nr 8/2007
Anna Brzeska

Pokazał nam kawałek nieba

Dodano: 19 marzec 2007 r.

Założyciel Opus Dei nigdy nie był w Polsce, chociaż do Polaków żywił szczególną sympatię. Świadczy o tym jedyna jego dedykacja do książki „Drogi”, którą uczynił właśnie w pierwszym polskim wydaniu: „Z wielkim uczuciem dla najukochańszej Polski i dla wszystkich Polaków”. Gdy przeczytał "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, jak sam mówił, wyrobił sobie wyobrażenie na temat polskich cech narodowych i polubił kraj nad Wisłą. Josemaría Escrivá de Balaguer nie poznał osobiście kardynała Wojtyły. Ten jednak, jako Papież Jan Paweł II, wyniósł go na ołtarze - ogłosił świętym.

Josemaría Escrivá de Balaguer

Opus Dei, założone w 1928 roku przez św. Josemaríę Escrivę, jest dziś Prałaturą Personalną Kościoła katolickiego. Jej zadanie polega na przekazywaniu innym, że praca i zwykłe okoliczności są okazją do spotkania z Bogiem, do służenia innym i do poprawy społeczeństwa. Opus Dei służy zarówno świeckim, jak i księżom diecezjalnym, oferując opiekę religijną tym, którzy chcą odnowić swoje życie duchowe i apostolstwo.

Ślady na śniegu

Początkiem Dzieła były "ślady na śniegu", które Josemaría zobaczył jako chłopiec w Logroño. Pozostawił je pewien bosy karmelita. Zaskoczony chłopiec zapytał wtedy samego siebie "skoro inni tak bardzo poświęcają się dla Boga i bliźniego, czy ja nie byłbym w stanie czegoś poświecić"? To zdarzenie całkowicie odmieniło życie Josemaríi.

Polskie drogi

Zanim pierwsi członkowie Opus Dei na stałe zamieszkali w Polsce, praca apostolska Prałatury była już prowadzona w naszym kraju przy różnych innych okazjach. Niektórzy członkowie Dzieła bywali w Polsce ze wzgledów zawodowych i starali się przekazywać swym polskim kolegom pierwsze informacje o Dziele. Stała praca apostolska w Polsce rozpoczęła się jednak dopiero w listopadzie 1989 r., gdy kilku pierwszych wiernych Prałatury przyjechało do Szczecina na zaproszenie tamtejszego arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. Wśród pierwszych dwóch kapłanów był ksiądz Stefan Moszoro-Dąbrowski, wieloletni wikariusz regionalny Opus Dei w Polsce. Obecnie tę funkcję sprawuje ksiądz Piotr Prieto.

Dziś do siedziby Prałatury wpływają coraz liczniejsze prośby od osób z najróżniejszych części kraju, które pragną poznać bliżej ducha dzieła św. Josemaríi. Z tego względu Opus Dei prowadzi dla nich ośrodki formacyjne w wielu miejscach. W ostatnich latach zostało erygowanych ponad 10 ośrodków Prałatury w kilku miastach (w Warszawie, Szczecinie, Krakowie i Poznaniu). Poza tym regularne spotkania prowadzone są także w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Toruniu i we Wrocławiu.

Zainteresowani raz w miesiącu gromadzą się na „dniu skupienia”, podczas którego uczestniczą m.in. w rozważaniach prowadzonych przez księdza. Korzystają także z sakramentu spowiedzi. Zawsze mogą uczestniczyć w pogadankach i kręgach oraz korzystać z indywidualnego kierownictwa duchowego.

Bez tajemnic

Opus Dei szczególnie mocno akcentuje swoją otwartość i całkowitą przejrzystość. Oprócz współpracy z dziennikarzami i pomocy przy publikacji książek na temat Dzieła, prowadzi kilka stron internetowych: www.opusdei.pl, na której zamieszczane są osobiste historie ludzi żyjących tym duchem, www.pl.josemariaescriva.info - na temat założyciela Opus Dei, oraz www.pl.escrivaworks.org, na której zamieszczone są wszystkie dzieła świętego. Chyba żadna inna organizacja w Kościele aż tak bardzo nie jest otwarta, jak rzekomo „tajemnicze” Opus Dei.

Z Papieżem i dla kapłanów

Dzieło św. Josemaríi pomaga również polskim kapłanom diecezjalnym, którzy korzystają z formacji duchowej Stowarzyszenia Kapłańskiego Świętego Krzyża, integralnie złączonego z Prałaturą Opus Dei.

Jan Paweł II wysoko cenił naukę założyciela Dziela i nie krył fascynacji Opus Dei. Już jako kardynał modlił się przy jego grobie 17 sierpnia 1978 r., czyli tuż przed konklawe, w którym został wybrany Jan Paweł I. Kardynał Karol Wojtyła miał też osobisty kontakt z instytucjami związanymi z Opus Dei. Na zaproszenie "Centro romano de incontri sacerdotali" (rzymski ośrodek spotkań kapłańskich) prowadzonego przez Stowarzyszenie Kapłańskie Świętego Krzyża, wygłosił kilka wykładów dla kapłanów w latach 70. W chwili wyboru na papieża wydana przez ośrodek książka, zawierająca tekst tych wykładów, była jedną z nielicznych publikacji Karola Wojtyły przetłumaczonych wówczas na języki zachodnie.

Jan Paweł II przyjmował na Wielkanoc młodych związanych z Opus Dei, przybyłych do Rzymu na doroczne kongresy. Twierdził on, że wszystko to, czym jest piękno, myśl, nauka, pomysłowość, kreatywność, uniwersalność, wszystko to jest celem Opus Dei, i kiedy jest postrzegane w ten sposób, kiedy jest tak pojmowane, uzyskuje swój pełny wymiar. Te słowa Ojca Świętego wciąż są aktualne.

 

• Opus Dei skupia ponad 80 000 osób na całym świecie
• Prałatura jest obecna w 61 krajach
• na czele Dzieła stoi prałat, który jest wybierany dożywotnio spośród księży Prałatury przez Kongres Generalny i następnie zatwierdzany przez papieża. Dziś jest nim bp Javier Echevarría Rodríguez
• Prałatura dzieli się na obwody terytorialne, zwane regionami (jest nim także Polska). Na czele każdego regionu stoi wikariusz regionalny.
• Na szczeblu lokalnym istnieją tzw. ośrodki Opus Dei. Na czele każdego z nich stoi rada lokalna, której przewodzi świecki dyrektor lub świecka dyrektorka i dwaj inni wierni z Prałatury. Opiekę kapłańską nad wiernymi sprawuje ksiądz Prałatury.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł