Alicja Lenczewska – mistyczka ze Szczecina

Dodano: 8 wrzesień 2016 r.

Nakładem wydawnictwa Agape ukazała się wyjątkowa książka Świadectwo. Dziennik duchowy zbierająca zapisy rozmów mało znanej jeszcze mistyczki Alicji Lenczewskiej ze Zbawicielem. Jakie przesłanie zostawił nam Jezus za pośrednictwem nauczycielki ze Szczecina?

Czy można się spóźnić w drodze do Nieba? Czy może zdarzyć się, że będzie za późno, aby nawiązać bliską relację z Panem Jezusem? Kościół katolicki naucza, iż póki żyjemy, mamy szansę nie tylko na poprawę, ale na prawdziwą więź z naszym Stwórcą i Panem. Przykładem takiego życia jest pani Alicja Lenczewska, mistyczka, emerytowana nauczycielka z liceum, która przez 20 lat rozmawiała z Panem Jezusem. To właśnie zapis tych rozmów, a także dialogów z Matką Boską oraz innymi świętymi i aniołami, składa się na zawartość Świadectwa. Dziennika duchowego, wydanego za zgodą władzy kościelnej, przez wydawnictwo Agape.

Alicja Lenczewska, która przed 4 laty zmarła na nowotwór, nie jest jeszcze znaną osobą w Polsce. Jej pisma, analizowane przez Komisję Teologiczną, poddane były ocenie, a po uzyskaniu aprobaty biskupa, zostały w tym roku opublikowane. Codzienne dialogi z Panem Jezusem mogą zaskakiwać, szokować, a czasem także zatrważać. Jezus okazuje się w rozmowach z Alicją Lenczewską nie tylko czułym Przyjacielem, ale także wyrozumiałym, kochającym Ojcem, który wyjawia całą bolesną prawdę o nas samych i naszych relacjach z Nim oraz bliźnimi. Przede wszystkim jednak rozmowy z Bogiem ukazują Jego niezgłębioną Miłość do każdego człowieka, Jego troskę o najmniejsze nasze sprawy, do których tak często nie dajemy Mu dostępu przez naszą pychę czy nieufność.

Niedostępna, nieufna, szukająca ukojenia w licznych podróżach po świecie, odczuwająca życiową pustkę, kobieta już jako emerytka odkrywa Pana Jezusa na spotkaniach Odnowy w Duchu Świętym i z całego serca pragnie się zaangażować dla swojego nowego Przyjaciela. Kiedy pewnego dnia rozmyślała o tym, jak bardzo się spóźniła w znalezieniu Go, ile ją ominęło, Pan Jezus stanął przed nią i tak zaczęły się lata intensywnych pouczeń, coraz bardziej czułych rozmów ze Zbawicielem. Rozmowy dotyczą relacji z bliźnimi, sąsiadami, wpływu nawet najmniejszego grzechu na życie pojedynczych ludzi, a także całych grup społecznych. Pan Jezus poucza Alicję, iż nieposłuszeństwo względem Boga, który jedynie pragnie dobra dla swojego stworzenia, może mieć zatrważające skutki. Czytając dialogi z Panem Jezusem, można odnieść wrażenie, iż na początku Zbawiciel jest mniej dostępny, ale wraz z upływem czasu, przy zwiększonym wysiłku mistyczki, daje się poznawać coraz bardziej.

Prawie wszystkie rozmowy mogą szokować. Odkupiciel często skarży się na brak szacunku wobec Eucharystii, na brak modlitwy swoich dzieci, na zimne serca, którymi wierni przyjmują Komunię św., na obojętność i wszechogarniającą chęć zdawania się tylko na siebie, jakby Bóg nikomu nie był potrzebny. A Zbawiciel stoi przy nas nieustannie i czeka na nas cierpliwie. Alicja Lenczewska miała również dar rozmowy ze świętymi, których głosy zawsze odróżniała od siebie, w tym ze św. siostrą Faustyną, Najświętszą Maryją Panną oraz aniołami. Zaskakujące są także rozmowy Alicji z duszami czyśćcowymi, które zachęcają nas do podejmowania jeszcze większego wysiłku na rzecz wypraszania im łask uwolnienia z czyśćca. Jezus przypomina nam tym samym o rzeczywistości niewidocznej gołym okiem, która nas przenika, otacza, na którą mamy wpływ, będąc tutaj na ziemi. Kiedy nasze ziemskie życie dobiegnie końca, nie będziemy mogli już nic dla siebie uczynić, za nami będą świadczyły czyny miłosierdzia, modlitwy, najmniejsze gesty posłuszeństwa spowiednikowi czy przełożonym.

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to fakt powołania – każdy człowiek jest powołany do świętości, a dla Boga nigdy nie jest za późno. Wystarczy się do Niego zwrócić po pomoc. Ta prawda współgra z objawieniami o Miłosierdziu Bożym, przekazanymi św. siostrze Faustynie Kowalskiej, która wielokrotnie podkreślała, że dla Miłosierdzia Bożego nie ma żadnych ograniczeń, potrzebna jest tylko ufność i miłość, by zostać wielkim świętym.

Z Dziennika Duchowego Alicji Lenczewskiej wyłania się obraz zatroskanego Zbawiciela, który zapowiada także bliski dzień Sądu Ostatecznego, swoje przyjście w chwale. Niektóre rozmowy dotyczą sytuacji w świecie, inne niedalekiej przyszłości. Warto w chwili czytania tych rozmów zwracać uwagę na daty, którymi edytorzy opatrzyli każdy nowo rozpoczynający się dialog. Ułatwia to orientację w czasie, zaś liczne dopowiedzenia oraz przypisy umożliwiają zrozumienie kontekstu wypowiedzi, zarówno autorki, jak i Boga czy Jego świętych.

Czy Alicja Lenczewska, mistyczka ze Szczecina, wyróżniała się czymś spośród innych osób? Jeśli wszyscy chrześcijanie mogą mieć dostęp do Boga, czemu tak niewielu odpowiada? Alicja Lenczewska oraz jej życie wskazuje, że miarą wielkości u Boga jest pokora i całkowita ufność. Im więcej człowiek oddaje, tym więcej może zyskać. Warto przyjrzeć się temu podczas lektury duchowej. Nie będzie ona łatwa, na pewno nie da się książki przeczytać jak dobrej powieści w parę dni, choć są to dialogi. Niosą w sobie tyle treści, że należy się nad nią pochylić, zadumać, aby czytelnik również odniósł korzyść z czytania Dziennika duchowego, do czego gorąco zachęcam.

***
Alicja Lenczewska, Świadectwo. Dziennik duchowy, Wyd. Agape, Poznań 2016.

Reklama
Portret użytkownika Magda
Magda (anonimowy), 17 luty 2018 r.

Jesli ktos cierpi i nie rozumie sensu cierpienia, ta ksiazka jest dla niego. Zmienia o 180° myslenie, czucie.. Zmienia jakosc zycia, i to znacznie. Polecam ta ksiazke. Czytajac ja, czyta sie... o sobie. Niejednokrotnie odczujecie, ze Jezus mowi do Was slowami ze stronic tej ksiegi. Wspaniala lektura, jedna z najwazniejszych w zyciu.

Portret użytkownika Natala
Natala (anonimowy), 19 październik 2016 r.

Pani Alicja była członkiem Wspólnoty Rodziny Serca Miłości Ukrzyżowanej.
Celem tej wspólnoty jest ofiara, zadośćuczynienie Bogu za grzechy swoje i świata.

Portret użytkownika Bartek
Bartek (anonimowy), 16 wrzesień 2016 r.

Zastanawiam się nad zakupem tej książki. Słuchałem na jednym z filmików zamieszonych w sieci, fragmentów z tego dzienniczka i bardzo mnie poruszyły. Pozdrawiam.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

książka

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Pouczająca i inspirująca antologia. William J. Bennett zebrał setki historii, które...

45,00 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

«Credo (Wierzę, Wyznanie wiary)» stanowi jedno z największych wyzwań dla katechetów i...

11,20 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Mojżesz koszulka męska. Projekt inspirowany fragmentem Księgi Wyjścia. "Mojżesz wyciągnął...

55 zł