„Bioetyka w dialogu” – nie oceniaj po okładce

recenzja książki

Dodano: 11 kwiecień 2016 r.

Rzetelność tego swoistego podręcznika jest najlepszym remedium dla wszechogarniającej dezorientacji w kwestiach bioetycznych.

Długo zbierałem się do przeczytania tej książeczki. Gdy już znalazłem odrobinę samozaparcia, pozycja „pękła” w niecałą godzinę. O czym mowa? O książce, której nie należy oceniać po okładce. Bioetyka w dialogu, wydana przez Magdalenium.

Zacznijmy właśnie od okładki, bo nie bez powodu wzmagała się moja niechęć czytania. Co prawda, podobał mi się kieszonkowy format, a materiał, z którego okładka była wykonana, jak również jego faktura, były przyjemne dla oka i dłoni. W mojej opinii jednak projekt graficzny okładki zwyczajnie nie zachęca do sięgnięcia po książkę.

Na pierwszym planie widzimy rękę, trzymającą probówkę laboratoryjną. Jednoznacznie przypomina nam to tematykę procedur wspomaganego rozrodu. Ludzie, którzy są zmęczeni ciągłymi dyskusjami na temat in vitro, omijać mogą szerokim łukiem kolejną rzecz, która będzie im się kojarzyć z nieustannymi przepychankami słownymi oraz rzucanymi w nadmiarze inwektywami.

Dodatkowo, słowo „bioetyka” jest rozstrzelone, litery poprzewracane. Sprawiają wrażenie niezłego bałaganu. To nie jest korzystny zabieg, gdyż bioetyka powinna rozjaśniać wątpliwości osób borykających się z dylematami moralnymi, dawać uporządkowane odpowiedzi na pytania. Czytelnik może odnieść wrażenie, że nie zdoła udźwignąć treści książki, która już graficznie jest trudna w odbiorze…

Jednak gdy otworzymy się na środek, odprężymy się i zapomnimy o opakowaniu, możemy zacząć rozkoszować się bioetyką i jej superlatywami. Bioetyka to dyscyplina akademicka, opierająca się na kazusach, czyli sytuacjach rodzących wcześniej nieznane dylematy moralne. Logiczne jest więc, że istotą bioetyki jest dyskusja. I to właśnie dyskusja dwóch rozmówców – Doroty Mazur i ks. Andrzeja Muszali – jest rdzeniem książki. Niesamowicie przypadło mi to do gustu. Bardzo spodobało mi się, że nie ma tu naukowego żargonu, a wszystko napisane jest językiem zrozumiałym dla przysłowiowego Kowalskiego. Jest to cenne, szczególnie w obliczu mnogości podręczników, pisanych suchym, akademickim – i przez to nieatrakcyjnym – językiem.

Struktura książki-wywiadu jest przemyślana, mamy do czynienia z kolejnymi etapami zagłębiania się w istotę dyscypliny bioetycznej. Odpowiednia chronologia jest zachowana również w odniesieniu do zagadnień, którymi bioetycy się zajmują. Od początku ludzkiego życia, zagrożeniami dla jego rozwoju, skończywszy na wielorakich dylematach, jakie napotkać można w bliskiej perspektywie śmierci.

Faktem jest, że tematyka nienarodzonych zajmuje większość treści Bioetyki w dialogu. I nic dziwnego, bo w tej chwili dyskusja jest żywa, czasem nawet strony przechodzą do nieproporcjonalnego ataku. Wyłączenie telewizji, komputera, telefonów komórkowych i wzięcie do ręki tej książki, stworzy atmosferę odpowiednią do wyrobienia własnego poglądu na to (i jak się okazuje – nie tylko to) zagadnienie. Gdy widzimy stronnicze przekazy mass-mediów, rzetelność tego swoistego podręcznika jest najlepszym remedium dla wszechogarniającej dezorientacji.

Podsumowując, Bioetyka w dialogu to prawdziwy must-have dla przeciętnego Polaka, niezależnie od wyznania, preferencji politycznych czy ideologicznych. W sposób jasny i przejrzysty przedstawione są tu przykładowe sytuacje z naszych realiów, narysowany zostaje pełen ich kontekst, wyczerpująco omówiony zestaw argumentów obu stron. Na końcu znajduje się opinia bioetyka. Nikt nam nic nie narzuca, sami musimy w sobie wyrobić zmysł bioetyczny. W dialogu.

***
Dorota Mazur, ks. Andrzej Muszala, Bioetyka w dialogu, Wydawnictwo Magdalenium, 2015.

Tagi: książka
Reklama
Portret użytkownika KwiatPaproci
KwiatPaproci, 12 kwiecień 2016 r.

Osobiście nigdy chyba nie zrozumiem ludzi, którzy są w stanie nie sięgnąć po określony tytuł tylko dlatego, że posiada on w ich opinii brzydką okładkę. To trochę tak, jakby twierdzić, że ludzie, którzy nie są piękni i atrakcyjni, nie mogą mieć niczego ciekawego do powiedzenia i na pewno są głupi.

Mam też mocno mieszane uczucia co do zakończenia. Jak można mówić, że w kwestii bioetycznej każdy musi wyrobić sobie własny zmysł i że zaletą publikacji jest "nie narzucanie" poglądów czytelnikowi? Przecież tutaj chodzi o życie ludzi!

Portret użytkownika Jakub Modrzejewski
Jakub Modrzejewski (anonimowy), 12 kwiecień 2016 r.

1. To jest recenzja. Jako forma przekazu piśmiennego, posiada ona specyficzne nastawienie - ma wskazać zarówno mocne, jak i słabe strony ocenianej pozycji.

Tak, uważam okładkę za brzydką, tak - zniechęcała mnie do ruszenia książki. Nie oznacza to jednak, że nie sięgnąłbym po taką literaturę, szczególnie z racji zainteresowania teologią i etyką katolicką, jak również - mojej przyszłej profesji. Ale tu chodzi o rzesze ludzi, którzy potrzebują zachęty, "marchwi na wędce" - by sięgnąć z ciekawości po coś, co od razu "wpadnie w oko".

W przypadku ważkich, niekoniecznie popularnych tematów - a taką w rozumieniu populacyjnym jest bioetyka - w księgarni trzeba spotkać coś, co zachęci do wzięcia. By to uczynić, wydawnictwa powinny zadbać w sposób szczególny o zewnętrzne walory książki. Mamy tylu utalentowanych grafików, projektantów - a napotykamy nie najwyższych lotów wykończenie...

2. Owszem, chodzi o życie ludzi, ale można mówić, że zaletą jest "nie narzucanie" poglądów. Sytuacja przeciwna jest zaprzeczeniem dialogu i dyskusji, czyli podwalin bioetyki. Czasy indoktrynacji minęły, Czytelników nie należy - wręcz nie wolno - pozbawiać możliwości korzystania z własnych zasobów wiedzy i rozumu. Tylko, gdy będziemy rozmawiać na poziomie partnerskim (a nie sposobem paternalistycznym), osiągniemy cele:
a) zwiększymy świadomość wieloaspektowości problemów, które nas otaczają i siłą rzeczy dojdzie do gradacji tych aspektów;
b) damy możliwość wypowiedzenia się, konfrontacji argumentów - bez poczucia wyższości i niższości stron;
c) umożliwimy samodzielne, rozumowe odkrycie prawdy o najwyższej wartości życia ludzkiego.

Gwarantuję, że nic tak nie pozostanie w sercu, jak samodzielnie wyprowadzony dowód logiczny. I to nazywam "wyrobieniem sobie własnego poglądu".

Pozdrawiam!

Portret użytkownika KwiatPaproci
KwiatPaproci, 13 kwiecień 2016 r.

W mojej opinii nie należy doprowadzać do tego, żeby wszystko, co warte przeczytania i poznania, było jednocześnie atrakcyjne wizualnie. Trzeba raczej zmienić nastawienie ludzi i walczyć z tzw. błędem atrybucji. Zresztą mnie na przykład okładka wyżej recenzowanej książki nie odstrasza. Przykułby mnie głównie tytuł - okładka to rzecz całkowicie marginalna.

Mówisz, że "czasy indoktrynacji minęły" - wielka szkoda, że minęły. Może gdyby zawsze stawiano sprawę jasno, nikt nie miałby wątpliwości, że zabijanie ludzi jest złe i nie byłoby potrzeba "dialogu", żeby to udowadniać. Przeraża mnie, że w ogóle ktoś rozważa konieczność udowadniania tej kwestii. Wobec zła należy mieć postawę radykalną - oczywiście popartą odpowiednimi argumentami, ale wewnętrznie spójną. Założenia powyższej książki (a być może jedynie Twojej recenzji) doprowadzają do pewnej szkodliwej konluzji i są dowodem na to, że współczesny Kościół potrzebuje zmian.

Portret użytkownika Marzena
Marzena (anonimowy), 20 sierpień 2016 r.

"Bioetyka..." nie ma na celu przekonywania przekonanych. Jest skierowana do osób, które poszukują uporządkowanej argumentacji. Jest ich wiele - nie ma co się więc obrażać na rzeczywistość, tylko wyjść do tych ludzi i edukować. Dialog jest akurat dobrą, klasyczną metodą, by w sposób prosty i zrozumiały przedstawić zagadnienie. Zachęcam do przeczytania książki bez stawiania arbitralnych tez.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł