Kawa

Emensis - "Miejsce Startu"

Dodano: 5 październik 2009 r.

Dwie piękne dziewczyny, dwie gitary, dwa przejmujące głosy, dziesięć dobrze wyśpiewanych piosenek. Tak w skrócie można opisać debiut bytowskiej formacji o nazwie Emensis, którą tworzą siostry Melania i Maja Nowotnik (stąd zresztą nazwa grupy, na którą składają się inicjały wokalistek: eM i En + SISsters w skrócie eMEnSIS).

Do realizacji tego projektu siostry zaprosiły trzech uznanych muzyków sesyjnych, a nagrania trwały prawie pół roku, dlatego płyta brzmi od A do Z bardzo zachęcająco.

Jedyny mankament, jaki dostrzegam, to trzy kawałki po angielsku, a właściwie tylko trzy kawałki po angielsku. W moim odczuciu siostry, a właściwie treści przekazywane przez dziewczyny, dużo lepiej brzmią po angielsku niż po polsku. Ciężko jest wyśpiewać zaangażowany, uwielbieniowy tekst po polsku, nie popadając w schemat lub banał, co w efekcie skutkuje szybkim zmęczeniem słuchacza. Jest sporo zespołów, których płyt słuchałem tylko raz właśnie z tego powodu - banalnego tekstu i mało interesującej aranżacji. To, co proponuje Emensis, broni się w całości i nie męczy - jednak anglojęzyczne utwory jakoś najbardziej mnie przekonują i dostaję ciarek za każdym razem, kiedy ich słucham. Dlatego mam nadzieję, że kolejny album Emensis zostanie nagrany w odwrotnej proporcji lub po prostu w całości po angielsku. To takie moje małe marzenie, a czy się spełni? Jak mówią Rosjanie: "Pożyjemy - zobaczymy".

Siostrom należy się również ukłon za stworzenie bardzo sympatycznej i intrygującej oprawy graficznej płyty. Pełna profeska!

W jednym zdaniu: Słuchając Emensis, na nowo odkryłem, czym jest CCM - Contemporary Christian Music. Polecam wszystkim wierzącym!

"Zdaniem eksperta"

Luk, Porozumienie

Posłuchałem tego materiału co najmniej dwukrotnie - jeden raz uważnie (żeby się trochę poczepiać, hehe...), drugi - robiąc coś obok - żeby sprawdzić, czy ta muzyka przyciąga moją uwagę, czy pomaga pracować i jak bardzo mnie absorbuje?

Krótko: jest BARDZO ciekawie. Dziewczyny potrafią śpiewać i kropka. Teksty autentyczne, mogę się nimi modlić. Choć muzyki w wielu miejscach jest nieco za dużo, jest nieco przydługa - i to nie robi jej dobrze...

Muzycznie? - myślę, że jeszcze idzie to w kierunku stabilizacji stylistycznej. Dużo pomysłów aranżacyjnych - może czasem nieco zbyt dużo, ale jednocześnie solidnych - więc wystarczy wybrać te najlepsze:).
Spójność wcale nie jest wrogiem ciekawej muzyki, wręcz przeciwnie, to zbyt duży rozstrzał w produkcjach jest kumplem nudy i papki muzycznej.

Jeśli mogę udzielić wskazówek, to: przy kompozycjach idących w stronę rocka - wokale są zbyt delikatne - z tymi możliwościami dziewczyny mogą wykrzesać z siebie o wiele więcej różnych ciekawych, ekspresywnych tonów.

Przy delikatnych produkcjach - wszystko ok, natomiast to, co robią siostry, jest mocno worshipowe - i wtedy Emensis aż woła o więcej chórów w mocnym tle (w klimatach Hillsong czy Michaela W. Smitha) - wówczas modlitwa na koncertach będzie totalna! :)

Skoro już chóry - bardzo ciekawie pomyślane faktury. Ciekaw jestem jednak wykonania koncertowego bo, tu już powtórzę się, dziewczyny mają możliwości, żeby poradzić sobie na żywo w dwójkę, ale może warto też skrzyknąć co jakiś czas na koncercik grupkę nieźle śpiewających przyjaciół?

Jedna rzecz, która poraziła mnie od razu: modlitwa na końcu utworu pt. "Modlitwa". Nie chodzi o to, że jest, tylko o sposób, w jaki została tam umieszczona - zbyt sterylnie, co będzie powodem zarzutów o brak autentyczności w niej... A po co taki zarzut prowokować? Myślę, że warto byłoby na przyszłość zastosować autentyczne nagranie z modlitwy, np. podczas koncertu.

Produkcyjnie: na konto sterylności brzmienia dałbym więcej przestrzeni, żeby muzykę ożywić i przenieść w kierunku klimatu dużych hal koncertowych. Płytka ma tu nieco mało powietrza, przestrzeni...

Podsumowując: chcę posłuchać koncertu Emensis - a jeśli bronią na nim swojej muzyki, to napisać list do sióstr z zachętą nagrania kolejnego materiału "na setkę"... POZDRAWIAM!


Kikut, Pneuma

Szczerze to nie do końca czuję się w roli recenzenta czyjejkolwiek i jakiejkolwiek twórczości, bo myślę, że na to dla mnie za wcześnie. Jakiekolwiek dzieło jest sprawą tak indywidualną i wielowymiarową, że boję się jednoznacznego oceniania...Wolę więc sprowadzić wszystko do zwykłego podoba/nie podoba mi się, i niech tak to zostanie odebrane. A więc...

Twórczość EMENSIS jest z każdej strony poprawna, zagrana przyzwoicie, zaśpiewana przyzwoicie i generalnie nie ma się do czego przyczepić. Kompozycje są zgrabne, słychać, że przemyślane i miałkie... - to dobre słowo. Mnie niestety cała ta poprawność nie przekonuje. Słuchając materiału, mam wrażenie, że zespół nie chce się niejako "narazić" nikomu, nie do końca wie, czy zagrać nieco mocniej, czy raczej iść w stronę delikatnej formy. Ja nie czuję w tym pasji, pazura (który nie musi kojarzyć się z metalem, broń Boże), jakiegoś muzycznego szaleństwa choć w małym stopniu. Myślę, że twórczość powinna intrygować, być może nawet wzbudzać kontrowersje. Tu tego zabrakło. Słuchając EMENSIS mam wrażenie, że zebrało się kilku sprawnych muzyków chcących coś po prostu zrobić, coś zgrabnego, poprawnego właśnie. Rozpoczynający utwór "Ratuj mnie" rokuje dobrze, ale potem jest już trochę słabiej... Niby wszystko ok, ale złapałem się na tym, że po trzecim utworze zapomniałem, że mam czegoś słuchać, coś notować i odpłynąłem w problemy dnia jutrzejszego. I to jest dość wymowne, bo siadałem nastawiony zadaniowo.

Inna sprawa to produkcja, tu bym się bardziej postarał. Współczesne dema są często na naprawdę wysokim poziomie, a w tym materiale aż za dużo plastiku i oszustwa (okrutne syntetyczne blachy już od pierwszej piosenki). Jeśli tak miało być - ok, ale ja tego nie kupuję. Produkcja odzwierciedla muzykę - jest poprawna i kompletnie bez jaj jak na mój gust. Zaznaczam, że to tylko moje zdanie. Pamiętam, jak Marcin Jakimowicz nie zostawił na naszej pierwszej płycie suchej nitki i pamiętam, jaki byłem wściekły, błagam więc - litości! :-)

Może to co piszę na tyle was wkurzy, że postanowicie utrzeć mi i mnie podobnym nosa następnym materiałem - i wtedy będę się cieszył:) A więc odwagi i gramy dalej. :))

www.myspace.com/emensis

www.emensis.pl

 

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł