Ewa Łaskarzewska

Lublin: 100 dni akcji „Wychowaj księdza – adoptuj kleryka”

Dodano: 21 grudzień 2013 r.

W Wigilię minie 100 dni od rozpoczęcia akcji „Wychowaj księdza - adoptuj kleryka”. Jak dotąd za 111 kleryków lubelskiego seminarium zobowiązało się modlić 262 osoby.

Św. Jan Maria Vianney mówił o kapłanach: „Nie ma złych kapłanów, są tylko tacy, za których wierni za mało się modlą", dlatego organizatorzy akcji chcieli zapewnić klerykom Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Lublinie modlitewne wsparcie bardzo potrzebne w trakcie długoletniej formacji. Jak powiedział kleryk Maciej (III rok): „Modlitwa potrzebna jest każdemu. To dowód wzajemnej miłości, na wzór Pana, który modlił się za uczniów. Cieszę się, że mogę mieć świadomość, że ktoś mnie wspiera, modląc się za mnie do Najwyższego. Każda droga do okazania wzajemnej więzi jest dobra. Duchowa adopcja kleryka, trochę na przekór dzisiejszym czasom, jest pięknym wołaniem do Boga o świętość przyszłych duchownych”.
Do włączenia się w dzieło duchowej adopcji kleryków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie zostali zaproszeni wszyscy, którzy mieli taką potrzebę serca. Ten apel spotkał się z dużym odzewem i za lubelskich kleryków modlą się ludzie z niemalże wszystkich regionów Polski, a także zza granicy (m.in. Kazachstan, Szwecja, Anglia). Wśród duchowych rodziców są osoby świeckie, siostry zakonne, wspólnoty, a także całe rodziny. Doskonale pokazuje to, że wierni czują się odpowiedzialni za powołania i chcą duchowo towarzyszyć swoim przyszłym duszpasterzom. Jak mówi kleryk Darek (IV rok), „Dużo mówi się ostatnimi czasy o spadku liczby powołań, o braku zainteresowania tą konkretną drogą życia, jaką jest kapłaństwo. Ważnym jest w tym kontekście, by modlić się za tych, którzy przygotowują się do służby Bogu i ludziom. Jest to rodzaj odpowiedzialności za powołania, troski wszystkich wiernych, nie tylko tych, którzy w seminariach bezpośrednio odpowiadają za formację kandydatów do kapłaństwa. Dzięki tej inicjatywie wielu ludzi poczuje, że powołanie jest sprawą wielkiej wagi, do kapłaństwa bowiem nie sposób iść w pojedynkę”.

Ta akcja modlitewna jest ważna dla dwóch stron – adoptowanego i adoptującego. Zgadza się z tym kleryk Leszek (IV rok): „Jedni mówią, że to powołanie, drudzy, że przejściowe, inni, że z dobrego wychowania. Ja wiem tylko jedno, kocham służyć Bogu! Duchowa adopcja kleryka to szczególny dar dla mnie i mojego życia duchowego. Wiem, że każdego dnia ktoś modli się za mnie i o mój wzrost w powołaniu, wiem, że ktoś wspiera mnie i codziennie pamięta o mnie. Ten dar pomaga mi w codziennym życiu. Wiem, że gdy przychodzą trudności, ktoś wierzy we mnie i o mnie pamięta”. Entuzjastycznie o duchowej adopcji wypowiada się także jego seminaryjny kolega diakon Łukasz: „Z ogromną radością przyjąłem wiadomość o dziele „adoptuj kleryka”. Jeszcze większy entuzjazm towarzyszył mi, kiedy dowiedziałem się, ile osób postanowiło podjąć modlitwę w intencji nas, przygotowujących się do kapłaństwa. Dla mnie osobiście jest to niezwykle ważne i noszę w sercu ogromną wdzięczność Panu Bogu za każdą z osób, które się za nas modlą. Potrzebujemy tej modlitwy bardzo. Owszem, droga powołania jest piękna, piękniejsza ilekroć uświadamiam sobie, że przede mną kroczy Pan, że nie jestem sam. Pomimo to przychodzą różne trudne momenty. Nie budzi to większego zdziwienia, jeśli uświadamiam sobie, gdzie jestem i o jak wielką rzecz idzie. Tak, idzie o rzeczy największe, a my jesteśmy na linii pierwszego frontu. Ogromnie pomaga mi świadomość, że każdego dnia ktoś wspiera mnie modlitwą, że na drodze powołania towarzyszy. Adopcja to słowo piękne, to znaczy, ktoś przyjmuje moje życie, włącza je przez modlitwę w swoje życie. Między nami płynie ta sama krew – Krew Jezusa. Stajemy się bliżsi, mimo iż nie znam osoby modlącej się za mnie, widzę w niej kogoś bardzo bliskiego – siostrę, brata. Wdzięczność, którą noszę w sercu, pragnę kierować do Boga, ufając, że Pan, który powołuje, zatroszczy się także o tych, którzy dają nam, a przez to Jemu samemu, swoje serca”.

Kapłani, którzy wyjdą z naszego seminarium, będą pracowali w naszych parafiach, szkołach, wspólnotach. Być może niektórzy z adopcyjnych rodziców poznają swoje duchowe dzieci osobiście, innym wystarczy świadomość, że gdzieś jest kapłan, którego powołanie wzrastało podlewane ich modlitwą. Jak mówi diakon Daniel, „Owoców modlitwy może nie doświadczymy od razu, może w ogóle ich nie zobaczymy, ale one są. Każde nawet najdrobniejsze westchniecie do Boga ma znaczenie. Może kiedyś dowiemy się, przed iloma trudnościami ochroniła nas modlitwa kogoś, kto myślał o nas i wstawiał się za nami. Może zostanie nam ukazane, jak bardzo jego modlitewna troską wpłynęła na naszą świętość. Dar modlitwy jest czymś nieocenionym. Dlatego akcja „Wychowaj księdza- adoptuj kleryka” jest źródłem wielkiego dobra dla całego Kościoła. Święci kapłani będą mogli przekazywać Jezusa innym. Ogromnie ważne jest, aby oprócz osobistej formacji, czuć wsparcie tych, którym później będzie można odwdzięczyć się przez służbę w parafiach. Dopowiem, że bardzo miło jest też dostać kartkę świąteczną od osoby, która mnie adoptowała, a także, gdy w rozmowach ze znajomymi okazuje się, że bardzo wiele osób podejmuje się takiego wyzwania. Za tę wielką troskę, pomoc i każdą modlitwę bardzo, bardzo dziękuję”.

Nadal zapraszamy do włączenia się w to dzieło. Duchowej adopcji można dokonać, wysyłając swoje zgłoszenie na adres: adoptuj.kleryka@gmail.com W zgłoszeniu należy podać swoje imię i nazwisko. Osoba podejmująca się adopcji otrzyma wiadomość z imieniem i nazwiskiem konkretnego kleryka, którego adoptuje. Adopcja obejmuje okres od początku roku formacyjnego w seminarium (październik) do końca września. Osoba, która teraz zgłosi chęć modlitwy będzie towarzyszyła adoptowanemu klerykowi od dnia potwierdzenia zgłoszenia.

Akcja na FB: https://www.facebook.com/msd.lublin.adoptuj.kleryka

Blog: www.adoptuj-kleryka.blog.deon.pl

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Pouczająca i inspirująca antologia. William J. Bennett zebrał setki historii, które...

45,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Pochwalony - torba. Szara, elegancka, duża i pakowna torba. Kolejny produkt z serii...

39,00

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł