po sobie pewien szaleniec w białym habicie – o. Jan Góra, który odfrunął do nieba pół roku temu. I choć od jego śmierci minęło tak niewiele czasu, to już teraz mogę przyznać, że dzieła, które zapoczątkował, są trwałe. Mało tego – każdemu z nas przypominają, że i my nie wszystek umrzemy, mając nadzieję na zbawienie.

Dla młodych i z młodymi

Po dobrych kilku latach przerwy postanowiłam wybrać się na spotkanie lednickie pod Bramą Nowego Tysiąclecia. Wracałam do tego miejsca z ogromnym sentymentem. To tam rodziły się moje pierwsze wzloty duchowe, zawiązywały się wspaniałe przyjaźnie, trwające do dziś. Pamiętam, że co roku po wielogodzinnych śpiewach wracałam z Lednicy z gardłem nienadającym się do użytku. Zmęczona, z opalenizną na Indiańca, ale niezwykle szczęśliwa.

W tym roku pierwszy raz bez założyciela – ojca Jana. Trochę się bałam, że tegoroczna Lednica będzie bardzo wspominkowa i że ten temat zdominuje spotkanie. Tak się jednak nie stało. Cały program był dobrze wywarzony, a moment wspomnień ojca Góry wypełniony był ciepłym humorem i czułością, czyli cechami bliskimi twórcy Lednicy.

Pogoda na XX Spotkaniu na Polach Lednickich dopisywała od samego rana. Do czasu, gdy w momencie zebrała się wielka ulewa i lunęła z całą mocą na 60-tysięczny tłum młodych ludzi. Po kilkunastu minutach wszyscy byli jak gąbki, z których wiadrami można by było wyciskać wodę. Nawet przezorni i przygotowani na deszcz nie spodziewali się, że ich buty zamienią się w studnie głębinowe. Stojąc i moknąc w tym hojnym darze z Niebios, pomyślałam sobie, że pewnie ojciec Jan siedzi w tym czasie wygodnie w swoim niebiańskim fotelu, żartując sobie, że młodzież dzisiaj taka bojaźliwa. Faktycznie, deszcz nas nie roztopił, aczkolwiek nagłośnienie chwilowo nie wytrzymało nadmiaru wody.

Pierwsza Lednica bez ojca Jana była pełna jego obecności. Nie tylko we wspomnieniach czy nagraniach wideo pokazywanych na telebimach. To przy jego grobie, który znajduje się na Polach Lednickich, ludzie przywoływali pamięć o ojcu. Gdy podeszłam do grobu, wzruszenie ścisnęło mi gardło. Tablica grobowa, kwiaty i znicze, a w tle Brama Tysiąclecia – czy można sobie wymarzyć piękniejsze miejsce pochówku dla twórcy Lednicy? Ten obraz zostanie mi długo w pamięci. Zapewne nie tylko mi, bo wielu było takich, którym popłynęły łzy wzruszenia i wdzięczności za życie ojca Góry.

Przedsmak nieba

Cały tydzień zaraz po Lednicy spędziłam na Jamnej w Domu św. Jacka na rekolekcjach z grupą twórców chrześcijańskich Vera Icon. Tej Jamnej w Beskidzie Niskim, założonej przez ojca Jana dla młodzieży, po tym jak „górale podarowali Górze górę”. Jeśli jeszcze tam nie byliście, to gorąco polecam. Jamna to miejsce niezwykłe, gdzie rzeczywistość niebiańska staje się tak samo realna jak ta ziemska. Przepiękne Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei nieustannie sprowadza niebo na ziemię. Cały teren zagospodarowany przez dominikanów ma w sobie wiele z raju. Dookoła mnóstwo wypielęgnowanej zieleni, góralskie domki gościnnie witające przybyłych i zwierzaki czekające, by ktoś je wreszcie pogłaskał. To takie odludzie tętniące życiem. Co rusz Jamną odwiedzają grupy i grupki, chcące odetchnąć i poprzebywać z Bogiem. Przy wspólnych posiłkach uśmiechają się do siebie twarze w przeróżnym wieku i o rozmaitym kolorze skóry.

Teren „Respublica Dominicana” należy do takich, które trzeba skutecznie odkrywać. W kątach wielu pomieszczeń czuwają anioły wystrugane przez ludowych twórców. Tu i ówdzie zapisane zostały myśli, które odsyłają do duchowej wędrówki. Wielkim przyjacielem Jamnej był Jan Paweł II i zdecydowanie został w tym miejscu zapamiętany. Pokój, w którym przebywał, stał się domową kaplicą. Gdy uważnie będzie się odkrywać Jamną, z łatwością można zauważyć, jak ojciec Góra kochał świętego Papieża.

Próbowałam znaleźć ślady obecności ojca Jana w miejscu, które było sporą częścią jego życia. Nie natchnęłam się jednak na tablice pamiątkowe czy gablotki ze wspominkami. Na stole w pomieszczeniu naprzeciwko kaplicy leżała księga pamiątkowa. Wiele zapisanych stron z wdzięczności za życie ojca Góry. Zaczęłam czytać i natychmiast ogarnęło mnie wzruszenie. Każdy chciał podziękować za coś wyjątkowego, za możliwość spotkania, za Lednicę, Jamną, za obecność. „Tutaj można tylko zyskać, nie stracić” – przeczytałam w którymś wpisie. „Dziękujemy Ci Ojcze Janie za pięknie odprawiane msze.” – dopisały od siebie dzieci. A Marta napisała: „Dziękuję Ci Ojcze za landrynki”, co rozczuliło mnie do reszty.

Najbardziej podobała mi się niedzielna Msza święta, bo dawno nie byłam na sumie parafialnej o takim zagęszczeniu wiernych na metr kwadratowy. Ledwo wygospodarowałam dla siebie miejsce w kruchcie. Wszyscy piękni i odświętni przyszli rozpocząć nowy tydzień z Bogiem. Na koniec proboszcz zaintonował hymn do Jamneńskiej Pani, który – jak się okazało – znałam już z płyt Siewców Lednicy, a którego autorem jest ojciec Góra. W Sanktuarium Jamneńska pieśń wieczorna wybrzmiała jednak dużo mocniej, tak, że znowu mi ścisnęło gardło podczas śpiewu. Zgodnie z parafialną tradycją wszyscy po mszy zaproszeni zostali na dominikańskie włości, by świętować dzień Pański, delektując się dobrą kawą czy to latając z dzieciakami za piłką. Królestwo Boże jest tu i teraz – pomyślałam.

Ojca Jana fizycznie z nami nie ma, ale zapewne jest już w Niebie. Na ziemi też z nami pozostał w dziełach, które rosną na chwałę Bożą.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Pochwalony - torba. Szara, elegancka, duża i pakowna torba. Kolejny produkt z serii...

39,00

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł