Teatr "A"

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Teatr "A" jest autorskim, impresaryjnym teatrem muzycznym, podejmującym w swojej praktyce scenicznej głównie tematy leżące u początków kultury europejskiej.

Teatr "A" jest autorskim, impresaryjnym teatrem muzycznym, podejmującym w swojej praktyce scenicznej głównie tematy leżące u początków kultury europejskiej.

Działając na Śląsku od 1996 roku ma w swoim repertuarze 8 autorskich spektakli: musicale "Jonasz", "Tobiasz", "Pieśń nad pieśniami", spektakle muzyczne "Pasja", "Pastorałka", "Bajka o Smoku Kubie", widowiska "Benedicti" i "Apokalipsa".


foto: Adam Miozga

Do dorobku Zespołu należy także zaliczyć współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gliwicach (która zaowocowała min. widowiskami "Noc św. Jana" i "Królewny, Rycerze i Pewne Straszne Zwierzę") oraz współorganizację I Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Krajów Misyjnych Missio Festiwal 2002 w Chorzowie.

Nie posiadając (jak dotąd) własnej stałej sceny Teatr A jest "teatrem w drodze" - spektakle Zespołu są prezentowane podczas cyklicznie organizowanych tournee w kraju i za granicą. Spektakle Teatru "A" były wystawiane min. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Częstochowie, Wrocławiu, Olsztynie, Poznaniu, musicale "Jonasz" i "Tobiasz" podczas tras koncertowych w Niemczech (min,. w Hamburgu, Regensburgu, Freising, Gorlitz), zaś "Pieśń nad Pieśniami" na festiwalu teatralnym w Ołomuńcu (Czechy).


foto: Piotr Chlipalski

Zespół, tworzony przez absolwentów polskich uczelni artystycznych i humanistycznych (min. Akademii Muzycznej w Katowicach, Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu,), wybitnie uzdolnionych artystycznie studentów, kształtowany w oparciu o liczne castingi i warsztaty artystyczne nagrał dwie autorskie płyty ("Tobiasz" z bonusem z musicalu "Jonasz" i "Benedicti" z bonusem z musicalu "Pieśń nad Pieśniami"), kasety ("Jonasz", "Tobiasz", "Benedicti") oraz słuchowisko wydane jako książka z kasetą pt. "Bajka o Smoku Kubie".

Ponadto do dorobku artystycznego Grupy należy zaliczyć uczestnictwo w nagraniach teledysków Ewy Urygi i "Amenbend", realizację telewizyjnej impresji pt. "Powroty", video-rejestracje spektaklu "Apokalipsa" oraz fragmentów musicali "Tobiasz", "Jonasz", "Pnp" i "Pasja".
Zespół gościł niejednokrotnie na antenie Tele3 w Katowicach, reportaż o Teatrze zrealizował Program I TVP, fragmenty spektakli emitował Program 2 TVP.
Podczas siedmiu lat działalności Teatr zagrał ponad 300 spektakli, które obejrzało około 150 000 osób.


foto: Mariusz Kozubek

Mariusz Kozubek, założyciel Teatru "A", autor scenariuszy i reżyser wszystkich spektakli Zespołu tak mówi o fenomenie Grupy: Teatr "A" jest jedynym w Polsce, całkowicie niezależnym i autorskim teatrem muzycznym, który od siedmiu lat nieprzerwanie i konsekwentnie kształtuje swój repertuar w oparciu o wspólne ludzkiemu doświadczeniu archetypy obecne w przekazach będących fundamentem europejskiej kultury. Fenomen grupy polega przede wszystkim na ukształtowaniu się niepowtarzalnego, kreatywnego zespołu artystycznego, łączącego muzyków, aktorów, wokalistów, tancerzy, choreografów, scenografów, reżyserów i literatów. Muzyka i teksty pisane do prapremierowych spektakli, własny zespół aktorski i muzyczny, oryginalne projekty scenografii i choreografii wpisują się z jednej strony w dorobek polskiego teatru muzycznego, z drugiej kształtują nowy język sceny teatralno-muzycznej w Polsce. Zderzenie nowatorskiego myślenia o teatrze, tematów obecnych od wieków w kulturze europejskiej z popularną formułą teatru muzycznego daje interesujące rezultaty artystyczne. Z jednej strony uszlachetnia się musical, z drugiej uprzystępnia poważne, wspólne ludzkiemu doświadczeniu tematy. Podążając tropem takich musicali jak "Jesus Christ Superstar" czy "Józef i Cudowny Płaszcz Snów w Technikolorze" próbuje Teatr "A" iść dalej w tropieniu piękna i sacrum. Spektakle Grupy przenoszą widza w świat przyjazny, ciepły i pogodny, z drugiej jednak strony w obszar, w którym podskórnie wyczuwa się tętno Tajemnicy. Próbując opisać całość ludzkiego doświadczenia, odwiecznych pytań i tęsknot ludzkości, spektakle Zespołu nie dają odpowiedzi jasnych i dydaktycznych. Raczej pokornie stają wobec "złożoności bytu", otwierają przestrzeń na Niewidzialne, pozostając jednocześnie wierne konkretowi ludzkiego doświadczenia. To teatr wychylony ku człowiekowi, nie zamykający oczy na doświadczenie bólu i dramatyzmu istnienia, jednocześnie przyjazny życiu, fundamentalnym wartościom - otwarty na uśmiech, łaskę i nadzieję.

Od 2002 roku rozpoczął się nowy etap w działalności Teatru. Decyzją Zarządu Miasta Chorzów została wydzierżawiona Stowarzyszeniu Kulturalnemu Pro-Scenium część secesyjnego budynku na Placu Piastowskim. Obiekt po adaptacji ma pełnić przede wszystkim funkcję siedziby Stowarzyszenia, Teatru A i pierwszej stałej sceny impresaryjnej Zespołu.


foto: Adam Miozga

Stworzenie nowej (nie dotowanej z budżetu) placówki kulturalnej na Śląsku wymaga współpracy wielu ludzi, którym nieobojętna jest troska o przyszłość polskiej kultury. W czasach, gdy dominują wartości materialne, gdy coraz mniej środków i uwagi poświęca się rozwojowi kultury artystycznej, zakładamy nowy, z prawdziwego zdarzenia teatr. Teatr nie zdemoralizowany państwowymi i miejskimi dotacjami, potrafiący dobrze gospodarować materialnymi środkami (uczył się tego przez siedem lat zaczynając od przysłowiowego "zera", dziś grając osiem wyprodukowanych w 100% własnymi siłami pełno-obsadowych spektakli). Teatr z własnym repertuarem, wierną widownią, kreatywnym i dynamicznym zespołem artystycznym. Teatr niosący nadzieję i uśmiech w czasach niepewności i burzliwych przemian. Teatr przyjazny widzowi, otwarty na widza, szukający widza.

Czując się odpowiedzialni za daną nam po tak długim czasie szansę, szukamy jednocześnie ludzi gotowych wesprzeć naszą pracę i marzenia. Ludzi dobrej woli, altruistów, z niewygasłą w sercu pasją i żarem. Remont obiektu, wobec którego stajemy z lękiem, ale i z wiarą, to pierwszy krok do rozpoczęcia nowych, zakrojonych na szeroką skalę działań artystycznych. Jeśli zechcecie się Państwo włączyć w to pasjonujące dzieło, niewątpliwie pozostawicie swój trwały ślad w "materii ducha", o ironio trwalszej niż sam dom, który odbudowujemy. Mecenat, dzięki któremu powstawały najwybitniejsze dzieła kultury w Europie, i dzisiaj może się skutecznie realizować - a Państwo możecie mieć w nim niepowtarzalny udział. Piękno musi znaleźć wymierny kształt, aby mogło się dobroczynnie objawiać wobec innych. Piękno, które - jak napisał Norwid - "kształtem jest miłości".

W tej materializacji piękna mogą uczestniczyć wszyscy.

Więcej informacji, zdjęcia, pliki audio i video:

www.teatr-a.art.pl kontakt: Piotr Chlipalski e-mail: chlip@teatr-a.art.pl gsm: +48 501 463 455

Tagi: teatr
Reklama
Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 9 listopad 2016 r.

Przepiękne macie zdjęcia ze sztuk. Taki efetk jest trudny do uzyskania w ciemnych pomieszczeniach teatru.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł