Piotr Niedzielski

Oaza - światło nadziei dla ciebie

Dodano: 23 styczeń 2007 r.

Kto był choć raz w Krościenku nad Dunajcem, malowniczej i niezwykle urokliwej miejscowości położonej w Pieninach, ten z pewnością musiał trafić na Kopią Górkę. To właśnie tam znajduje się ogólnopolskie centrum Ruchu Światło-Życie, zwanego popularnie Oazą.

Zapewne wielu czytelników przynajmniej raz o niej słyszało, być może niektórzy mieli okazję uczestniczyć czy to w letnich rekolekcjach oazowych, czy to w spotkaniu w ciągu roku szkolnego.

Czym jest Oaza? Mówi się o niej, jako o ruchu tzw. posoborowej odnowy Kościoła katolickiego. Brzmi bardzo poważnie, a chodzi po prostu o to, że Ruch Światło-Życie powstał niejako w odpowiedzi na duże zmiany, jakie nastąpiły w całym Kościele po Soborze Watykańskim II. Za twórcę ruchu oazowego uważa się ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987), charyzmatycznego kapłana z Górnego Śląska. Księdzu Franciszkowi bardzo zależało na tym, żeby młodzi ludzie dostrzegli w Jezusie autentyczny wzór do naśladowania; by stał się On ich przyjacielem. I właśnie o to chodzi w ruchu oazowym - spotkać Jezusa bardzo osobiście, niejako twarzą w twarz, i mówić o tym innym ludziom. Ot, cała tajemnica.

Oaza, najprościej mówiąc, to wspólnota ludzi w różnym wieku i w różnym stanie; znajdziecie w niej całkiem małe i te nieco starsze dzieci, ludzi młodych (w Waszym wieku), jak i dorosłych. Ruch oazowy ma niejako trzy części: Oazę Dzieci Bożych (obejmuje dzieci ze szkół podstawowych), Oazę Nowej Drogi (gimnazjaliści) i Oazę Żywego Kościoła (licealiści i studenci), a także Domowy Kościół (małżeństwa i rodziny). Co ważne, do Oazy należą także osoby duchowne: księża i alumni seminariów duchownych, bracia i siostry zakonne. Jest tu także miejsce dla członków instytutów życia konsekrowanego (należą do nich osoby bezżenne i niezamężne, ale nie duchowni). To jedna z charakterystycznych cech Oazy.

Co robimy? Najwięcej słychać o nas w okresie wakacji. Wtedy wyjeżdżamy na letnie rekolekcje. Zwyczajowo trwają one 15 dni. Dlaczego akurat tyle? Bowiem każdego dnia przeżywamy kolejną tajemnicę Różańca. W ten sposób mamy w czasie rekolekcji "streszczony" cały rok kościelny i przeżywamy wszystkie jego ważniejsze momenty. A czym dokładnie zajmujemy się na takim wyjeździe? Każdy dzień zaczynamy wspólną modlitwą Kościoła - Jutrznią. W programie dnia centrum stanowi zawsze Msza święta. Oprócz niej każdego dnia obywa się spotkanie biblijne w małej grupie, jest także miejsce na naukę śpiewów, liturgii czy tzw. Szkołę Modlitwy. Naturalnie, zawsze jest czas na wyjście na spacer, górską wędrówkę lub na chwilę relaksu i zabawę przy ognisku. Takie wspólne spotkania odbywające się po kolacji, a kończące dzień, nazywamy w naszym oazowym slangu "pogodnym wieczorem". Wielu z nas właśnie ten moment oazowego dnia ceni sobie najbardziej ;). Jest wtedy czas na to, żeby trochę się powygłupiać, pośmiać, potańczyć lub po prostu pogadać. Ponieważ co roku organizowanych jest wiele oaz, trzynastego dnia wszystkie grupy rekolekcyjne przebywające w okolicy zjeżdżają się na tzw. Dzień Wspólnoty.

Po powrocie z takiego letniego wyjazdu staramy się nie zapominać tego, co przeżyliśmy w wakacje; naszym zadaniem jest ożywianie naszych własnych parafii. W ciągu całego roku szkolnego mamy spotkania w małych grupach (podobnie jak w lecie), a co niedzielę angażujemy się w przygotowanie Mszy świętej. Bierzemy także udział w Dniach Wspólnoty (zjazd oazowiczów z jednej dzielnicy, osiedla itp.), w Oazach Modlitwy (krótkie weekendowe bądź kilkudniowe rekolekcje), w pielgrzymkach różnego rodzaju, spotkaniach młodzieży, koncertach, festiwalach itp.

Intencją naszego założyciela było to, aby oazowicze po powrocie z oaz letnich posługiwali innym ludziom darami i talentami, które otrzymali od Boga. I tak, niektórzy z nas włączają się w schole i zespoły muzyczne, inni w wolontariat i pracę charytatywną. Jeszcze inni angażują się w działalność ewangelizacyjną. Starsi oazowicze mogą pełnić posługę tzw. animatorów, to jest osób prowadzących wspomniane wcześniej małe grupy w parafii lub na letnich oazach.

Oaza to zatem wspólnota młodych ludzi - dokładnie takich, jak Ty - którzy chcą pogłębić swoją wiarę i rozwinąć życie duchowe. Jest tu miejsce dla każdego, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia... Ci, którzy są w Oazie od wielu lat, twierdzą też, że dzięki niej poznali prawdziwych przyjaciół i znajomych, z którymi można "konie kraść". Niektórzy są żywym dowodem na to, że jeśli szukać dziewczyny bądź chłopaka, to tylko... w Oazie ;)! Nie wierzycie?! :)

Reklama
Portret użytkownika oazowiczka
oazowiczka (anonimowy), 17 styczeń 2015 r.

Bardzo ciekawy artykuł:) Należę do Oazy od dwóch lat i w tym roku pojadę na moje pierwsze rekolekcje letnie. Niestety wcześniej nie miałam okazji na takowe pojechać, byłam jednak na Oazie Ewangelizacji (weekendowe rekolekcje) i bardzo mi się podobało. Już nie mogę się doczekać tych letnich :) Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie do przyłączenia się do Ruchu Światło Życie (Oazy). To naprawdę niezapomniany, owocny, najlepszy w życiu czas!

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł