nr 7/2004
Piotr Krysa

Na poważnie z Ewangelią

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Spotykają się kilka razy w tygodniu, organizują małe wspólnoty i znacznie większe organizacje. Czasami mogą się spotykać jedynie w parafii, mieszkaniu, rzadziej mają własną kaplicę, farmę-wioskę lub "miasto". Jeśli już uda im się stworzyć jakieś "polis", mogą wreszcie zamieszkać razem. Wtedy tworzą społeczność, która z zewnątrz może wyglądać na jakiś szalony naukowy eksperyment albo hipisowską komunę. Zazwyczaj mija trochę czasu, zanim sąsiedzi w pełni ich zaakceptują, zaprzyjaźnią się i zaczną dostrzegać sens ich życia. Wtedy odchodzą podejrzenia o konspirację, jakieś dziwne praktyki i ogólną nienormalność...


fot. Archiwum Przewodnika Katolickiego

My po prostu staramy się żyć na prawie Ewangelii - mówi Katarzyna Łukomska mieszkająca w "Mariapoli" Fiore w Trzciance.

Pani Katarzyna w ruchu Focolare, oficjalnie zwanym Dziełem Maryi, uczestniczy od 10 lat, od czterech stała się obywatelem polskiego "Mariapoli". Razem z rodziną, mężem i dziećmi mieszka we wspólnocie w Trzciance. To jedno z kilkunastu stałych "Mariapoli" w świecie. Pierwsze powstało w 1964 roku w Loppiano niedaleko Florencji, teraz żyje tam na stałe przeszło 700 osób. To polskie, otwarte uroczyście przez założycielkę ruchu Focolare - Chiarę Lubich - w czerwcu 1996 roku jest znacznie skromniejsze. Jego zalążkiem było gospodarstwo rolne, które po latach pracy znacznie bardziej kojarzy się z centrum rekolekcyjnym i formacyjnym ruchu w Polsce. Większość z zamieszkujących tu na stałe osób pracuje przy obsłudze domu rekolekcyjnego. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby pracować poza ośrodkiem - w szkole, w gminie. Życie w "Mariapoli" nie ma charakteru klauzury, chociaż wspólne modlitwy, posiłki i ogólna atmosfera mogą budzić takie skojarzenia.

- Jest tu miejsce dla naprawdę różnych ludzi. Takich, którzy składają śluby celibatu, małżeństw i całych rodzin. Tylko z zewnątrz może to wyglądać na jakiś rodzaj komuny. Tak naprawdę, oprócz tego, co robimy wspólnie, wszyscy mamy zupełnie niezależną przestrzeń dla siebie czy rodziny - wyjaśnia Katrzyna Łukomska.

Większość owych "miasteczek" trudno określić mianem społeczeństw. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary są to jedynie małe społeczeństwa. Każdego roku na całym świecie ich liczba rośnie czasowo do prawie dwustu. Uzyskanie obywatelstwa takiej społeczności wymaga zastosowania się do jednego prawa - prawa miłości wzajemnej.

Doświadczenie Ewangelii i nowa ekonomia

Założycielka Focolare Chiara Lubich miała 23 lata, kiedy w czasie II wojny światowej razem z przyjaciółmi zapoczątkowała życie Ewangelią. Z tego faktu narodziło się coś, co dzisiaj nazywamy duchowością jedności. To nic innego, jak realizacja ewangelicznego "Abyście się wzajemnie miłowali, tak Jak ja was umiłowałem". Ta jedność między ludźmi, warstwami społecznymi i całymi narodami do dziś stanowi główny motor rozwoju ruchu, który liczy przeszło sto tysięcy zaangażowanych członków w blisko 180 krajach świata. W różny sposób uczestniczy w nim znacznie więcej, bo aż dwa miliony osób, a w Polsce około 12 tysięcy.

Kolejnym słowem po "jedności", oddającym naturę ruchu, jest wspólnota. Wspólnota w sensie ewangelicznym, którą praktykowali przecież pierwsi chrześcijanie, prowadzi do zupełnie innego rozumienia społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym braterska miłość prowadzi do wspólnoty zarówno dóbr duchowych, jak i materialnych. Z tego narodziła się "ekonomia komunii", która jest jakby dobrowolnym zaangażowaniem pieniędzy, pracy i intelektu w tworzenie przedsiębiorstw, które mogą część zysków przeznaczać na pomoc dla ludzi cierpiących niedostatek. Może to być sposób na łagodzenie licznych napięć pomiędzy całymi narodami i państwami, które w dzisiejszym świecie rodzą się z bezwzględnego prymatu mechanizmów finansowych dzielących świat na rejony bogactwa i powszechnej nędzy. Ten pomysł to na pewno nowa ekonomia stojąca co najmniej w poprzek reguł obecnie akceptowanych przez większą część świata. Nie zapominajmy jednak, że członkowie Focolare mają jeszcze jeden cel - chcą zbudować świat na prawach Ewangelii. Nazywają go nowym światem.

Nowa Droga


Zdjęcie: Archiwum Przewodnika Katolickiego

Liczne podobieństwa do ruchu Focolare znajdziemy w założonej przez ojca Laurenta Fabre wspólnocie "Chemin Neuf". Wspólnota wyłoniła się z siedmioosobowej grupy modlitewnej we francuskim Lyonie. Określana jako apostolska, przejęła duchowość od św. Ignacego, wzorując się jednocześnie na "Odnowie Charyzmatycznej". Wspólnota czerpie wiele z modelu życia zakonnego, ale jest równie dostępną na przykład dla osób żyjących w małżeństwie. Organizacja życia wspólnotowego opiera się zasadniczo na dwóch modelach: fraterni życia i fraterni dzielnicy. Są to niewielkie, liczące od kilku do kilkunastu osób grupy. Fraternia życia polega na mieszkaniu pod wspólnym dachem, fraternia dzielnicy na spotkaniach kilka razy w tygodniu ludzi zamieszkujących w tej samej dzielnicy. Większość braci i sióstr pracuje zawodowo na zewnątrz, pozostali cały swój czas poświęcają Kościołowi. Wspólnota działa w przeszło 30 krajach. Gromadzi około sześciu tysięcy osób, z czego blisko sto praktykuje w Polsce. W Polsce centrum formacyjne mieści się we wsi Wesoła, mniej więcej w połowie drogi z Warszawy do Lublina. Teraz organizuje się tam rekolekcje dla młodzieży, dla małżeństw, słowem, prowadzona jest działalność apostolską. Ośrodek to coś w rodzaju farmy o powierzchni 20 hektarów, leżący na uboczu niewielkiej wsi.

- Nasze początki były naznaczone delikatną nieufnością. Ludzie myśleli, że zakładamy tu jakiś ośrodek dla narkomanów, albo coś podobnego - wspomina Michał Chrobok, członek wspólnoty od 1988 roku.

Akceptacja przyszła z czasem. Po części dlatego, że nie jest to wspólnota zwrócona do wewnątrz, tylko na zewnątrz, a wielu jej członków pracuje zawodowo poza domem w najbliższej okolicy.

Na pewno pomogła w tym również duchowość wspólnoty, która powołuje się między innymi na List do Efezjan 2,14-16: "On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur - wrogość. W swym ciele pozbawił On mocy Prawo przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch stworzyć w sobie jednego nowego człowieka, wprowadzając pokój i (w ten sposób) jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem, w jednym Ciele przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości."

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł