Niedziela
nr 41/2005
Katarzyna Woynarowska

Liderzy Pokolenia JP II

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Nazywani są stypendystami Jana Pawła II. Młodzi, utalentowani i pracowici uczniowie gimnazjów i liceów z zaniedbanych terenów Polski. Z diecezji, gdzie bezrobocie często przekracza 35 proc. Stypendyści to grupa licząca dziś ok. 1200 osób i z każdym rokiem liczba ta - dzięki naszej hojności - rośnie. System przyznawania stypendiów związany jest z Fundacją "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i obchodzonym od 2001 r. Dniem Papieskim. Wspaniały pomysł Dnia narodził się w 1999 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Grupa ludzi postanowiła stworzyć organizację upamiętniającą pontyfikat Papieża Polaka przez popularyzację (w różny sposób) jego nauczania. Na Dzień Papieski wybrano niedzielę przed 16 października. W tym roku będzie obchodzony 16 października, pod hasłem: "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy".

Dzień specjalny, bo papieski

Pomysł realizowany jest w różnych formach, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Organizowane są seminaria naukowe i panele dyskusyjne, których główny i jedyny temat stanowi nauczanie i osoba Jana Pawła II. Tego dnia w kościołach całej Polski głoszone są homilie poświęcone Janowi Pawłowi II, wierni intensywniej niż zwykle modlą się w intencji Największego z rodu Polaków, a Księża Biskupi piszą na ten dzień specjalny list pasterski. W wielu parafiach trwają nocne czuwania, specjalne nabożeństwa i apele modlitewne w duchowej łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

Sporej grupie Polaków Dzień Papieski kojarzy się z wydarzeniami o charakterze kulturalnym, ze słynnym, transmitowanym przez telewizję publiczną, koncertem galowym w Teatrze Wielkim, nagrodami "Totus" i stypendiami Fundacji. Fundacja obliczyła, że każdego roku odbywa się 30 dużych imprez kulturalnych o charakterze ogólnopolskim i lokalnym. Szczególna dbałość o poziom artystyczny przedsięwzięć przygotowywanych w imię Papieża jest podyktowana pamięcią o znaczeniu, jakie Jan Paweł II przywiązywał do kultury. Budujące jest również zjawisko przenoszenia idei Dnia poza granice Polski. Podobne przedsięwzięcia, inspirowane przez Polaków, odbywają się już w USA, Francji, Anglii, Niemczech, a nawet w Kazachstanie i Australii.

W przeddzień Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie ma miejsce uroczystość wręczenia jednej z najbardziej prestiżowych nagród polskich - "Totus", przyznawanych przez Fundację osobom i instytucjom szczególnie i efektywnie zaangażowanym w promowanie papieskiego nauczania. W ubiegłym roku zaszczyt ten spotkał m.in. Redakcję Niedzieli.

Jan Paweł II apelował o stawianie mu "żywych pomników" zamiast marmurowych. Pomysł przyznawania stypendiów okazał się strzałem w dziesiątkę, idealnie odpowiadał bowiem na papieskie sugestie. Co roku 100 tys. ministrantów, harcerzy i innych młodych ludzi pod hasłem Dzielmy się miłością wychodzi na ulice miast i miasteczek i zbiera do puszek pieniądze na naukę dla swoich biedniejszych kolegów. Od 2003 r. do akcji włączyli się operatorzy sieci komórkowych. Wysyłając krótką informację tekstową, stajemy się bez wychodzenia z domu uczestnikami szlachetnego przedsięwzięcia.

Stypendia fundacji "Dzieło nowego tysiąclecia"

Specyfiką stypendiów Fundacji jest długość ich trwania. Nie są one bowiem jednorazowym zastrzykiem finansowym, ale rozpisaną na kilka lat opieką. Celem pomocy jest nie tylko ułatwienie zdobycia stosownego wykształcenia, ale także swoista formacja duchowa stypendysty. Zazwyczaj stypendia przyznawane są już w gimnazjum i trwają przez okres liceum i studiów. Jedynie w ten sposób można zniwelować różnice w szansach na dobre wykształcenie i pościerać z mapy Polski niepokojące "białe plamy" edukacyjne. Niebagatelna jest też szansa na budowanie swoistego potencjału intelektualnego, potencjału - dodajmy - chrześcijańskiego, który potem będzie procentował w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym i politycznym kraju.

Niełatwo jest zostać stypendystą Fundacji. Każdy musi spełnić wysokie wymagania dotyczące głównie wyników w nauce. Przyszły stypendysta musi mieć wysoką średnią, nienaganną opinię, a ponadto musi zjednać sobie życzliwość Wysokiej Kapituły szlachetnością charakteru, wyrażającą się np. w działalności charytatywnej.

Siedziba Fundacji mieści się w Warszawie, a Fundatorem jest Konferencja Episkopatu Polski.

Tradycyjne wieczornice i nowoczesne sms-y

Fundacja proponuje, by jak Polska długa i szeroka uczcić pamięć Jana Pawła II wieczornicą. Mogłaby się odbyć zarówno w niedzielę - 16 października, jak i w wigilię Dnia Papieskiego. W sobotni wieczór powinno się wyeksponować sam moment przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca. Fundacja zaleca "wzbogacenie go o dodatkowe elementy modlitewne czy artystyczne. Początek wieczornicy to godzina 21.00 - ze szczególnym podkreśleniem godziny 21.37.

W dniach 6-16 października posiadacze telefonów komórkowych we wszystkich sieciach GSM (ERA, PLUS, IDEA) będą mogli wysłać SMS-a pod numerem 7250 o treści "PRAWDA", wspierając w ten sposób fundusz stypendialny Fundacji kwotą 2 zł. Dla osób niemających telefonów komórkowych Telekomunikacja Polska uruchomiła numer stacjonarny: 0 400 307 400. Ofiarodawców przywita głos znanego aktora Jerzego Stuhra. Akcja jest promowana w Telewizji Polskiej i w Polskim Radiu od 3 października.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł