Przełomowy święty z małej wioski

Dodano: 31 styczeń 2015 r.

Jan Bosko wychodzi do porzuconych i wykorzystywanych przez świat młodych. Czy rozwiązuje od razu ich problemy? Nie. Ale JEST z nimi. I właśnie to bycie, towarzyszenie sprawiło, że św. Jan Bosko osiągnął sukces.

To zadziwiające, że człowiek tak szybko jest w stanie przyzwyczaić się do „nowego”, jeszcze do niedawna czegoś niezrozumiałego, niezgodnego z trendem czy myśleniem danego czasu. To niewiarygodne, ale często można zapomnieć o tym, jak było, a przez to pominąć tych, którzy przyczynili się do zmiany. Kościół katolicki jednak umiejętnie poprzez różne wspomnienia liturgiczne, święta i uroczystości ku czci świętych stara się przypominać ludzi, którzy ryzykowali wszystko dla zmiany na lepsze. Wizjonerzy, napełnieni mądrością, patrzący dalej i przez tę powłokę, jaką tworzy wokół nas codzienność czy wyuczone normy. Każdy święty miał swoje przeprawy w życiu, ale jedno ich napędzało – miłość Boża i ten ogień gorliwości, który sprawiał, że chcieli się spalać i się spalali, dla siebie i innych. Czy to przeraża? Nie powinno.

Jedną z takich postaci musiał być św. Jan Bosko. I choć wiele o nim już napisano i powiedziano, że jest apostołem młodzieży, przyjacielem dzieci, to trzeba przyznać, powinno nas zaskakiwać do dziś, że człowiek, który urodził się 200 lat temu w małej wiosce we Włoszech, był w stanie zmienić świat. Nie od razu, nie natychmiast, ale wywołał „postęp” (żeby nie używać modnego słowa „rewolucja”). W XIX wieku dziećmi, o których inny święty, Jan Paweł II, mówił, że są przyszłością świata, nie przejmowano się zbytnio. Ubogie rodziny, okropne warunki, w jakich musiały żyć, nie napawały optymizmem, nie dawały nadziei. A świat robił wszystko, by udowodnić tym dzieciom i młodzieży, że nic z nich nie będzie, bo z ludźmi, szczególnie młodymi, pozbawionymi nadziei, łatwiej manipulować, wyzyskać i wykorzystać. Schemat stary jak cywilizacja ludzka, a pewnie nawet starszy. Św. Jan Bosko wychodzi do porzuconych i wykorzystywanych przez świat młodych. Czy rozwiązuje od razu ich problemy? Nie. Ale JEST z nimi. I właśnie to bycie, towarzyszenie sprawiło, że św. Jan Bosko osiągnął sukces. Stawał w obronie młodych, dostrzegał ich, walczył o nich. Niezwykle ciekawe, że jeszcze dziś możemy uczyć się od niego, my wszyscy: wychowawcy, nauczyciele, rodzice, ale również młodzi. Bardzo często można przecież ulec dwóm złudnym pokusom:
– będąc osobą dorosłą, dopuścić myślenie, że swoje w życiu już zrobiłem i teraz mogę liczyć na młodych, bo jak to modnie się mawia: „Do młodych należy przyszłość”;
– że trzeba bardziej być kolegą niż mentorem i kimś nadrzędnym wobec wychowanka czy młodego człowieka.

A św. Jan Bosko i tutaj poszedł pod prąd. Wiedział dokładnie, że młodzi uczą się mądrości przez naśladowanie, przez obserwowanie postaw ludzi, którzy ich wychowują. I wiedząc, że do młodych przyszłość należy, nigdzie nie ustępował, nie nakazywał bez przykładu, nie instruował bez wyjaśnienia. Liczył na młodych, ale przebywał z nimi nieustannie. Odkrył bowiem, że tylko w ten sposób można zaskarbić sobie szacunek i posłuch. I coś zdecydowanie więcej – dając z siebie wszystko, pozyskuje młodych dla Boga, daje im nadzieję, którą świat ciągle tłumi. Czy będąc z młodymi, był ich kolegą? Nie! Był ich przyjacielem, owszem, ale nigdy nie był kumplem. Bo musiał zawsze widzieć i wiedzieć więcej, oceniać trzeźwo sytuację, by wskazywać drogę. Gdyby był kumplem, dałby się zaślepić. Co prawda cieszyłby się posłuchem, a nawet pozycją, ale tylko do czasu. Bycie przyjacielem to pozostawanie w szczerości i otwartości. Nie bał się zapewne oceniać, lecz ocena miała pomóc we wskazaniu drogi czy postępu, a to z kolei sprawiało, że młody człowiek nie był oszukiwany.

Św. Jan Bosko zrobił coś, co nie spodobało się ludziom mu współczesnym. Na salonach go nie chciano, widziano w nim raczej wroga, przeszkodę w dysponowaniu siłą roboczą. Święty miał odwagę przypomnieć, że niezależnie od statutu społecznego każdy młody człowiek ma godność, bo nosi w sobie obraz Boga. Czy życie świętego upłynęło „bosko”? Tak, jeśli mamy na myśli, że Bóg był z nim, a on z Bogiem; nie, jeśli mamy na myśli przyjemność i bezproblemowość.

To szokujące, że od 150 lat ludzie są w stanie inaczej patrzeć na dzieci, zajmować się ich wychowywaniem i traktować to, jak coś oczywistego, choć jeszcze półtora wieku wcześniej tak nie było. Turyn pełen porzuconych dzieci i nastolatków szukających pracy, byle jakiej, byleby ją znaleźć i choć najeść się. To samo miasto – Turyn św. Jana Bosko. W sumie jak każde miasto i miejsce na świecie, gdzie znajdują się jego duchowi synowie i córki, taki sam Turyn w Łodzi, w Warszawie, Krakowie czy Różanymstoku. I jeszcze ile do zrobienia, ile do zmiany u siebie, a potem u innych.

Święty Janie Bosko, módl się za nami, za swoich duchowych synów i córki, by mieli siły, wiele łask Bożych do dalszego działania, do pracy i posługiwania młodym. I uproś im tę łaskę, by nigdy póki żyją, nie pomyśleli, że już zrobili wszystko, bo ciągle są młodzi, którzy czekają na nich, na takiego świętego, który z nimi będzie duchowo oraz fizycznie, stanie się przyjacielem i wzorem na drodze do Boga, wskazówką do wejścia w dorosłe życie.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

książka

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Mojżesz koszulka męska. Projekt inspirowany fragmentem Księgi Wyjścia. "Mojżesz wyciągnął...

55 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł