Katarzyna Sojka

Bóg, który zwleka z pomocą

refleksja na IV niedzielę Wielkiego Postu roku A

Dodano: 4 kwiecień 2017 r.

Im dłużej Bóg zwleka z odpowiedzią na nasze modlitwy, tym większe szykuje dla nas dobro. Im dłużej zwleka, tym większą ilość osób pragnie włączyć w to dobro.

Marta rzekła do Jezusa: „Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga”. Rzekł do niej Jezus: „Brat twój zmartwychwstanie”. Rzekła Marta do Niego: „Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym”. Rzekł do niej Jezus: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?” Odpowiedziała Mu: „Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat”. Jezus wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: „Gdzieście go położyli?” Odpowiedzieli Mu: „Panie, chodź i zobacz”. Jezus zapłakał. A Żydzi rzekli: „Oto jak go miłował”. Niektórzy z nich powiedzieli: „Czy Ten, który otworzył oczy niewidomemu, nie mógł sprawić, by on nie umarł?” A Jezus ponownie okazując wzruszenie głębokie przyszedł do grobu. Była to pieczara, a na niej spoczywał kamień. Jezus rzekł: „Usuńcie kamień”. Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego: „Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie”. Jezus rzekł do niej: „Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?” Usunięto więc kamień. Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: „Ojcze, dziękuję Ci, żeś Mnie wysłuchał. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie lud to powiedziałem, aby uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał”. To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: „Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!” I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: „Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić”. Wielu więc spośród Żydów przybyłych do Marii ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. J (11, 3-7. 17. 20-27. 33b-45)

Ciężka choroba, wypadek, śmierć bliskiej osoby… Ile razy miałeś poczucie, że cały świat wali ci się na głowę, bo dopadły cię trudne doświadczenia? Ile razy byłeś w sytuacjach kryzysowych, kiedy przerażony okolicznościami wysyłałeś do Boga błagalne komunikaty o pomoc: „Modlę się, chodzę do kościoła – jeśli mnie kochasz, pomóż, zrób coś, daj jakiś znak!”? Ile razy zrodziło się w twoim sercu rozczarowanie, agresja, a może nawet bunt przeciw Stwórcy, który nie odpowiedział na twoje prośby natychmiast, nie w ten sposób co chciałeś, a może nawet wcale?

W dzisiejszej Ewangelii Maria i Marta również wyrażają rozczarowanie, że nie było Jezusa blisko, gdy ich brat Łazarz zachorował. Siostry są przekonane, że gdyby Jezus był z nimi, nie pozwoliłby mu umrzeć. Jezus zaś usłyszawszy o poważnej chorobie Łazarza zareagował z wielkim spokojem. Wiedział, że nie zmierza ona ku śmierci, ale ku chwale Bożej, dlatego nie spieszył, by czym prędzej zobaczyć swego przyjaciela, nie panikował, niczego nie przyspieszał. Kontrolował całą sytuację, gdyż chciał ją wykorzystać dla dobra wielu. Chciał, by śmierć Łazarza stała się skuteczna, by dzięki temu jak najwięcej ludzi uwierzyło w Niego. Postawa Jezusa wcale nie wskazuje na to, że był On obojętny na cierpienie i nie przejął się losem Łazarza, Marty i Marii. Wręcz przeciwnie. On wszedł w to cierpienie, które zastał w Betanii. Widząc ból swoich przyjaciół, wzruszył się dogłębnie i wybuchnął płaczem. Śmierć Łazarza ujawniła we łzach Jezusa oblicze Boga cierpiącego z ludźmi, płaczącego wspólnie z nimi i nad nimi. Co więcej, to wydarzenie uruchomiło w sercach sióstr proces obumierania. Umarł ich stary obraz Boga, który zawsze dawał schronienie, pomagał, wysłuchiwał prośby, chronił przed cierpieniem. Jak poproszę, to dostanę… Jak się pomodlę, to zostanę wysłuchany. Jezus zakwestionował ten wizerunek, zabrał fałszywe poczucie bezpieczeństwa, braku bólu, przykrości oraz skonfrontował źle ulokowane nadzieje. Pokazał, że Jego działanie w życiu jednostek jest zawsze dla dobra ogółu.

Śmierć Łazarza zachęca nas do cierpliwości wobec Boga i całkowitego zawierzenia Jemu. Boże drogi nie są drogami naszymi, a jego myśli nie są myślami naszymi. On nie chce nas skrzywdzić i zawsze jest blisko. On patrzy zupełnie inaczej niż człowiek. Widzi odwrotnie. Dla niego momenty najciemniejsze są najbardziej promienistymi, chwile najboleśniejsze – najcenniejszymi, a te które zdają się opuszczeniem są wylaniem potoku Jego nieskończonej miłości. Dlatego trzeba, abyśmy każdego dnia, powtarzając bądź wola Twoja, pozostawili Mu ostatnie zdanie, nie potępiając Go za Jego opieszałość i nie oceniając przedwcześnie. Im dłużej Bóg zwleka z odpowiedzią na nasze modlitwy, tym większe szykuje dla nas dobro. Im dłużej zwleka, tym większą ilość osób pragnie włączyć w to dobro. Zaufanie Bogu zwycięża śmierć i prowadzi do życia. Obyśmy mieli odwagę, by zaufać!

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł