Symbole satanistyczne w telewizji

Dodano: 12 grudzień 2012 r.

Rzecz o tolerancji poglądów i poszanowaniu innych w życiu publicznym sprowadza się czasem do absurdów, pozwalając np. na umieszczanie symboli satanistycznych czy okultystycznych w telewizji.

Domyślam się, że kwestię tę poruszało przede mną wielu, np. w kontekście sprawy Adama Darskiego bądź w kwestii obchodzenia Halloween. Chciałbym jednak podzielić się pewnym niepokojem, jaki wzbudzają we mnie teledyski. Co prawda nie oglądam ich nagminnie, lecz przydarzyło mi się w tym tygodniu obejrzeć kilka i ze zgrozą stwierdzam, iż zawierają i promują treści satanistyczne.

Ot, dla przykładu, „Die young” wokalistki o imieniu Kesha, który dosyć często puszczany jest na kanałach muzycznych. Melodia może i zachęcająca do wysłuchania, lecz teledysk sprawił, że nie mam zamiaru więcej ani oglądać, ani słuchać tej piosenki czy wszystkich utworów piosenkarki. W teledysku pojawiają się odwrócone krzyże, przebijające przez pentagramy, tak szybko jak się pojawiają, tak również szybko znikają. Do tego dochodzi gra światłocienia oraz historia utworzona w teledysku, gdzie pod pentagramem tańczy wokalistka w mrocznej scenerii, wyśpiewując w refrenie tytuł piosenki. Następują również sceny erotyczne, zaś załamanie obrazu sugeruje obecność istot nadprzyrodzonych. Przekaz piosenki jest jednoznaczny, by umierać młodo, cieszyć się życiem, właściwie używać go do woli. W połączeniu z symbolami satanistycznymi (w teledysku pojawia się również bliżej nieokreślona zacieniona istota na czymś przypominającym lektykę) tworzy to mieszankę wybuchową.

Dlaczego teledysk został w ogóle dopuszczony do emisji? Jeśli myślimy o wolności słowa, wolności wyznania oraz przede wszystkim o efekcie „zaskoczenia”, to w przypadku satanizmu powinna zapalić sam się czerwona lampka ostrzegawcza. W imię tolerancji nie wolno pozwalać na promowanie treści okultystycznych. Powodów jest kilka, a m.in. taki, iż satanizm z definicji opiera się na wrogości i przeciwstawieniu się wierze w Chrystusa. Nie może być zatem mowy o tolerancji, akceptacji drugiej strony, kiedy substancją podstawową tej drugiej jest antagonizm wobec pierwszej. To jest sprzeczność. Przy okazji warto przypomnieć, iż słowo „diabolus” czy szatan oznacza „wroga”, „przeciwnika Boga”. Drugą sprawą jest fakt, iż promowanie treści satanistycznych niejako oswaja odbiorcę z diabelską symboliką. To znieczulenie połączone ze źle pojętą tolerancją może nas zobojętnić, a tym samym umożliwić „zarażenie się” takimi treściami. Warto o tym pamiętać, warto także przyglądać się teledyskom, gdyż przede wszystkim odbiorcami kanałów muzycznych jest młodzież i to do niej trafia ten przekaz.

Tu nie chodzi o agresywną kampanię wymierzoną w takie teledyski, lecz o zwiększoną wrażliwość i o to, by nie otwierać się na oferowany w telewizji satanizm, który ze swojej natury działa niszcząco zarówno na psychikę, jak i całą osobowość człowieka. Wiedział o tym Włoch, o którym niedawno pisano na naszym portalu, błogosławiony Bartolo Longo (artykuł pt. „Od satanisty do Apostoła Różańca” można przeczytać klikając na podany link: http://bosko.pl/wiara/Od-satanisty-do-Apostola-Rozanca.html). Przy pomocy takich przykładów oraz wyjaśniając istotę używanych symboli, warto uświadamiać powagę problemu i nie dać sobie wmówić, że wszystko jest w porządku w imię źle rozumianej tolerancji poglądów.

Reklama
Portret użytkownika Skroda
Skroda, 22 styczeń 2013 r.

Jeśli którykolwiek nastolatek oglądając odwrócone krzyże w teledyskach piejących lasek zostanie satanistą, to będzie cud, a cuda to chyba działka Boga...
Nie wiem o co chodzi z tą histerią nad pseudo-satanizmem, bo tak naprawdę głupie nastolatki oglądające Rihanne raczej nie wczuwają się w takie rzeczy, zresztą najpierw musiałyby docierać do nich jakiekolwiek przekazy, zwykle są na to po prostu zbyt tępi.
Ludzie powinni się uczyć rozróżniać kpiny od prawdy, czy coś jest serio, czy nie idt., pokazywanie raczej nie szkodzi, a uzmysławia. Symbole religijne już dawno weszły w kanon popkultury i ukrywanie, że można je wykorzystać inaczej jak klęcząc przed nimi, nie jest żadnym sposobem zapobiegania 'satanizmowi' ('prawdziwi' sataniści pewnie nie słuchają nawet takiej muzyki).
Jest wiele poważniejszych problemów niż popkulturowe teledyski, może lepiej na nie zwrócić uwagę, zamiast powielać to marudzenie o satanizmie.

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 16 czerwiec 2013 r.

No widzisz właśnie o to chodzi szatanowi!!! Zminimalizować znaczenie symboli religijnych, a przez to je wykpić. Na przykład krzyż powiesić sobie na uszach, ot taka dekoracja a nie symbol godny czci. Albo podrzeć Biblię na koncercie i powiedzieć, że to artyzm!!! Szatan zrobi wszystko nawet wykpi samego siebie byle by to pomogło mu w osiągnięciu celu jakim jest odciągnięcie uwagi człowieka od Boga. Skoro szatan nie istnieje to i Boga nie ma. To wielki sukces diabła.

Portret użytkownika Kamill
Kamill, 30 styczeń 2013 r.

To, że coś weszło w popkulturę, nie oznacza jeszcze, że trzeba to akceptować. To takie małe przyzwolenie na więcej i więcej.

Po drugie nie uważam, by nastolatkowie i nastolatki byli tępi, wręcz przeciwnie, to właśnie w telewizji oraz w swoich idolach np. z teledysków czerpią mniej lub bardziej godne naśladowania przykłady i wzorują się na nich. I właśnie ten fakt powoduje, że satanizm w mediach jest złem, przed którym trzeba ostrzegać. Przekaz medialny najbardziej dociera do młodych ludzi, nie bez kozery bywa nazywana obecna epoka epoką obrazu - przekazu.

Oswajanie oraz akceptowanie takiego stanu rzeczy, że coś weszło w popkulturę, czy w inną kulturę, to tylko standardowe mydlenie oczu i czcze gadanie. Banalizowanie tego również. Zważywszy na tendencje do drwienia zarówno z symboli religijnych, jak i z ludzi, bez odpowiedzialności, bo tak robią wszyscy, bo w masie raźniej, jest raczej dowodem na to, że jest to złe. A nikt nie powiedział, że to, co robi większość jest z definicji dobre.

I nigdzie nie jest także określone, czego słuchają prawdziwi sataniści. Bo satanistą nie jest się ze względu na słuchaną muzykę, ale ze względu na otwarcie się na coś, co jest złe i emanuje złem. To prowadzi do stawania w opozycji do Boga - to już jest satanizm. I nie jest to histeria tylko poważne zagrożenie.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł