Basia Czukiewska

Nie troszczcie się zbytnio

refleksja na 8. niedzielę zwykłą roku A

Dodano: 1 marzec 2014 r.

"Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie."

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić; ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie o wiele pewniej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przy odziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy”. Mt 6, 24-34

Bardzo często patrzę na świat, na ludzi wokoło i trudno mi dostrzec ich faktyczny wyraz twarzy, ich cele, marzenia… Zastanawiam się, dlaczego oni tak pędzą, gdzie biegną i co tak naprawdę stanowi istotę i sens ich egzystencji? Czy czasem żyjąc w takim pośpiechu, w ciągłej pogoni za karierą, pieniędzmi nie chcą uciec od życia, od tego, co rzeczywiście jest w nich cenne i co stanowi jestestwo ich istnienia? Me serce ogarnia smutek, gdy widzę, jak ludzie zaprzątają sobie umysł jedynie sprawami ubrania, jedzenia, pieniędzy, kariery, traktując prace jako cel do tego, by jak najwięcej mieć i posiadać. A Jezus w dzisiejszej Ewangelii wyraźnie mówi, żeby nie służyć Bogu i mamonie, a następnie podkreśla, by nie troszczyć się o jutro, by nie przekładać spraw ziemskich nad sprawy boskie, by nie zajmować się sprawami mało ważnymi, a przy tym ukrywać się za pożądliwością, chciwością i gromadzeniem skarbów.

Nauczyciel pragnie nam powiedzieć, że jest tylko jedno źródło wszystkiego, co mamy – jest nim Bóg. Bez względu na to, czy pracujemy we własnej firmie, czy podpisujemy umowy ze swoimi pracodawcami, to Bóg wypłaca nam pieniądze, bo On jest ich dawcą. On wie, ile potrzebujemy i to On daje nam wszystkie niezbędne zasoby, zdrowie, talenty, predyspozycje i wszystko inne, żebyśmy mogli zarobić te pieniądze. Jeżeli uznamy Boga za źródło wszystkiego, w tym pieniędzy, nie będziemy musimy się już o nic martwić, gdyż to On będzie wszystko kontrolował, bo obiecał troszczyć się o nas.

Jezus z racji tego, że nas kocha, poprzez takie nauczanie chce ustrzec nas od frustracji, wynikających z kurczenia się lub całkowitej straty rzeczy materialnych. Pragnie, byśmy nie skupiali się zanadto na gromadzeniu tych dóbr, byśmy nie zatarasowali sobie nimi naszych serc w taki sposób, że nie będzie już tam miejsca dla Niego. Musimy bardziej skupić się na gromadzeniu skarbów w Niebie, byśmy mogli zdobyć klucz do Królestwa Bożego. Jak to zrobić?

Nauczyciel pragnie, byśmy wyzbyli się życia w ciągłym lęku czy strachu i spróbowali połączyć pracę z wiarą – wiarą przede wszystkim w nieskończoną dobroć Boga. Nasze działania zawsze powinny dążyć ku wyższym wartościom, powinniśmy pragnąć zjednoczyć się z Bogiem już tu na ziemi, skupić się na tym, by dawać, by służyć, by być dla innych, by zapominać o sobie, zawsze mieć na uwadze drugiego człowieka i postępować sprawiedliwie. Biblia naucza, że dzielenie się swoim majątkiem skutkuje czymś niesamowitym! Bóg nie tylko błogosławi nam ponad miarę, ale w ponadnaturalny sposób troszczy się o nas, nasze rodziny i bliskich. A to tylko dlatego, że zamiast gromadzić majątek dla siebie, oddajemy go na powrót Bogu, obdarowujemy Kościół i wspomagamy potrzebujących w Kościele i poza nim.

Praktykowanie obfitego dawania wymaga zazwyczaj zmiany wielu rzeczy w swoim życiu, przyjęcia nowych priorytetów, a czasem rezygnacji z niektórych dotychczasowych wydatków. Wymaga miłości, ale też wiary, odwagi i wierności. Ale powody, aby tak czynić, są nie do odrzucenia! Po pierwsze, tak mówi Bóg, który jest źródłem wszystkiego, co mamy. Po drugie, to uzdrawia nas duchowo, uwalnia od więzów i daje wzrost. I po trzecie, Bóg ma moc, aby zgodnie ze swoimi obietnicami błogosławić nas materialnie w stopniu, jakiego nie zaznaliśmy do tej pory.

Trzeba tylko powierzyć Bogu w całości nasze życie, każdego dnia zawierzać i z ufnością, wiarą i pokorą dostrzegać potrzeby bliźniego i nigdy nie odmawiać pomocy. A wówczas jak czytamy w liście do Koryntian: „Władny Bóg udzieli wam obficie wszelkiej łaski, abyście, mając zawsze wszystkiego pod dostatkiem, mogli hojnie łożyć na wszelką dobrą sprawę.” Dlatego Nie troszczmy się zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie…

Reklama
Portret użytkownika Luk
Luk (anonimowy), 20 czerwiec 2016 r.

Dziękuję za te słowa. Niech Bóg Pani błogosławi.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Mojżesz koszulka męska. Projekt inspirowany fragmentem Księgi Wyjścia. "Mojżesz wyciągnął...

55 zł

Pochwalony - torba. Szara, elegancka, duża i pakowna torba. Kolejny produkt z serii...

39,00