Aneta Mostowiak i Sandra Sławińska

Muzyczny Red Bull

Dodano: 4 kwiecień 2008 r.

Z liderem zespołu Kapela Przyjaciela, księdzem Zibim, o nowej płycie i 10-leciu zespołu rozmawiają Aneta i Sandra.

Sandra: Zacznę od podstawowego pytania o tytuł. Domyślamy się, że tytuł Waszej najnowszej płyty "Dekada" odnosi się do 10-lecia istnienia zespołu, czy to jest związane z jakimś przełomowym momentem w życiu Kapeli, podsumowaniem pewnego etapu?

X Zibi: Płyta nazywa się "Dekada", natomiast nazwa zespołu to Kapela Przyjaciela i Goście.

Chcieliśmy podsumować 10 lat zespołu, zapraszając wielu znanych muzyków, których lubimy i z którymi chcieliśmy zagrać. Na płycie zagościli m.in. Jacek Dewódzki - były wokalista zespołu Dżem, Sławek Wierzcholski - Nocna Zmiana Bluesa, Weronika Korthals - H2O, Dominik Bukowski - jeden z lepszych wibrafonistów w Polsce, Piotr Lemańczyk - kontrabasista, kilku fajnych jazzmanów i wielu innych. Są to muzycy z górnej półki, udało się ich wszystkich zaprosić, aby zagrali z nami, podsumowując 10 lat. Kapela Przyjaciela gra dla Pana Boga, dlatego chcemy, żeby nasza muzyka była na poziomie. Nagraliśmy ją w jednym z lepszych studiów nagraniowych w Polsce, które mieści się w Gdańsku - Radio Gdańsk Studio. Udało się nam znaleźć sponsorów, którzy pomogli nam wydać nasze "małe dziecko" na świat. Płyta jest bardzo zróżnicowana. Kapela Przyjaciela jest uznawana za zespół grający stricte bluesa z elementami rocka. Natomiast na nowej płycie znajdzie się kilka piosenek popowych, jest jedna bossa nova, czyli coś bardzo nastrojowego, ale oczywiście wszystko osadzone w bluesie. Jest dużo czadu - mocnej, porywającej muzyki, ale jest też troszeczkę spokoju i nastroju. Chcielibyśmy, żeby każdy mógł wziąć tę płytę i coś dla siebie znaleźć.

S: Teraz proszę powiedzieć kilka słów na temat okładki płyty, skąd pomysł i kto był twórcą?

Idea jest moja, więc co się będę chwalił (śmiech). Ta płyta jest cegiełką dla Polskiej Akcji Humanitarnej "Pajacyk", część z funduszy tej płyty jest przeznaczona na dożywianie dzieci. Chcemy podziękować Bogu za czas tworzenia płyty i jednocześnie dać kasę na obiady dla nich. Nie będę tu mówił o finansach, ale to naprawdę niezła suma pieniędzy, która zaspokoi potrzeby głodnych dzieci. Na okładce płyty jest anioł i mała dziewczynka, która trzyma kawałek chleba - ona uczy, że każdy z nas musi dzielić się swoim życiem. Chleb symbolizuje każdego z nas. Anioł patrzy na dziewczynkę - Bóg posyła swojego anioła, który czuwa nad tymi, którzy potrafią się dzielić, którzy dają swoje serce. Ta płyta jest taką kromką chleba i każdy, kto ją kupuje, kupuje jednocześnie obiad dla dziecka.

S: O czym opowiadają teksty piosenek? Każda z nich jest z innej "bajki", czy była może jakaś główna idea, która przyświecała przy ich pisaniu?

Jeśli chodzi o warstwę tekstową, to tak się składa, że to moja działka. Szarpię druty, krzyczę do mikrofonu i piszę teksty. Teksty mówią o życiu, po prostu o codzienności, w której "gdzieś" ma miejsce Pan Bóg. Piosenka otwierająca płytę - "Historie pisane życiem" - opowiada kilka historii, które mają miejsce codziennie: o taksówkarzu, który zawiózł do szpitala człowieka leżącego przy drodze i uratował mu życie, o studencie, który kupił bezdomnemu zupę, o chłopaku, który idzie do hospicjum opiekować się obcymi ludźmi. Zwracamy uwagę na to, co jest najważniejsze w życiu. Współczesny świat lansuje, że najważniejsze w życiu jest "mieć", dążyć po trupach do celu, nie zważając na nikogo. Ta piosenka pokazuje, że w życiu są ważniejsze rzeczy niż tylko moje własne ego. To są konkretne przypadki z życia zapisane w piosence. "Głód miłości" to sztandarowa piosenka, napisana pod kątem głodnych dzieci w Polsce. Opowiada o dzieleniu się chlebem i miłością. To piosenka uniwersalna, bo miłość to jest pojęcie z jednej strony bardzo konkretne, a z drugiej abstrakcyjne. Dużo i na wiele sposobów można o niej mówić. "Blues pokonanych" to krzyczenie do mikrofonu cierpiącego człowieka, który pogubił się w życiu i prosi Boga o dotyk. "Uwielbienie" to modlitwa z brewiarza, idealna na Wielkanoc, na okres radości, bo Chrystus zmartwychwstał. Ciekawą piosenką jest "Dotyk Anioła". Zaśpiewałem ją z kobietą, jak Albano i Romina Power "Felicitá" (śmiech)! Zaśpiewaliśmy o miłości kobiety i mężczyzny, o bardzo ludzkiej miłości. Nie można kochać Boga, nie kochając człowieka. Ta piosenka była nakazem naszego menadżera, mówiła: "Piszesz wszystkie piosenki takie trudne i ciężkie, że świat jest do kitu, że wszyscy mają ciężko. Napisz teraz coś dla kobiet, o miłości, coś lekkiego, coś strawnego". Na tej płycie znalazło się kilka "piosenek-kompromisów", oprócz takiego pazura, który ma kapela, jest coś dla kobiet. "Czas tęsknoty" to wyraz tęsknoty za tą drugą połówką, ale też tęsknoty za Bogiem, który ma twarz miłości zamkniętej w puszce naszego ciała. Każdy z nas nie może przejść przez życie, nie będąc kochanym i nie obdarzając uczuciem drugiego człowieka. Człowiek bez miłości jest manekinem, jest nieszczęśliwy i rani wszystkich dookoła. Ranienie jest formą krzyku: "Niech ktoś mnie pokocha!" i dlatego spotyka się często ludzi niekochanych, którzy są bardzo agresywni i nie potrafią sami ułożyć sobie życia. To miłość jest lekarstwem, która sprawia, że człowiek staje się człowiekiem.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł