Artur Kołodziejczyk

Dwie rzeczy Kanta

refleksja na niedzielę Trójcy Świętej rok B

Dodano: 26 maj 2009 r.

"Poznaj dzisiaj i rozważ w swoim sercu, że Pan jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego" (Pwt 4, 39; Biblia Tysiąclecia).

Wielki filozof Immanuel Kant stwierdził: "Dwie rzeczy napełniają mój umysł największym podziwem: niebo gwieździste nade mną i prawo moralne we mnie". Możemy wywnioskować, iż jego intelekt był niezwykle wrażliwy na otoczenie, które on potrafił uważnie obserwować.

Refleksja nad kwestią poznania prawdy dotyczącej istnienia Boga towarzyszy człowiekowi od początku jego życia. Jest to problem, który spędza sen z oczu wielu filozofom i teologom. Nic dziwnego, bo skąd się wzięło to, co jest?

W ogóle dlaczego jest raczej coś niż nic? Co było początkiem wszechrzeczy? Aż wreszcie, czy istnieje Bóg? Takie stricte filozoficzne pytania, czyli poszukujące bezinteresownie Prawdy, można mnożyć właściwie w nieskończoność, bo częścią naszej natury jest potrzeba nieustannego poszukiwania pewników...

Teizm, najkrócej mówiąc, głosi, że istnieje Bóg, który stworzył świat i podtrzymuje go w funkcjonowaniu. Teologia chrześcijańska dodaje, iż jest to Bóg Trójjedyny, który Objawił się człowiekowi jako Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Chrześcijanin musi zatem pamiętać, że to jeden i ten sam Bóg w Trzech Osobach. Jest On Kreatorem wszechświata. Stworzył człowieka, zapoczątkował ruchy ciał niebieskich, zaprojektował niebo gwieździste nad nami, ustanowił prawo moralne w nas i wiele innych.

W zacytowanym powyżej fragmencie z Księgi Powtórzonego Prawa zwracają moją uwagę trzy "słowa - klucze". Pierwsze to "dzisiaj". Sugeruje ono, że dyskusja nad Bożą egzystencją była zawsze aktualna, tak jak tu i teraz. Pomimo że słowa tej księgi zostały spisane kilkaset lat przed narodzeniem Jezusa z Nazaretu, to nie straciły nic na ważności, a na pewno nie przedawniła się kwestia zawierzenia w Istnienie Osobowej Transcendencji. Drugie słowo to "rozważ". Skłania nas do głębszego rozumowego i sumiennego wniknięcia w ten problem. Przeanalizowanie filozoficznej argumentacji na rzecz istnienia i krytycznej syntezy argumentów na rzecz nieistnienia Boga jest w stanie wzmocnić naszą wiarę i przybliżyć nas bardziej do Stwórcy. Ostatnie to "jest". Myślę, że finalizuje ono nasze dzisiejsze rozważania nad sprawą. Biblia udziela odpowiedzi na pytanie w kwestii istnienia Boga. "Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was»" (Wj 3, 14; Biblia Tysiąclecia). Samo Imię Boga, Jego Istota to "JESTEM". W rzeczywistości, zauważamy ślad Bożego działania. Biologiczna celowość świata, jego kategoryczna moralność i matematyczne uporządkowanie nakłaniają nas do stwierdzenia, iż Bóg istnieje. Sama filozofia, czyli "umiłowanie mądrości", dostarcza nam szeregu innych argumentów. To, co tak zadziwiało Kanta, swój początek i przyczynę zaistnienia odnajduje w Bogu.

W świecie możemy także spostrzec, że niektórzy ludzie odrzucają istnienie jakiejkolwiek ponadprzyrodniczej Istoty Wyższej, która jest prawodawcą bytu. To ateiści. Z teistami łączy ich to, że także wierzą w nieistnienie. Ktoś zapyta się, dlaczego? Motywuję to tym, że teiści i ateiści nie posługują się obiektywnymi, bezdyskusyjnymi dowodami na istnienie bądź nieistnienie Boga. Co najwyżej argumentami, które są mniej bądź bardziej poprawne logicznie. Przewaga teistów polega na tym, iż już niepojęte i zastanawiające jest to, że ludzki intelekt konstruuje argumenty na rzecz istnienia Transcendencji. Argumentacja ateistyczna opiera się - głównie - na obalaniu racji swoich oponentów. Ateizm można także interpretować jako skutek działanie Boga, który "ukrywa się za swoim dziełem. Nota bene "Prawdziwie Tyś Bogiem ukrytym, Boże Izraela, Zbawco!" (Iz 45, 15; Biblia Tysiąclecia).

W dzisiejszym motywie przewodnim, zaczerpniętym z Księgi Powtórzonego Prawa czytamy także, iż nie ma innego Boga, poza jedynym Panem. Jest to wyraźny akcent monoteistyczny. Wierząc w Jednego Boga, nie ulegajmy innym bożkom. Przybierają oni różnorakie postaci. Horoskopy, magia, wróżbiarstwo, bioenergoterapia i tak dalej. "Nie możecie służyć Bogu i mamonie" (Mt 6, 24; Biblia Tysiąclecia).

Na wakacyjnych szlakach proponuję zatrzymać się na chwilę, wziąć głęboki oddech i kontemplować Boże dzieła. Jak wielkie rzeczy uczynił Jedyny Pan! Złożone oraz imponujące. Zatem dzisiaj rozważ, że Pan jest. Immanuela Kanta zachwyciło niebo gwieździste i prawo moralne. A Ciebie, co zadziwia?

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł