Michał Guzek

Chrześcijańskie Granie – Festiwal pełen mocy!

Dodano: 30 listopad 2015 r.

Zakończył się piąty, jubileuszowy Festiwal Chrześcijańskie Granie. Wydarzenie odbywało się przez dwa dni w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” w Warszawie. Impreza jest jedną z najważniejszych inicjatyw tworzonych dla środowiska muzyki chrześcijańskiej. Tegoroczna edycja festiwalu zaskakiwała. To, co działo się na Dewajtis 3 można określić krótko: jest moc!

Uwielbienie

Już piątkowy wieczór zadziwiał. Zespół 33 w tym roku nie poprowadził zwykłego koncertu. To było coś więcej niż tylko Uwielbienie. W kaplicy Dobrego Miejsca w Najświętszym Sakramencie był obecny sam Pan Jezus. On działał. Modlitwa prowadzona przez duszpasterza młodych ks. Marcina Moksa, przepiękny śpiew Joanny Koniecznej pomagał wejść w to, co ukryte i nie widoczne dla oczu. Tajemnica spotkania z Wszechmocnym pozostaje pomiędzy Nim a tymi, którzy pojawili się na Bielanach. Uwielbienie nie tylko pomagało otwierać się na Pana Boga, ale również na innych ludzi. Pod koniec miałem wrażenie, że Ci którzy przyszli do Dobrego Miejsca stworzyli wspólnotę. Odczuwałem Ducha jedności. Była moc. Wydaje się, że nie dużo potrzeba jest do szczęścia. Pierwszy wieczór festiwalowy to wielkie zadziwienie nad tym, co nie jest z tego świata…

Spotkanie

Festiwal Chrześcijańskie Granie to nie tylko czas spotkania z Bogiem, ale mnóstwo rozmów i radości w obcowaniu z innymi. Były momenty kontaktów nieformalnych pomiędzy zespołami, ludźmi mediów a wydawcami, ale również te, które były zaplanowane. Wyjątkowym punktem w programie był Salon Festiwalowy. Poprowadził go z wielkim rozmachem Piotr Polański – autor audycji w Radiu Wnet i w Radiu Warszawa. Dopisali również paneliści związani z muzyką chrześcijańską m.in. ks. Jacek Miszczak (Lista z Mocą), Marcin Witan (Muzyczne Rozmowy) czy Kamil Zbozień (RTCK). Nie zabrakło również ludzi mediów i samych twórców muzyki chrześcijańskiej. Ciekawym spojrzeniem dzieliła się Sylwia Smoczyńska z Kayaxu, która rynek muzyczny w Polsce oceniła jako ten, który przeżywa kryzys. W tym zjawisko muzyki z przesłaniem chrześcijańskim ma ogromne szanse i zadanie na profesjonalizację. Receptą na zmianę jest przede wszystkim ciężka praca, wejście z muzyką chrześcijańską w media elektroniczne oraz rozwój menagmentu koncertowego. Ważne dla funkcjonowania rynku z dobrym przekazem jest zaangażowanie wydawców i stworzenie wytwórni zajmujących się muzyką chrześcijańską. Do tego potrzebna jest dobra współpraca z mediami oraz skuteczna komunikacja ze środowiskiem biznesowym. To tylko kilka wniosków, które mogłem „wynieść” z I Salonu festiwalowego. Do nich można dodać te, o których w kazaniu mówił ks. Krzysztof Orzeł podczas Eucharystii, która odbyła się zaraz po spotkaniu. Popatrzeć, posłuchać, porozmawiać, przemodlić i pobłogosławić – to pięć zasad dla twórców zajmujących się muzyką z chrześcijańskim przesłaniem.

Premiery

Na finał V festiwalu Chrześcijańskie Granie złożyły się wszystkie punkty, o których mówił ks. Krzysztof w kazaniu. Podczas Koncertu Premiery mogliśmy przyjrzeć się i posłuchać temu, co nowego dzieje się w muzyce chrześcijańskiej. Arkadio, Albo i Nie, ks.Jakub Bartczak, El Camino czy New Day przygotowali dla słuchaczy zgromadzonych w Dobrym Miejscu, ale i tych przed monitorami ekranów telewizji Salve Tv sytą ucztę dla ducha. Muzyka, która niosła się ze sceny, porywała autentycznością, jakością i różnorodnością. Ale co najważniejsze panował ten sam Duch. Koncert Premiery to również rozmowy. Zespoły oraz zaproszonych gości przepytywała prowadząca koncert dziennikarka Radia Warszawa Katarzyna Goszcz. Poza ciekawymi i poruszającymi świadectwami był czas na świętowanie. Nagrodę główną Złoty Krążek 2015, statuetkę ufundowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz 30 godzin od Studia Niepodległości 159 otrzymał głosami publiczności zgromadzonej w Dobrym Miejscu zespół New Day za utwór Pod Prąd. O radości z nagrody mówił po festiwalu Rafał Boniśniak – lider zespołu: „Festiwal Chrześcijańskie Granie to naprawdę Dobre Miejsce. Jedynym takim na świecie. Taka nagroda to był na dla nas szok. Nie byliśmy w stanie nawet myśleć i podziękować ze sceny ludziom , którzy nas wybrali. Myślę, że jesteśmy w tej chwili najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi. Dobre Miejsce to miejsce z piękniejszej strony świata.” Również serwis BeneDeo przyznał nagrody za teledysk 2015. W tym roku zostali wyróżnieni: zespół Ninive (Wyciągasz rękę) – nagroda publiczności, Zetaigreka (Iskierka) – nagroda jury. Można by powiedzieć krótko – tegoroczny festiwal to wielkie święto.

Występ zespołu Soudarion wpisał się w doskonale w klimat całej imprezy. Podczas koncertu poznańskiej formacji otrzymaliśmy mnóstwo powodów do radości. Pierwszy z nich to przede wszystkim premiera płyty Tylko Miłość, która odbyła się w ramach festiwalu w Dobrym Miejscu. Kolejny, to informacja, którą poprzez Pawła Karlińskiego przekazał serwis www.chrzescijanskiegranie.pl. Dowiedzieliśmy się o pierwszym zespole, który wystąpi podczas Koncertu Debiuty 2015. Jest nim formacja Szymona Babuchowskiego – DOBRE LUDZIE. Poza pięknymi i poruszającymi momentami był ten szczególny, w którym publika zgromadzona na Premierach nie wytrzymała… Zagrany przez zespół Soudarion utwór Niechaj Zstąpi Duch Twój poderwał z miejsc prawie wszystkich. Była moc. Moc uwielbienia. Nie zabrakło jej w utworze finałowym Jesteś dobry, który został wykonany przez wszystkie zespoły. Modlitwa i błogosławieństwo popłynęły ze sceny, których chyba wszyscy potrzebowaliśmy…

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

św. Jan Bosko

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Pouczająca i inspirująca antologia. William J. Bennett zebrał setki historii, które...

45,00 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

«Credo (Wierzę, Wyznanie wiary)» stanowi jedno z największych wyzwań dla katechetów i...

11,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł