Basia Jurzykowska

Co jest sensem Twojego życia?

refleksja na VIII niedzielę zwykłą roku A

Dodano: 25 luty 2017 r.

Troska o zdrowie, dobrą pracę czy odpowiedni standard życia staje się dla współczesnego człowieka niejednokrotnie treścią życia i podstawową sprawą jego egzystencji.

Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,24-34)

Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas chyba szalenie trudna. Troska o zdrowie, dobrą pracę czy odpowiedni standard życia staje się dla współczesnego człowieka niejednokrotnie treścią życia i podstawową sprawą jego egzystencji. Jedzenie, zdrowie, nasz wygląd, praca, wypoczynek mogą z łatwością stać się naszym bożkiem. Myślę, że same te sprawy nie są złe, ale stają się takimi, kiedy zajmują nieodpowiednie miejsce w naszej hierarchii wartości. Na kartach Pisma Świętego czytamy, że nasze ciała są świątynią Ducha Świętego, sam Bóg przyjął ludzkie ciało, więc na pewno nie mamy nim gardzić, jednak ciągła troska i zafiksowanie na ciele, tak naprawdę jest bezsensowne. Mamy dbać o siebie, ale mieć tę świadomość, że ciało i wszystko to, co materialne, na tym świecie przeminie. Pewnego dnia, w chwili śmierci, będziemy i tak musieli pozostawić wszystko, co mieliśmy, i oddać samych siebie do końca. Dlatego zatrzymywanie się na sferze cielesnej nie doprowadzi nas do pełni człowieczeństwa.

Każdy z nas ma w sobie zarówno sferę ciała, której obrazem może być Mamona, jak i sferę ducha, obecność Boga w nas. Tym sposobem, w każdym z nas rozgrywa się ta nieustająca walka pomiędzy tymi obszarami. Bóg i nasze ciało nie stoją w opozycji do siebie, ale muszą się nawzajem ubogacać i uzupełniać. Nie będę człowiekiem duchowym, jeśli koncentrować będę się na potrzebach płynących z ciała. Pozostawanie na poziomie zmysłów i tego, co materialne, nie pozwala wejść głębiej w kontakt z Bogiem, który mieszka na dnie naszej duszy. Dopiero postawienie Boga w centrum naszego życia umożliwia to, aby Jego obecność przeniknęła naszą codzienność i sprawy cielesne.

Aby jednak wyzbyć się troski o różne sprawy, potrzeba prawdziwego zawierzenia Bogu, wyzbycia się myślenia, że sami wszystko ogarniemy, że tylko poprzez swoje działanie jesteśmy w stanie zapewnić sobie to, czego potrzebujemy. Otóż nie. To Bóg jest Panem wszystkiego, to On jest Bogiem, a nie my. Naszym priorytetem oraz celem powinno być zbliżanie się do Niego, czyli podążanie drogą Miłości. Reszta będzie nam dodana.

Trudna jest ta mowa. Ale tego oddania spraw doczesnych w ręce Boga możemy się uczyć przede wszystkim od Jezusa, jako człowieka. On sam przez trzy lata swej działalności modlił się, nauczał, był dla drugiego człowieka. Owszem, jadał z uczniami posiłki, spotykał się z przyjaciółmi, ale te działania nie stanowił nigdy celu samego w sobie. Przeciwnie, na kartach Ewangelii czytamy niejednokrotnie, że Jezus wraz z uczniami nieraz nie mieli czasu na posiłek, albo że modlili się nocą (zamiast spać). Kontakt z Ojcem i służba ludziom były więc dla Jezusa sensem i celem życia, bez oszczędzania swych sił i dbania o własną wygodę. Patrząc na Jezusa i ja mam dać siebie, złożyć ze swego życia ofiarę, tak by to Bóg mógł nim zawładnąć, a nie żądze mojego ciała.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł