nr 8/2011
aga

Mobilne muzeum

Dodano: 19 kwiecień 2011 r.

18 ton, 18 metrów długości, 62 metry kwadratowe powierzchni, 17 osobistych pamiątek po Papieżu Janie Pawle II, pokaz filmów multimedialnych - takie jest Mobilne Muzeum Jana Pawła II, które w kwietniu wyruszyło z Krakowa w podróż po całej Polsce. Tir w barwach papieskich prezentujący nauczanie Ojca Świętego i Jego osobę to przede wszystkim propozycja dla młodzieży.

Pierwszy przystanek muzeum - Mały Rynek w Krakowie

Ciekawa pielgrzymka

"Papież pielgrzym Jan Paweł II rozpoczyna teraz inną, ciekawą pielgrzymkę po Polsce. Zobaczymy, czy przyjęcie tego pielgrzymowania będzie owocne i tak serdeczne jak przyjęcie Jego osoby podczas wszystkich wizyt w Polsce" - mówił podczas prezentacji Mobilnego Muzeum metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Pomysłodawcą ruchomego muzeum jest ks. Zygmunt Kosowski z Wydawnictwa św. Stanisława, a pomysł zrealizowało Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Ciężarówka, która dotrze nawet do małych miejscowości, ma służyć przybliżeniu postaci i dorobku Jana Pawła II, ale także przekazaniu informacji o zadaniach budowanego w Krakowie Centrum. Mobilne Muzeum to przede wszystkim projekt edukacyjny i duszpasterski. "Ma służyć ludziom w poznaniu osoby, myśli i działania Jana Pawła II. Szukamy nowych sposobów dotarcia z Ewangelią także do ludzi, którzy nie są może w Kościele i taka możliwość spotkania z Janem Pawłem II jest okazją do ewangelizacji" - powiedział nam ks. Zygmunt Kosowski.

Dla młodego pokolenia

Powołanie do istnienia Mobilnego Muzeum Jana Pawła II zrodziło się z potrzeby edukacji młodego pokolenia Polaków, dla którego postać wielkiego Rodaka wpisuje się w historię lub jest tylko dalekim wspomnieniem. Autorzy tej inicjatywy pragną, aby powstające w Krakowie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" stało się miejscem przekazu wszystkich wielkich idei, jakie wniósł do współczesnego świata, Kościoła i Polski Jan Paweł II. Stąd potrzeba przekazu informacji na temat zadań i założeń budowanego Centrum. Zastosowanie nowoczesnego nośnika informacji, jakim jest samochód promocyjny, może jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność projektu i urzeczywistnić zamierzenia organizatorów. Projekt jest adresowany do miast i gmin w całej Polsce, w szczególności zaś do miast papieskich. Jego odbiorcami są środowiska kościelne, samorządowe instytucje kultury, instytucje i organizacje współpracujące z lokalnym samorządem, placówki oświatowe oraz podmioty aktywne w sferze działań kulturalnych, naukowych i edukacyjnych. Muzeum może być wykorzystywane podczas uroczystości kościelnych i państwowych, a także do peregrynacji relikwii Jana Pawła II. Opowieść prezentowana w Mobilnym Muzeum jest bogato ilustrowaną wędrówką poprzez najważniejsze wydarzenia z życia Papieża Polaka. Przedstawia Go jako zwyczajnego człowieka, który żył w konkretnych miejscach: w Wadowicach, w Krakowie i w Rzymie.

Buty i narty

Największą atrakcję wystawy stanowią osobiste pamiątki po Karolu Wojtyle - Janie Pawle II przekazane przez Metropolitę Krakowskiego Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Wśród najcenniejszych pamiątek prezentowanych w ramach ekspozycji są m.in. sweter - serdak, którego Ojciec Święty używał podczas podróży w okresie zimowym, sutanna papieska i buty, papieska piuska w kolorze białym, narty i pióro Jana Pawła II, zegar kominkowy stojący w osobistych apartamentach Jana Pawła II w Castel Gandolfo, którego wskazówki zatrzymały się na godzinie 21.37, krzyż pektoralny ks. kard. Karola Wojtyły, różaniec, na którym modlił się Jan Paweł II, brewiarz, który odmawiał Papież, Dzienniczek Siostry Faustyny - ulubiona książka Jana Pawła II.

Dookoła świata

Wizycie Mobilnego Muzeum Jana Pawła II opcjonalnie towarzyszy wielkoformatowa gra planszowa "Dookoła świata z Janem Pawłem II". To unikatowy projekt edukacyjny, stworzony z myślą o organizacji planszowej gry edukacyjnej w przestrzeni miejskiej. Jego celem jest zagospodarowanie wolnego czasu dzieci i młodzieży oraz przybliżenie młodszemu pokoleniu osoby Jana Pawła II, niezwykłego pontyfikatu i podróży apostolskich. Zasady gry są proste i zrozumiałe dla wszystkich uczestników zabawy. W grze może brać udział jednocześnie ok. 30 osób. Grupa zostaje podzielona przez animatora na cztery zespoły. Gracze wyruszają z Rzymu śladami pielgrzymek Jana Pawła II po polach oznaczonych cyframi od 1 do 104. Każde pole oznaczone cyfrą to jedna z pielgrzymek, którą odbył Papież. Zatrzymując się na polu jako pierwszy, gracz zdobywa dla swojego zespołu specjalną kartę opatrzoną informacją o tym, jakie tematy Ojciec Święty poruszył podczas pielgrzymki, zamieszczone są również na niej cytaty oraz ciekawostki z podróży. Jeśli gracz stanie na polu z pytajnikiem, ma prawo odpowiedzieć na pytanie z quizu. Dzieci w ramach konkretnego zespołu mogą się naradzać i konsultować odpowiedzi na pytania, a za prawidłową odpowiedź mogą wybrać kartę i zyskują dodatkowy ruch. Wygrywa ten zespół, który zdobędzie najwięcej kart.

Więcej informacji o Mobilnym Muzeum znajdziecie już w najbliższym czasie na stronie internetowej: www.mobilnemuzeumjp2.pl

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł