Hanna Sawicka

Finał V Otwockich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

Dodano: 3 marzec 2015 r.

– To nie był koncert, to było misterium. A misterium jest czymś więcej niż koncertem – tymi słowami w niedzielny wieczór ks. Krzysztof Wojda SAC, proboszcz parafii Ducha Świętego w Otwocku, dziękował za koncert pieśni pasyjnych zatytułowany „Słońce nagle zgasło”, który był finałem V Otwockich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

fot. Jakub Krawczyk

Wnętrze kościoła tonęło w półmroku. Delikatne, zmieniające barwy światła rozświetlały tylko nawę główną. Reflektory skierowane były także na grupę ubranych na czarno osób stojących wokół ołtarza. To członkowie zespołu Deus Meus oraz prawie 70-osobowy chór składający się z uczestników warsztatów. Atmosfera skupienia i modlitwy. To słowo i dźwięki były tego wieczoru najważniejsze.

Było to także wejście w wielkopostny czas misterium Męki Pańskiej. Zgromadzeni usłyszeli pasyjne pieśni liturgiczne zaśpiewane w czterogłosie. Większość z nich (m.in. Jezu Chryste, Panie miły, Ach, mój Jezu czy Święty Boże) było tradycyjnymi utworami zharmonizowanymi przez Marcina Pospieszalskiego, który tego wieczoru prowadził połączone chóry. Wykonanie poszczególnych pieśni, w tym przejmującej kompozycji Wojciecha Konikiewicza do słów Antoniny Krzysztoń Słońce nagle zgasło, poprzedzone było recytacją fragmentów opisujących mękę i śmierć Jezusa Chrystusa i pochodzących z prozy Romana Brandstaettera.

Muzyczny wstęp do kilku utworów zagrały także skrzypce, altówka i psałterion. Połączenie wszystkich tych elementów dawało niezwykłe, poruszające doświadczenie – piękna i mocy płynącej z muzyki. – Życzę aby to wysłuchane misterium pozwoliło nam głębiej, piękniej przeżywać każdy dzień Wielkiego Postu – mówił ks. Krzysztof Wojda SAC na pożegnanie.

To niezwykłe muzyczne wydarzenie stanowiło zwieńczenie trzydniowych (trwających od piątku 27 lutego do niedzieli 1 marca 2015 r.) V Otwockich Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Stały się one już lokalną tradycją. Po raz kolejny odbywały się w gościnnych progach parafii pw. Ducha Świętego. W tym roku to muzyczne spotkanie poprowadzili Lidia i Marcin Pospieszalscy, od lat związani z nurtem muzyki chrześcijańskiej.

Warsztatowy czas jest zawsze bardzo intensywny, zaplanowany szczegółowo niemal co do minuty. Wielu spośród ponad 60 uczestników tegorocznych spotkań pojawiło się tu w Otwocku po raz kolejny. Śmieją się, że są niemal weteranami i przyznają, że na takie warsztaty chce się po prostu wracać. Patrzą na siebie z uśmiechem i z pewnym zadziwieniem: jak to możliwe, że widzieli się aż rok temu? Otwockie warsztaty gromadzą ludzi w bardzo różnym wieku, a to sprawia, że każdy może poczuć się na nich dobrze. Wszystkich łączy jedno – muzyczna pasja.

Trzydniowe spotkania są ciekawym doświadczeniem, ponieważ dają możliwość osobistego poznania twórców współczesnej muzyki liturgicznej. Dają szanse uczestniczenia w kameralnych zajęciach prowadzonych przez artystów i fachowców, wysłuchania ich rad i wskazówek dotyczących nie tylko emisji głosu, ale także tego, co jest dla nich w muzyce liturgicznej najważniejsze.

Marcin i Lidia Pospieszalscy mówili uczestnikom tegorocznych spotkań, że to tekst jest w muzyce liturgicznej najistotniejszy. Powinniśmy więc robić wszystko, by muzyka, która niesie Boskie słowa, poruszała słuchaczy, by wywoływała w nich emocje, wciągała ich w historię, którą słyszą. Niezbędna jest więc świadomość tego, co śpiewamy – tłumaczyli.

Swoim doświadczeniem podzielił się także o. Wojciech Dudzik OP, który wygłosił dla warsztatowiczów konferencję, a także przewodniczył sobotniej Mszy świętej. – Jeżeli muzyka liturgiczna porusza moje emocje, to należy odczytywać to jako coś dobrego, jako sposób, w jaki Bóg przychodzi do mnie. Nie należy więc wstydzić się wzruszeń czy łez, które taka muzyka w nas powoduje – mówił dominikanin.

Marcin Pospieszalski w czasie prób zakrzykiwał co jakiś czas „Ahoj przygodo!”. Wciągał w ten sposób wszystkich bez wyjątku w proces harmonizacji i uczestniczenia w muzycznej improwizacji. Niektóre z pieśni zyskiwały tym samym jedyne i niepowtarzalne oblicza. Takie coś wydarzyło się także w czasie finałowego koncertu. Pieśń O Matko miłościwa stała się tętniącą niespodziankami improwizacją. A chór dał się ponieść dyrygentowi.

***
Patronat honorowy nad koncertem objął Prezydent Miasta Owocka - Zbigniew Szczepaniak.

Organizatorami koncertu były: Parafia Ducha Świętego w Otwocku, Chór MeloDeus, Stowarzyszenie Polskiej Muzyki Chrześcijańskiej MuzaDei oraz Miasto Otwock.
Partnerami koncertu zostali: Niebo w Mieście, Funadcja zaNim oraz Fundacja Chrześcijańskie Granie. Koncert objęli patronatem medialnym: Radio Warszawa, Gość Niedzielny, Chrześcijańskie Granie - sklep z muzyką chrześcijańską.

Otwockie Warsztaty Muzyki Liturgicznej organizowane były przez: Stowarzyszenie Polskiej Muzyki Chrześcijańskiej MuzaDei, Miasto Otwock, Parafię Ducha Świętego w Otwocku oraz Chór MeloDeus.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

opowiadania dla ducha

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł