Granice miłości

refleksja na 19. niedzielę zwykłą roku A

Dodano: 6 sierpień 2011 r.

Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym, że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieprzerwany ból. Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen. - Rz 9,1-5

Rembrant, Św. Paweł

W centrum refleksji nad czytaniami dzisiejszej niedzieli postawmy fragment z 9. rozdziału Listu św. Pawła do Rzymian. Pozornie to tekst mało atrakcyjny, zwłaszcza w kontekście dwóch pozostałych, bo ani w nim nie grzmi, ani nie wieje, ani zalewa - nic nie przeraża. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że tych kilka zdań skierowanych do rzymian może umknąć naszej uwadze, zwłaszcza w konfrontacji z tak plastycznymi i niesamowitymi wydarzeniami, jakie przeżywa Eliasz oraz apostołowie, a zwłaszcza św. Piotr. Wyznanie – jakże osobiste - św. Pawła ma jednak w sobie coś, co łączy te tak odległe czasowo wydarzenia – pierwsze zapisane w Pierwszej Księdze Królewskiej i i drugie w Ewangelii wg św. Mateusza.

Wyznanie św. Pawła

Przypomnijmy najmocniejszy jego fragment: „Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. ” Kontekstem napisania tych jakże mocnych słów jest wielki ból, jakiego doświadcza Apostoł Narodów, spowodowany tym, że Izraelici nie przyjmują Jezusa jako Mesjasza. Paweł jakże skrótowo i syntetycznie obejmuje całą historię Izraela, do którego według ciała należał także Chrystus. Ów ból apostoła jest tak wielki, że gotów jest on zrobić wszystko, byle tylko Izrael uznał w Jezusie Mesjasza. Przypisy w Biblii w tym momencie odsyłają do cheremu, czyli kary wykluczenia ze wspólnoty, srogiej klątwy, której konsekwencje były tak dalekie, że jeśli ktoś w czasie trwania cheremu umarł, to na jego trumnie kładziono kamień na znak, że zasłużył na ukamienowanie. Paweł w Liście do Rzymian wyznaje więc wielką miłość do swojego narodu, ale jeszcze większą do Jezusa jako zbawiciela.

Wyznanie Pawła a Eliasz

Eliasz, uciekając przed gniewem rozzłoszczonej królowej Izebel, dochodzi do Góry Horeb. Jest on jedyną osobą w Biblii, która przychodzi do miejsca, w którym Jahwe zawarł przymierze z Izraelem i dał mu przykazania. Eliasz może poczuć się jak Mojżesz, chociaż ze sobą nie ma ludu. W tym szczególnym miejscu Bóg, który często musiał prowadzić naród wybrany twardą ręką, daje się poznać prorokowi w delikatności łagodnego powiewu. Taki sposób objawienia się Jahwe być może zaskakuje Eliasza. Może bardziej spodziewał się ognia, piorunu jako znaków Jahwe, który przez gwałtowne przejawy natury przypomina, że jest i jednocześnie w ten sposób przemawia do człowieka. Religijna wyobraźnia Eliasza na Górze Horeb poszerza się o nowe doświadczenie, tym samym otrzymuje tak wiele nowych informacji o Stwórcy. Bóg Ojców, którego wspomina Paweł w Liście do Rzymian, nie wystrasza
człowieka nieokiełznaną mocą natury, ale pozwala się poznać w
łagodności, bliskości, subtelności, cieple.

Wyznanie Pawła a Chrystus panujący nad naturą

Jezus prezentuje apostołom cały wachlarz wydarzeń, które zmuszają do postawienia pytania: „Kim On jest?” Jan Chrzciciel już nie żyje i Jezus o tym wie. Tłum idzie za Nim, słuchając Jego słów. Ale iluż ludzi w historii było mocnych w słowach, nauczyciel z Nazaretu nie jest pierwszy! On jednak nie tylko przemawia. Nie tak dawno rozmnożył pięć chlebów i dwie ryby, które wystarczyły do nakarmienia rzesz ludzi - to był mocny sygnał, szczególnie dla apostołów. Teraz kolejny znak - uciszenie burzy i spacer po wodzie. Zatem uczniowie do już znanej im charakterystyki Mistrza dopisują kolejne elementy. Tak, ich nauczyciel jest mocny nie tylko w słowie. Eliaszowi – Izraelicie - Bóg dał się poznać w delikatności wiatru, Chrystus zaś – z ciała Izraelita – wiatr ujarzmił. Paweł w czytanym dzisiaj fragmencie zbiera to wszystko w jedno i zdaje się wołać: Przyjęliście Eliasza, dlaczego Chrystusa nie chcecie przyjąć?

Finał

Refleksja powinna się kończyć morałem? Nie zawsze. Trzy wielkie postaci – Eliasz, Paweł i Piotr – składają świadectwa swojej wiary i osobistego doświadczenia Boga. Świadectwo Eliasza i Piotra są opisem w trzeciej osobie. Paweł wiarę w Boga Ojców i w Jezusa Chrystusa wyznaje osobiście. Nie będę porównywał czy waloryzował tych doświadczeń, bo absolutnie nie o to chodzi. Chcę je połączyć w jedno. Uznać z jednej strony ich różnorodność, a jednocześnie ich jedność, ich wzajemne uzupełnianie się. Jednocześnie chciałbym dodać, że tak samo pragnę zachwycać się Bogiem w ciepłym i delikatnym powiewie wiatru, jak i w srogiej burzy. Pragnę także doświadczać Boga w ciszy mojego pokoju, w czasie prywatnej modlitwy, ale również podczas poznawczych wycieczek, w czasie których poznaję historię wiary człowieka w Trójjedynego Boga. Chciałbym także – trochę jak Paweł – pamiętać o innych i życzyć im głębokiej wiary w Mesjasza, którym jest Jezus Chrystus.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

książka

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł