DoriS ISO

Kim jesteś dla mnie, Jezu?

Refleksja na święto Najświętszego Imienia Jezus

Dodano: 3 styczeń 2019 r.

Jezus pragnie, byś żył pełnią i pragnie Twojego życia wiecznego, pragnie, byś osiągnął zbawienie. Nie ma nic ważniejszego niż Twoje zbawienie! Bycie z Nim, czyli Odwieczną Miłością, na wieczność.

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Gdy upłynęły dni Ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: "Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu". Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. (Łk 2, 21-40)

Dziś Jan Chrzciciel zaświadcza o światłości, którą jest Jezus Chrystus. Kim właściwie jest Jezus Chrystus? Kim jest dla mnie? To podstawowe pytanie jest skierowane każdego dnia do wszystkich nas osobno. Dzisiaj w Liturgii Godzin przypada wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus. Imię to istota tego, który je nosi. Imię Jezus oznacza 'Bóg Zbawia'. W czytanej dziś Ewangelii Jan Chrzciciel daje świadectwo, kim jest Jezus.

Zanim to nastąpi - zanim powie, kim On jest - zostaje mu to objawione przez Ducha Bożego, potem przez spotkanie z osobą Pana Jezusa. Poznanie odpowiedzi zaczyna się od światła Ducha Świętego, światła wiary, którą obdarza Bóg, i której przyjęcie zależy od naszej woli, naszej decyzji jako odpowiedzi na tę łaskę. I od spotkania z Jezusa Chrystusa, czyli tkania więzi poprzez myśli, uczucia, wspólne bycie. To właśnie dzięki spotkaniom jest nawiązywana i budowana relacja. On po to się uniżył i przyszedł, abym był z Nim w relacji bardzo bliskiej, wręcz intymnej. Jak przyjaciel z przyjacielem. On tak bardzo pragnie mojej bliskości. Tkanie tej relacji jest dla mnie dostępne przez medytowanie i słuchanie Jego Słowa, uczestnictwo w sakramentach świętych, w tym w sakramencie Eucharystii i pojednania. Poprzez bycie z Chrystusem będącym w białej hostii, gdy jest wystawienie Najświętszego Sakramentu, ale także gdy ukryty jest w tabernakulum. Poprzez moją modlitwę w spontanicznym opowiadaniu Mu o sobie, o swoich radościach i smutkach, o tych osobach, które noszę w sercu, poprzez modlitwę, która wyraża się przez milczące trwanie w Jego obecności, modlitwę w formułach, modlitwę śpiewem czy tańcem. Poprzez modlitwę, czyli dialog serc. Potrzeba mi do tego światła wiary. Na wiarę składa się zaufanie Jego słowom, zaufanie Jemu. Jeśli mi tej wiary brakuje, to zawsze mogę o nią prosić. Nawet apostołowie prosili Pana: „Przymnóż nam wiary!” (zob. Łk 17,5).

Jan Chrzciciel nazywa Pana Jezusa Barankiem Bożym, nazywa Go Synem Bożym. Co znaczą  te słowa? Jest Barankiem Bożym i Synem Bożym, który złożył w ofierze swoje życie za mnie, abym żył, aby radość Jego we mnie była i aby radość ta była pełna. Dobrowolnie je oddał. Wyzwala mnie z tego, co mnie paraliżuje, wyzwala do życia spełnionego, a później do życia wiecznego. Daje mi siły do przejścia tego, co dla mnie trudne. Obdarza mnie bogactwem i talentami, którymi mogę się dzielić z innymi. Niezależnie czy je widzę, czy nie - one są, choć nieraz ukryte. Potrzeba mi odkryć, co jest we mnie, uwierzyć i pójść na wyprawę, aby to znaleźć i rozwijać. On mi ufa i cierpliwie powtarza, bym pomnażała to bogactwo i te dary, które we mnie złożył. A wszystko w służbie Miłości.

Św. Paweł w liście do Filipian pisał, że „Bóg obdarzył Go imieniem ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się wszelkie kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych, i aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem na chwałę Boga Ojca” (zob. Flp. 2, 6-11). On zaczął królować na krzyżu, przez który objawił, że miłość jest mocna; mocniejsza niż całe zło, niż śmierć. Potrzeba mi w to uwierzyć, zaufać, a przynajmniej otworzyć serce na możliwość wiary i zaufania. A Jego Duch odpowie na moje wołanie i będzie prowadził powoli i stopniowo, abym mogła to wszystko przyjąć do swego serca. Jego Duch będzie mnie prowadził do poznania Go, czyli do zażyłej, intymnej z Nim relacji.

Przystanę dzisiaj przy Janie Chrzcicielu. Spojrzę na Pana Jezusa, ale tak, aby Go zobaczyć, otworzyć się na Niego, Jego słowa, choć nie zawsze dla mnie zrozumiałe, Jego Osobę, z pełną delikatności ciekawością i pragnieniem poznania. Z pragnieniem rozmowy z Nim jak przyjaciel z przyjacielem.

Kim jesteś, Panie Jezu? Kim jesteś dla mnie? Poproszę Ducha Świętego o światło poznania. I Maryję o towarzyszenie mi w mojej modlitwie i o Jej macierzyńską opiekę.

I niech moje serce rozraduje się i uwielbi Boga w słowach Psalmu „Śpiewajcie Panu pieśń nową, albowiem cuda uczynił. Zwycięstwo zgotowała Mu Jego prawica i święte ramię Jego. Pan okazał swoje zbawienie na oczach narodów objawił swą sprawiedliwość. Wspomniał na dobroć i na wierność swoją wobec domu Izraela. Ujrzały wszystkie krańce ziemi zbawienie Boga naszego. Radośnie wykrzykuj na cześć Pana, całą ziemio, cieszcie się i weselcie, i grajcie! Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry i przy dźwiękach harfy, przy graniu trąb i głosie rogu – radujcie się przed obliczem Pana, Króla!” (Ps. 98, 1-7) .

Panie, proszę, przymnóż mi wiary. Przymnóż mi wiary w moc Twojego Imienia. Udziel mi bezgranicznego zaufania do Ciebie i stój na jego straży. Pomóż mi wierzyć, że Ty zawsze, ale to zawsze jesteś po mojej stronie. Bo mnie kochasz nieskończenie. Nieraz mam inne pomysły niż Ty, wydaje mi się, że wiem coś lepiej. Ale Ty wiesz, co mówisz, Ty wiesz, co jest moim prawdziwym szczęściem. Ty pragniesz dla mnie dobra. Pragniesz, bym żył pełnią i pragniesz mojego życia wiecznego, pragniesz bym osiągnął zbawienie. Nie ma nic ważniejszego niż moje zbawienie! Bycie z Tobą – Odwieczną Miłością na wieczność.

Oby również ci, których kocham i ci, których kocham wciąż za mało, też osiągnęli zbawienie. Ty kibicujesz nam z całego serca w naszej drodze przez życie, z Serca, które pękło na krzyżu z Miłości do nas. I pomagasz nam przez swojego Ducha, którego posyłasz w swoim słowie, w modlitwie, w sakramentach świętych. Dziękuję Ci, Boże, za Twoją Miłość, Twoją bliskość i że dajesz siebie poznawać. Dziękuję Ci za wszystko, czym mnie obdarzasz. Za moje życie. Za ludzi, którzy są wokół mnie. Niech Maryja, Matka pięknej Miłości, pomaga mi w poznawaniu Ciebie. Razem z Nią pragnę Tobie Boże zaśpiewać słowa pieśni: „Magnificat anima mea Dominus!” Deo gratias! Amen.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł