ŁG/ml

Dialogi w katedrze

Dodano: 13 styczeń 2013 r.

Abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania mieszkańców archidiecezji łódzkiej. 11 stycznia spotkał się z nimi na pierwszym spotkaniu z cyklu "Dialogi w katedrze". Poświęcone ono było wierze i rozumowi. Do bazyliki archikatedralnej przyszły tłumy.

Pytania można było zadawać zarówno wcześniej (na specjalnych kartkach i poprzez internet) jak i w trakcie spotkania. "Przyszło kilkaset pytań, z których arcybiskup wybrał kilkanaście" - tłumaczy ks. Przemysław Góra, organizator "Dialogów".

Przyszła kolej na pytania i odpowiedzi. Do pierwszej ich części abp Marek Jędraszewski wybrał spośród kilkuset przysłanych kilkanaście. Treść pytań odczytywała młodzież. Pierwsze z nich pochodziło od 46-letniego mężczyzny, który chciał wiedzieć, jakich argumentów rozumu w połączeniu z wiarą można użyć, by bardziej przekonać siebie lub opornych, że szukanie Boga to najsłuszniejsza droga w życiu? Odpowiedź metropolity łódzkiego opierała się na katechezie Benedykta XVI. "Poznanie Boga jest doświadczeniem wiary i domaga się równocześnie podjęcia drogi intelektualnej i moralnej. Głęboko poruszeni obecnością w nas ducha Jezusa, możemy przezwyciężyć perspektywy naszego egoizmu i otwieramy się na prawdziwe wartości życia" - cytował abp Jędraszewski. Zadawanie sobie pytania "jak wierzyć" i jak znaleźć "właściwe słowo, by sobie i innym o tym powiedzieć" jest odpowiednią postawą. "Wiara wzywa tu rozum, a rozum znajduje słowo, by wyrazić całą tę przestrzeń wewnętrznej przemiany, która dokonuje się dzięki wierze" - dodawał.

Odpowiedzi abpa Jędraszewskiego były długie, jedna z nich trwała ponad 20 minut - można je nawet nazwać mini-wykładami, gdyż metropolita łódzki obficie cytował w nich zarówno papieża Benedykta XVI, jak i swoich filozoficznych ulubieńców - św. Edytę Stein, Romana Ingardena czy Edmunda Husserla. "To były doskonałe odpowiedzi, z tego musi powstać książka" - powiedział pan Piotr, który musiał nieco wcześniej wyjść ze spotkania. Jednak czas przewidziany na spotkanie (maksymalnie dwie godziny) szybko upływał i zamiast kilkunastu odpowiedzi na przesłane pytania, abp Jędraszewski udzielił pięć.

Na szczęście znalazł się też czas na pytania od uczestników spotkania. Chętnych było wielu, ale do mikrofonu udało się dostać czterem osobom. Jedna z nich pytała o teorię Darwina. "Czasem się mi zarzuca, że religia została stworzona, żeby wyjaśnić nam to, czego sami nie jesteśmy w stanie ogarnąć umysłem. A jak odkrywamy wiedzę na ten temat, bo nauka postępuje, Kościół próbuje się sprytnie wyślizgnąć i mówić, że to, co kiedyś było traktowane dosłownie, teraz traktuje symbolicznie. Jak mamy się do tego odnosić?" - pytała młoda kobieta. Abp Jędraszewski podkreślił w odpowiedzi, że "Pan Bóg nie jest do zalepiania dziur w naszej niewiedzy, dotyczącej świata i człowieka". Mówił, że trzeba zrozumieć, że nauka, oparta na eksperymencie i obserwacji, coś człowiekowi mówi. "Mówi coraz więcej, ale w postaci hipotez i teorii. I nigdy nie możemy powiedzieć, z punktu widzenia fizyki, biologii czy innych nauk, że będą w stanie odpowiedzieć na to, jaki jest Pan Bóg, czy jest Pan Bóg, jaki jest człowiek w swoim wnętrzu? Absolutnie nie" - tłumaczył metropolita łódzki. "Ważne, by metodologicznie umieć zakreślić, co na ten temat mogą powiedzieć nauki przyrodnicze, filozofia czy teologia. Konflikty zaczynają się wtedy, kiedy ktoś w imię swojej wiedzy zaczyna to przekraczać i wypowiadać się, że on teraz już wie, że pana Boga nie ma" - odpowiadał. Według niego konieczne jest krytyczne podejście do argumentów.

Inne pytanie dotyczyło momentu, w którym Chrystus uświadomił sobie, że jest Synem Bożym. Abp Jędraszewski przyznał, że są tendencje, także u teologów, tłumaczenia, że Chrystus dopiero na krzyżu zrozumiał, że jest Bożym Synem. "Prawdę powiedziawszy nie wiem, na jakiej podstawie można kusić się o taką rzetelną psychologię Pana Jezusa. Osoba Jezusa Chrystusa - człowieka, a jednocześnie Bożego Syna - pozostaje dla nas wielką tajemnicą. I my czasem próbujemy za wszelką cenę wniknąć w to, na co w moim przekonaniu tak do końca sensownie nie możemy odpowiedzieć" - mówił abp Jędraszewski.

Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie odmówili Credo i otrzymali błogosławieństwo abpa Marka Jędraszewskiego.

Ludzie wychodzili poruszeni. "Widać, że arcybiskup bardzo dobrze przygotował się do spotkania. Odpowiedzi były długie, może trochę za długie, ale idące w głąb" - oceniła kobieta w średnim wieku. "Najbardziej podobała mi się ta ostatnia część, kiedy mogliśmy zadawać pytania. To znaczy ja nie zadałem swojego, ale widać było, że arcybiskup Jędraszewski potrafi nawiązać kontakt i świetnie mówi od siebie" - ocenił student Politechniki Łódzkiej. "Dużo było filozofii, dla mnie trochę za dużo. Czekałam na myśli abpa Jędraszewskiego, a nie innych filozofów. Ale i tak przyjdę na drugie spotkanie, bo warto" - mówiła młoda kobieta.

Kolejne spotkanie z arcybiskupem Jędraszewskim, z cyklu "Dialogi w katedrze", odbędzie się w drugi piątek lutego. Będzie poświęcone wierze i cierpieniu.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł