Katarzyna Sojka

Podjąć lub zakopać

refleksja na 33. niedzielę zwykłą roku A

Dodano: 15 listopad 2014 r.

Zakopać talent oznacza zniweczyć Boży plan względem siebie. Zawieść Jego nadzieję. Talentem jest właściwie wszystko, co otrzymujemy każdego dnia od Boga, a zakopaniem jest lenistwo. Pisanie tych słów jest jak wielki rachunek sumienia...

fot. margaretglin CC/ Flickr.com

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: "Pewien człowiek mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał.
Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.
Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: «Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem». Rzekł mu pan: «Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana».
Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: «Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem». Rzekł mu pan: «Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana».
Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent i rzekł: «Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność». Odrzekł mu pan jego: «Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów».
Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz w ciemności; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów". (
Mt 25, 14–30)

Ewangelia o talentach ukazuje nam Boga nie tylko jako Tego, który nas obdarowuje, ale też jako Boga, który bardzo wiele zawierzył w naszych rękach. Podobnie jak obdarzył niezwykłym zaufaniem apostołów,na których właściwie spoczął los całego rodzącego się chrześcijaństwa. Można więc powiedzieć, że nasz dzisiejszy Kościół, wspólnoty, nasza wiara, mogą istnieć, nie tylko dzięki Chrystusowi, który osobiście ku nam przyszedł, ale też dzięki tym paru pierwszym ludziom, którzy zaryzykowali i nie zakopali talentów, które Bóg im powierzył.

Czytałam w ostatnich dniach pewne spostrzeżenie, ze Chrystus powoływał tylu grzeszników: dyszącego żądzą zabijania Pawła, jawnogrzesznicę Magdalenę, Samarytankę, niewiernego Piotra, gwałtowników, chciwców i pyszałków. Trudno jednak wśród nich znaleźć jakiegoś lenia... może właśnie dlatego, że nie należeli do leniwych znaleźli siłę, by podążyć za Chrystusem.

Być leniwym to nie tylko zmarnować chwilę, dzień, rok, życie, zmarnować czyjąś przyjaźń, talent, możliwości, pragnienia. Krzywdzimy nim nie tylko siebie nawzajem, ale dotykamy głęboko samego Boga. Być leniwym bowiem to również nie wychodzić Bogu na spotkanie, nie modlić się, nie szukać Go w każdej chwili codzienności, w którą albo możemy wejść całym sobą, albo przeżyć obojętnie, bo zawsze będzie wymagała jakiegoś wysiłku.

Leniwy więc udaje po prostu, że nie widzi i nie słyszy. Udaje za to, że jest bardzo rozsądny i wiele mądruje. Mówi sobie, że nie może się wychylać, być fanatykiem, że wszystko wymaga umiaru, a on jest człowiekiem rozsądnym więc się opanowuje i zachowuje logiczny minimalizm.„Wiedziałem, żeś człowiek twardy(...) i ukryłem Twój talent w ziemi”.

Leniwy daje minimum a miłość, jak uczy Teresa z Lisieux, to „oddać wszystko wraz z sobą bez reszty”, więc lenistwo to zaprzeczenie najważniejszego przykazania miłości. Tym naszym najbardziej pospolitym i najłatwiej tłumaczonym grzechem potrafimy tak bardzo zawieść i skrzywdzić Boga.

A co z tymi, którzy nie zakopali swych talentów, którzy zaryzykowali?

Podjąć wysiłek dla Boga, szukać Go i oddać Mu swój czas, oddać go tym, których codziennie przy nas stawia. Zwalczać swoje zniechęcenie, obawy i w każdej chwili odnaleźć sposobność do zapomnienia o sobie – to brzmi bardzo pięknie i stwierdzamy zarazem z przykrością jak trudne oraz, że wymaga wyjścia z tego lenistwa, które tłumaczymy nieraz charakterem, zmęczeniem, rozsądkiem. Ale słudzy z przypowieści zyskali dodatkowe 5 talentów – tę radość i pomnożenie miłości, bliskość i zaskakujące łaski, a na koniec uradowany Gospodarz dodaje im tyle, że aż mają w nadmiarze, sam przychodząc do nich i udzielając im Siebie.

Tylko najważniejsze, to nie pozwolić sobie na zadowolenie z siebie, gdy raz podejmiemy trud i przełamiemy lenistwo. Bóg nie daje talentu raz na całe życie, daje nam ich nieraz i po pięć w każdej chwili i bez końca, ciągle nowe! Możemy się na nie wciąż wyczulać, dostrzegać je, zachwycić się nimi i podjąć je, bo właściwie wobec każdej chwili stajemy w wyborze: podejmuję czy zakopuję....

Odkrywam tę prawdę coraz bardziej w ostatnim czasie. Myśl o zakopanych już talentach mogłaby przygnieść, ale nie czas je odkopywać. Bóg ciągle na mnie jeszcze liczy, codziennie rano budzi i codziennie powierza nowe talenty. 

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł