Echo słowa: Napełnieni Duchem Świętym

Dodano: 15 maj 2016 r.

Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym.

Tadeusz Furdyna SDB

Wirtualne echo słowa: 15-21 maja 2016 r.
Dz 2,1-8

Dzieje Apostolskie

Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.

Przebywali wtedy w Jeruzalem pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak tamci przemawiali w jego własnym języku.

Pełni zdumienia i podziwu mówili: «Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty?

Podziel się swoją refleksją, napisz komentarz

Hasłowe podpowiedzi:

• Duch Święty • zaskoczenie • oczekiwanie • moc • siła • dar • obdarowanie • przeświadczenie • wiara • różnorodność • jedność • uległość • spełnienie • przyszłość • wyjście • odwaga

Reklama
Portret użytkownika b.
b. (anonimowy), 20 maj 2016 r.

Ten fragment uświadomił mi, że dar języków to nie tylko to, co obecnie nazywamy w Kościele modlitwą w językach, czyli w jakiś abstrakcyjnych, niegramatycznych słowach uwielbienia. Apostołowie przemawiali w bardzo konkretnych językach obcych, tak, że każdy rozumiał, co do nich jest mówione.
To także dzieje się dziś w Kościele. Pamiętam, jak mi kiedyś opowiadał kolega, że podczas modlitwy równoczesnej na jakimś uwielbieniu Duch Święty przemawiał przez niego w jakimś dla niego niezrozumiałym języku. Po modlitwie okazało się, że dziewczyna, która stała obok, pyta się mojego kolegi, skąd on zna hiszpański? A on mówi, że nie zna, nic nie rozumie w tym języku. Na to ona odpowiedziała, że zrozumiała wszystko, bo świetnie mówi po hiszpańsku, i że w tych słowach były treści skierowane bezpośrednio do niej, poruszające jej serce, bardzo intymne.
Bóg posługuje się nami w niesamowity sposób, przekraczający nasze umiejętności, nasz rozum. Tak jak kiedyś posłał apostołów, prostych rybaków, tak teraz każdego z nas posyła i naszymi ustami, naszymi rękami głosi Królestwo Niebieskie.

Portret użytkownika JustynaN
JustynaN (anonimowy), 18 maj 2016 r.

Kiedyś ktoś uświadomił mi, że właściwie Trzecia Osoba Boska jest dla mnie zupełnie obca. Nie rozmawiałam nigdy dotąd z Duchem Świętym. A w końcu jest naszym Pocieszycielem. Od tamtej pory starałam się co jakiś czas choć krótkie westchnienie kierować właśnie ku Niemu. Teraz to już całkiem naturalne, że jest obecny w moim codziennym życiu. Chociażby podczas dzisiejszego spaceru modlitwa do Ducha Świętego uspokoiła moje rozszalałe emocje, nerwy i złość. I chociaż sytuacja w ogóle się nie zmieniła po ludzku, teraz jakoś to wszystko inaczej wygląda. Duchu Święty dziękuję za Twoją obecność.

Portret użytkownika Wojtek Kułak
Wojtek Kułak, 18 maj 2016 r.

w tym fragmencie jest bardzo mocno podkreślony. Niewątpliwie jest to dar spektakularny, szczególnie dla ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia, jak go wytłumaczyć i jak go zrozumieć. Kiedy czytam powyższy fragment Dziejów Apostolskich, przekonuję się, że ów dar apostołowie otrzymali ze względu na tych, którzy z różnych stron ówczesnego świata przybyli do Jerozolimy. To oni usłyszeli w zrozumiałych dla nich językach wielkie wychwalanie Pana, do którego mogli się przyłączyć. Jak to możliwe, że rozumiemy słowa naszych języków wypowiadane przez tych, którzy na co dzień w tych językach nie mówią? Z całą pewnością w pewnym momencie apostołowie uświadomili sobie, że posłużył się nimi Duch, aby uwielbić Ojca, który posłał Syna.
Kilka dni temu słyszałem wyznanie pewnego księdza z Ameryki Środkowej. Kiedyś miał przygotować kazanie o św. Marii Dominice Mazarello, a niewiele o niej wiedział. Zaczął więc czytać o niej książki. Kiedy już miał powiedzieć kazanie, uświadomił sobie trzy rzeczy: 1. ona była pokorna, on nie jest; 2. ona była prostolinijna, on nie jest; 3 ona w pełni zaufała Bogu, a on nie potrafi.
Przekonuję się, że te trzy postawy są podstawą w przyjęciu każdego daru Boga: pokora, prostota i zaufanie Bogu. Jeśli ich zabraknie, to nawet najcenniejszy dar mogę zamknąć szczelnie w moim egoizmie, pysze o próżności. Wtedy nawet Bóg załamie ręce. Pytam oczywiście siebie, czy jestem pokorny, prostolinijny i w pełni ufam Bogu. Odpowiedź mnie nie zadowala. Widzę przed sobą długą drogę pracy. Jak przypuszczam, drogę bez końca, drogę, na której doznam porażek, ale także - dzięki Duchowi - mam nadzieję także cieszył się będę zwycięstwami. Radość zwycięstw niech niech będzie oddaniem chwały Bogu i służy umocnieniu braci.

Portret użytkownika Ewaewa
Ewaewa (anonimowy), 16 maj 2016 r.

Zesłanie Ducha Świętego to bardzo tajemnicza uroczystość... "Duch wieje kędy chce" - trudno zrozumieć a jeszcze trudniej wytłumaczyć Jego działanie w świecie. Być może można jedynie poznać konsekwencje tego działania - w ludziach, którzy nas otaczają, w nas samych. Zawsze było mi trudnoe modlić się wzywając Ducha Świętego, był dla mnie zbyt tajemniczą Osobą Trójcy Świętej - pewnie dlatego niezbyt długo byłam w we wspólnocie Odnowy. W przytoczonym fragmencie mowa jest o darze języków, o językach ognia, a mnie było dane.. rozwiązanie języka. W niedzielę Zesłania szłam przez las pchając wózek, ciągnąc psa i odreagowując trudną sytuację z synkiem (który już zdążył po wielu perypetiach usnąć). Szłam i gadałam (do siebie?) że jestem zła, że mam dosyć, że nawet nie wiem czemu tak bardzo jestem zła i całe to narzekanie drzewom przerodziło się w... modlitwę o wsparcie do Ducha Świętego. W progu domu przypomniałam sobie dopiero jaki to dzień (wstyd, że nie pamiętałam wcześniej o Niedzieli Zesłania Ducha Świętego - jakieś sto lat temu zanim zostałam matką nie przydarzyłoby mi się to...). Duch Święty pomógł mi przekuć złość, zmęczenie i frustrację w modlitwę! Jak wielka to radość uświadomić sobie, że On czuwa nad nami i pociesza nawet w takich drobnych, ludzkich, codziennych sprawach.

Portret użytkownika Aguu
Aguu, 15 maj 2016 r.

Dar języków jest darem szczególnym i spektakularnym-zachwyca tych, którzy są jego świadkami, jednak od samego daru ważniejsze jest to jak osoba obdarowana nim posługuje (i tak jest z wszystkimi darami). Sam dar nie przynosi owoców jeśli brakuje zaangażowania, modlitwy, głębokiego spotkania z Jezusem w Eucharystii to brakuje MIŁOŚCI, a to ona jak mówił św. Paweł jest największa. Celem daru języków jest głoszenie Ewangelii i miłości tym, którzy o Jezusie nie słyszeli, którzy są smutni, ubodzy, są w więzieniu, są ubodzy czy tym którzy utracili nadzieję. Świat potrzebuje dziś wspólnego języka-języka miłości. Świat potrzebuje: prawdy, współczucia, braterskiej pomocy, a nie chwilowych uniesień. Świat potrzebuje wierności wobec Boga i Ewangelii

Agnieszka Kuczyńska

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Pouczająca i inspirująca antologia. William J. Bennett zebrał setki historii, które...

45,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł