123/2015
o. Remigiusz Recław SJ

Prosta modlitwa

Dodano: 29 kwiecień 2015 r.

Każdy z nas powinien szukać swoich sposobów modlitwy. Co więcej, jej formę należy co jakiś czas zmieniać, aby uniknąć rutyny. Jak więc znaleźć modlitwę, która będzie dla nas najlepsza?

fot. Krzysztof Bielecki CC/ Flickr.com

Modlitwa przemieniająca

Najważniejszym warunkiem dobrej modlitwy jest przemiana naszego serca i sposobu myślenia. Po modlitwie powinniśmy być bardziej „Jezusowi”. Nasz sposób reagowania, myślenia, czucia – powinien zostać przemieniony przez dotknięcie Boga. W jaki sposób i w jakim klimacie dokonuje się to dotknięcie, jest to już sprawą bardzo indywidualną. Zależy mocno od naszej osobowości, od przeczytanych książek i artykułów, od duchowości, w której byliśmy formowani. To wszystko ma wpływ na to, jaka modlitwa będzie dla nas najbardziej „pożywna” i przemieniająca. Jest jednak pewien wyjątek w poszukiwaniach odpowiadającej nam formy modlitwy. Tym wyjątkiem jest czas strapienia duchowego, czyli taki moment w naszym życiu, kiedy czujemy, że jesteśmy daleko od Boga. Nie będziemy wtedy doświadczać wielkiej przemiany po modlitwie, ponieważ Bóg wydaje się nam bardzo odległy i zakryty. W tym czasie ważna jest wierność modlitwie. Nie należy wówczas zmieniać jej sposobu, ale raczej popatrzeć, gdzie osłabliśmy w naszej gorliwości. Może komuś trzeba przebaczyć niewłaściwy gest czy słowo? Może bagatelizujemy jakiś grzech? Być może straciliśmy wcześniejszy zapał… Najprawdopodobniej powodem czasu strapienia nie jest sama forma modlitwy, ale to, że przestaliśmy wymagać od siebie.

Prostota

Nie wszystkim smakuje prostota, jednak Jezus do niej zachęca. Prostota w modlitwie jest potrzebna, abyśmy mieli świadomość, że to Duch Święty dotyka serca człowieka, a nie przyjęta forma modlitwy. Im prostsza modlitwa, tym łatwiej o tę świadomość. Gorliwie powiedziane słowo „Amen” może mieć większą moc przemiany niż godzina czytania Pisma Świętego. Prosta dziesiątka różańca może bardziej przemieniać niż odkrywcza duchowo książka. Ale w innej sytuacji – książka przemieni nas bardziej niż modlitwa Ojcze nasz, którą przecież polecił nam odmawiać sam Jezus. Każdy z nas jest zobowiązany do poszukiwania prostoty na modlitwie, choć będziemy tę prostotę różnie rozumieć. Nie ma w tym nic złego. Niektóre święte osoby są w stanie godzinami wytrwać w ciszy. Ale znam też świętych ludzi, którzy w modlitwie cichej nie są w stanie wytrzymać dłużej niż pół godziny – bo po prostu się tą ciszą duszą. Nie wszystko jest dla wszystkich. Prostotę na modlitwie warunkuje przede wszystkim nasze serce, które nie chce niczego komplikować, a dąży do tego, co przejrzyste i jasne. Wynika to z pragnienia dotknięcia Jezusa na modlitwie, bo Jego dotyk prostuje naszą drogę i przywraca pokój. Ta prostota to możliwość kochania, przebaczenia, jedności. Nie chcę nic „po swojemu”, ale chcę wszystko według myśli i woli Boga. A Bóg, który wszystko ogarnia – upraszcza rzeczywistość, bo miłość jest prosta.

Modlitwa spontaniczna

Dla wielu osób prostą modlitwą jest modlitwa spontaniczna, zarówno ta wypowiadana po cichu, jak i głośno. Modlitwa taka ma tę cechę, że nie jest ubrana w barwne słowa, ale wypowiedziana z serca. Czasem pojawiają się w niej jakieś błędy teologiczne, ale nie jest to istotne, bo można je poprawić. Najcenniejsze w tej modlitwie jest to, że stoję prawdziwy przed Bogiem z tym, czym żyję tu i teraz. Jednak trzeba uważać, ponieważ modlitwa spontaniczna może być też bezmyślnym słowotokiem. Taka sytuacja nie występuje u osób początkujących w tego rodzaju modlitwie. Jednak z czasem, gdy już umiemy spontanicznie się modlić, bardzo łatwo jest – zamiast stawać przed Bogiem z otwartym sercem – stawać z utartymi sformułowaniami. I chociaż nadal słowa wypowiadane są spontanicznie, są jednak słowotokiem, w którym brak stanięcia przed Bogiem tu i teraz, z całą kondycją naszego serca. A zatem, modlitwa spontaniczna może być wyrazem prostoty serca, ale może też być bezmyślnym potokiem słów – byle coś mówić, bo cisza za bardzo boli. Jak to wygląda w twoim przypadku? Na to pytanie możesz odpowiedzieć tylko ty sam. To tak jak w małżeństwie: możesz szczerze powiedzieć żonie komplement, a możesz rzucić go „na odczepnego”, bezmyślnie, bez zatrzymania się, byle coś powiedzieć. Jedynie wypowiadający te słowa wie, jak bardzo angażuje w nie swoje myśli i serce.

Modlitwa niezrozumiała

Prosta może być także modlitwa niezrozumiała. Może, ale nie musi, bo prostota zależy od postawy serca, a nie od formy modlitwy. Jest wiele form modlitwy niezrozumiałej. Możemy uczestniczyć w modlitwie prowadzonej w języku, którego nie rozumiemy. Wówczas łączymy się z Bogiem nie przez rozumienie słów, ale przez pragnienie bycia blisko Niego. Podobnie jest z charyzmatyczną modlitwą w językach – nie rozumiemy wypowiadanych zgłosek, ale serce jednoczy się z Panem. Szczególnie mocno doświadczamy obecności Pana, gdy jest to modlitwa zjednoczonej wspólnoty. Ale i w takich sytuacjach wiele zależy od naszego serca – może ono pójść w kierunku prostoty, ale może też być nieobecne na modlitwie, a nawet oceniać modlitwę innych. Jest też modlitwa niezrozumiała, choć wypowiadana w zrozumiałym języku. Jednak zdania są tak wielokrotnie złożone, a słowa tak skomplikowane, że nie jesteśmy w stanie pójść myślą za wypowiadaną modlitwą. Czasami zdarza się tak podczas nabożeństw albo uroczystych ceremonii. Taka modlitwa po ludzku jest bardzo ładna i mądra. Gdyby ją przeanalizować lub rozważyć słowo po słowie – okazałaby się bardzo głęboka. Tymczasem w formie czytanej, bez możliwości dłuższej refleksji, staje się modlitwą niezrozumiałą. A jednak – pomimo że w swojej formie daleka jest od prostoty – może nas przemieniać, ponieważ prostota zależy od postawy serca.

Módl się, pragnąc

Widzimy zatem, że wszystko dokonuje się w naszym sercu. Jeśli idziemy na modlitwę z pragnieniem otwarcia życia przed Bogiem, aby uzdrowił w nas to, co chore, i uwolnił od rzeczy, które nas obciążają – to niezależnie od formy modlitwy, każda z nich może nas przemieniać. Wbrew pozorom, prostota musi być dobrze przygotowana. Aby móc coś uprościć, trzeba mieć wnikliwe serce. Podobnie z modlitwą – aby trwać w prostej modlitwie, potrzebujemy wcześniejszego wyciszenia, zbudowania w sercu nadziei, troski o pragnienia. Później to wszystko wygląda na lekkie i spontaniczne, ale w praktyce wymagało wiele pracy i wewnętrznych zmagań. Dlatego Jezus zaprasza nas do prostoty. Bez namysłu, nie wymagając od siebie – wszystko komplikujemy. A potem przychodzi Jezus i prostuje to, co sobie w życiu pogmatwaliśmy…

Tagi: modlitwa
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

«Credo (Wierzę, Wyznanie wiary)» stanowi jedno z największych wyzwań dla katechetów i...

11,20 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł