Marcin Kluczyński

Odbyły się etapy diecezjalne XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblinej

Dodano: 19 kwiecień 2018 r.

18 kwietnia na poziomie diecezjalnym rozstrzygały się kolejne etapy XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięli w nich udział zwycięzcy wcześniejszych eliminacji, które odbyły się na poziomie szkół. Co roku w konkursie biblijnym organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uczestniczy prawie 30 tys. uczniów z 1,5 tys. placówek ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

W etapach diecezjalnych konkursu biblijnego wzięli udział reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych, gdzie wcześniej, 13 marca br., zostały przeprowadzone etapy szkolne. Na ich podstawie wyłoniono troje najlepszych przedstawicieli każdej placówki, którzy spotykali się na szczeblu diecezjalnym, by rywalizować o awans do finału i zdobyć indeksy na wyższe uczelnie oraz wygrać zagraniczne pielgrzymki, będące nagrodami głównymi.

Tym razem uczestnicy wykazywali się wiedzą w dwóch częściach etapu: pisemnej i ustnej. Najpierw przystąpili do testu składającego się z 45 pytań. Zagadnienia dotyczyły tegorocznego zakresu merytorycznego, czyli: Księgi Psalmów oraz Listów Św. Pawła: do Galatów i do Efezjan, wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Na rozwiązanie całości młodzi bibliści mieli 45 minut. Arkusz pytań był jednolity dla wszystkich diecezji, podobnie jak system ocen – opracowany wcześniej przez specjalnie powołaną komisję pod kierunkiem biblisty ks. prof. dr. hab. Mirosława Wróbla (KUL).

Nad przebiegiem etapów w poszczególnych diecezjach czuwali koordynatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Troszczyli się nie tylko o prawidłowe przeprowadzenie eliminacji, ale również zadbali, by młodzi przy tej okazji mogli doświadczyć spotkania z żywym Słowem, którym jest Chrystus. Dlatego tej części konkursu towarzyszyły Msze święte czy liturgie Słowa Bożego. Etapy diecezjalne objęli swoim patronatem pasterze poszczególnych diecezji, zaś całemu konkursowi oraz wszystkim organizatorom i uczestnikom swojego błogosławieństwa udzielili prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Jedną z nagród dla trojga najlepszych z każdej diecezji jest możliwość bezpłatnego udziału, wraz ze swymi katechetami, w dwudniowym XI Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Tegoroczny zjazd odbędzie się 10‒11 maja br., a jego tematyka będzie stanowiła przygotowanie do finału Konkursu.

Finał XXII konkursu biblijnego odbędzie się 4‒5 czerwca br. w Niepokalanowie. Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udadzą się także na zagraniczne pielgrzymki.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA