Być jak Sue Heck

Dodano: 12 sierpień 2015 r.

Wielu Polaków nie lubi sitcomów. W zasadzie nie ma co się dziwić – sztuczna, niskobudżetowa scenografia, ograniczone ruchy kamery, oczywiste żarty, którym zazwyczaj towarzyszy wklejony śmiech publiczności. Jednak trzeba przyznać, że coś w tych serialach musi być, skoro Ameryka uczyniła z nich swój towar eksportowy. To niewątpliwie zasługa charakterystycznych postaci, z którymi widz szybko się utożsamia. Kilka lat temu zaprzyjaźniłam się nastoletnią Sue Heck z sitcomu The Middle. I mowa tu o naprawdę inspirującej przyjaźni.

The Middle, w Polsce znany dzięki Comedy Central jako Pępek Świata, to serial, który opowiada losy typowo-nietypowej amerykańskiej rodziny Hecków, zamieszkującej fikcyjne miasteczko Orson, w stanie Indiana. Narratorką codziennych perypetii bohaterów jest Frankie, pracująca w komisie samochodowym matka trójki dzieci i żona Mike’a, dyrektora kamieniołomu. Życie kobiety nie przypomina jednak idylli – oprócz pracy ma na głowie cały dom, wychowanie swoich pociech i uciążliwych sąsiadów. W rodzinie Hecków często brakuje pieniędzy, dodatkowo cała piątka ma ogromnego pecha. Jednak żaden z domowników nie poddaje się i z różnym dla siebie podejściem stara się przezwyciężyć codzienne trudności. W taki też sposób poznajemy życie najstarszego syna pary, Axla – miłośnika koszykówki i pewnego siebie, nieco sarkastycznego podrywacza; najmłodsze dziecko, Bricka – uzależnionego od czytania, nad wyraz mądrego chłopca, uczęszczającego do klasy specjalnej; oraz nastoletnią Sue Heck, która, choć jest najbardziej pechową osobą w rodzinie, uwielbia udzielać się w społeczności szkolnej i jest prawdziwym wulkanem energii. Właśnie Sue jest postacią, dla której warto obejrzeć przynajmniej kilka odcinków The Middle. To dziewczyna, do której najlepiej pasuje powiedzenie: „Jeśli życie daje ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę”.

Serial liczy już sześć sezonów, a każdy odcinek to dla bohaterki kolejne życiowe wyzwanie. Zaczynając od tego, że już samo pełne imię nastolatki brzmi Sue Sue Heck, ponieważ jej rodzice pomylili się w wypełnianiu formularzu. Kiedy Sue ma w końcu okazję sama to zmienić, stwierdza, że zmiana jest niepotrzebna, bo właśnie to czyni ją wyjątkową. Innym razem panna Heck chce dostać się do drużyny cheerliederek, lecz kończy jako szkolna maskotka w ogromnym przebraniu kurczaka. Sue poświęca się jednak nowej roli, by zagrzewać szkolnych graczy do walki. Gdy odlicza czas do upragnionego balu maturzystów, okazuje się, że nie może na niego iść; kiedy wygrywa bilet do Nowego Jorku, trwa śnieżyca; a kiedy stara się o nagrodę za idealną frekwencję, dyrektor informuje ją, że niestety kiedyś spóźniła się na zajęcia z powodu wizyty u lekarza. Brzmi jak koszmar? Nie dla Sue. W każdej sytuacji chce odnaleźć jakieś pozytywy. Ostatni rok liceum nazywa „Year of Sue”, przypinając na lodówkę kartkę z narysowanym termometrem. Ilekroć uda jej się coś osiągnąć, domalowuje poziom rtęci, ciesząc się, że jest bliżej celu.

Można się domyślić, że rok Sue jest pełen niepowodzeń. Bohaterka postanowiła, że będzie idealny, ale wszystko idzie nie tak. I niestety, tak wygląda życie nie tylko w sitcomach – nawet jeśli postanowimy sobie, że od tej pory wszystko będzie szło gładko, nie od nas to zależy. W styczniu skończyłam osiemnaście lat i też chciałam, żeby był to „Rok Joanny”, ale pomysł legł w gruzach. Bo zwyczajnie nie da się ułożyć życia, ot tak. I nawet jeśli miesiące mijają zgodnie z zasadą: „jak się wali, to wszystko na raz”, trzeba przyjąć postawę Sue Heck. Szukać plusów każdej sytuacji i czekać aż skończy się zła passa.

Ostatni odcinek szóstego sezonu jest moim ulubionym. Wydaje się, że dzień zakończenia roku, zamiast najlepszym, będzie jednym z najgorszych w życiu Sue. W pamiątkowej książce ktoś przypadkowo podpisuje jej zdjęcie błędnym imieniem, znika też szansa na wymarzoną nagrodę. Nawet szkolna toga ma zły rozmiar. Jednak pod koniec odcinka ma miejsce wzruszająca scena. Zrezygnowana i rozczarowana nastolatka siedzi wśród innych uczniów i czeka na odebranie dyplomu. Nagle koledzy Sue podają sobie z rąk do rąk pamiątkową książkę panny Heck, która wreszcie się znalazła. Gdy dziewczyna ją otwiera, widzi, że każda strona jest zapisana przez jej kolegów – „Zawsze biegniesz przez korytarz taka wesoła. Przysięgam, że nigdy nie widziałam cię w złym humorze”, „Poprawiłaś mi humor, gdy nie dostałam się do szkolnego chóru i kółka teatralnego”, „Szkoda, że nie rozmawialiśmy za wiele, ale twoje pokazy przed meczami były świetne”, „Zawsze podziwiałam cię za to, że wszystkiego próbowałaś i byłaś taka odważna, zawsze byłaś optymistką. Dzięki tobie zdałam sobie sprawę, że też taka powinnam być”. Jak można się domyślić, Sue zalewa się łzami radości i biegnie szczęśliwa na scenę, by odebrać swój dyplom.

Nawet jeśli to wszystko, co przez szkolne lata było dla Sue Heck ciężkie, nastolatka stała się inspiracją dla wielu ludzi. Nigdy nie narzekała i nigdy się nie poddawała. I trzeba przyznać, że ta postać z sitcomu może dać nam dobrą lekcję.

Tagi: osobiste
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

św. Jan Bosko

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

książka

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Pochwalony - torba. Szara, elegancka, duża i pakowna torba. Kolejny produkt z serii...

39,00

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł