Doris ISO

Rusz w drogę błogosławieństw

refleksja na Uroczystość Wszystkich Świętych

Dodano: 1 listopad 2017 r.

Boże mój, dziś zapraszasz mnie na drogę ośmiu błogosławieństw. Składasz mi swoją obietnicę. Pokładasz we mnie wiarę, że jestem w stanie przejść właśnie tą drogą.

sb/Bosko.pl
Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, kościół górny

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. (Mt 5,1-12a)

"Chcę dla Ciebie szczęścia – Ja, Twój Bóg. Dlatego pragnę ciebie dzisiaj zaprosić na drogę ośmiu błogosławieństw. Bo właśnie one zaprowadzą ciebie do szczęścia. Pragnę, byś skarb największy miał u Mnie, bo tam będzie twoje serce, gdzie twój skarb. Ja zapewnię tobie Boże królestwo. Gdy będziesz smutny – Ja otrę twoje łzy i przyjdę do ciebie z pocieszeniem. Pokora zapewni tobie ziemię na własność i pewność drogi do mojej miłości. Ja pokornym daję łaskę. Twoje pragnienie sprawiedliwości nasycę i wypełnię twoje serce pokojem. Wybaczaj jak Ojciec Niebieski, a poczujesz, co znaczy Jego miłosierdzie. Miej czyste serce, a będziesz oglądał Mnie twarzą w twarz. Bądź człowiekiem pokoju, Bożym dzieckiem, które innym daje bezpieczeństwo, spokój i harmonię. A jeżeli jakiekolwiek cierpienia związane z moim imieniem staną się twoim udziałem, nie zapomnę o tobie i gdy przyjdzie pora, zaproszę cię do mojego królestwa, gdzie razem ze świętymi nieustannie będziesz oddawał cześć Bogu w Duchu i prawdzie." (ks. Marek Chrzanowski FDP, Kawa z niebem, Warszawa 2016)

Boże mój, dziś zapraszasz mnie na drogę ośmiu błogosławieństw. Składasz mi swoją obietnicę. Pokładasz we mnie wiarę, że jestem w stanie przejść właśnie tą drogą. Przejść nią, by po śladach Twoich stóp dojść do chwały Twego królestwa, które swój zaczyn ma już tutaj. Wszystko to, abym była szczęśliwa. Ty wiesz, jak wiele we mnie grzechu i słabości. O własnych siłach nie jestem w stanie uczynić nawet kroku. Bez Ciebie nic uczynić nie mogę. Dlatego dajesz mi swoją łaskę. I dajesz mi pomoc w swoich świętych. Poprzez ich orędownictwo. I przykład życia. W nich pokazujesz, że to, co po ludzku jest niemożliwe, dla Ciebie jest realne. Dla Ciebie bowiem nie ma rzeczy niemożliwych. Oni wybielili swoje szaty w Twojej Świętej Krwi, Panie mój. Nieraz czynili to przez śmierć męczeńską, ale przede wszystkim przez codzienne umieranie dla siebie. Dzięki temu zyskali życie wieczne z Tobą. Pomimo utrapień życia i cierpienia byli szczęśliwi. Teraz są szczęśliwi na wieczność. W ich życiu i poprzez nich objawia się Twoja chwała, by ostatecznie pełnym blaskiem zajaśnieć w Twoim królestwie. I ja jestem zaproszona do wspólnoty świętych. Nie tylko do społeczności powołanych, ale wybranych na ucztę weselną w Twoim królestwie, królestwie wiecznej miłości. Panie mój, pragnę naśladować przykład ich wiary.

Dziś, kiedy Matka Kościół stawia mi ich przed oczami, myślę z wdzięcznością szczególnie o najbliższych mi świętych. Tych ogłoszonych, powszechnie znanych, jak i tych prywatnych, pozostających niejako w ukryciu. Przede wszystkim myślę o Maryi, Królowej Wszystkich Świętych, Świętej Twojej Służebnicy, jakże niezwykle pokornej, która choć jest Królową, to jest Służebnicą każdej duszy, bo tak pragnie, by każdy poznał i pokochał Ciebie. I miał udział w Twojej chwale. Chwale Zmartwychwstania do życia wiecznego. Wiecznej radości. Gdzie nie ma bólu i łez. Jezu, proszę nie pozwól, by te drobne, jak i te poważne, utrapienia życia przesłaniały mi cel jakim Ty jesteś i życie wieczne w Tobie. Przeciwnie! Niech one będą niejako trampoliną w drodze do Ciebie. Żadne zło, grzech czy słabość, nie jest silniejsze od Ciebie. Ty jesteś mocniejszy! Ty jesteś Bogiem! Ty zmartwychwstałeś!

Pragnę pamiętać o słowach sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, że „to, co jest teraz, nie da się porównać z tym, co nas czeka… Wewnętrzna praca nad sobą podobna jest niekiedy do okrutnego skwaru spadającego na nasze głowy, który może nas porazić, wysuszyć, umęczyć i odebrać wszystkie siły. Jednakże trudy te są niczym w porównaniu z przyszłą chwałą.” I tych jego słowach pełnych niezwykłej wdzięczności, że „...wszystko jest łaską. Jest łaska uwięzienia i łaska uwolnienia. Nie wiem, za którą z nich bardziej Bogu dziękować…”.

Dzisiejszy dzień zachęca mnie do odwagi. Tak jak do odwagi zachęcał św. ks. Alojzy Orione: „Odwagi […] ponieważ przyszłość należy do Chrystusa i do tych, którzy żyją życiem wiary […] Naprzód, odważnie w duchu wiary, wierności i płomiennej wytrwałej pobożności. […] Z wiary tryska życie! Królestwo Boże nie opiera się na słowach, lecz na potędze wiary i miłości Chrystusowej. Pan Bóg, który otarł swoją dłonią tyle naszych łez, obróci w radość wszystkie nasze smutki: miejmy wiarę! […] Nie prośmy Jezusa, aby uwolnił nas od utrapień i krzyży, bo byłoby to największym nieszczęściem. Prośmy Go raczej, abyśmy zawsze spełniali tylko Jego wolę.” Panie mój, niech moją modlitwą będą słowa Ojca Orione, aby Twoje zwycięstwo „było także naszym zwycięstwem, a śmierć była również dla nas przejściem do nowego życia i oby uczyniła pewnego dnia promiennym to ciało, które grób przyjmuje niejako w depozyt.” Ojcze Orione, wstawiaj się za nami, abyśmy pamiętali, że: „za Chrystusem, otwierają się nowe nieba – jakby jutrzenka triumfu Boga! Ukazują się nowe narody, nowe zdobycze; wszystko to jest niewidzianym dotąd triumfem wielkiej i powszechnej miłości, ponieważ ostatecznie zwycięża On – Chrystus, a Chrystus zwycięża w miłości i miłosierdziu. Przyszłość należy do Niego – do Chrystusa, niezwyciężonego Króla, Słowa Bożego, które odradza. Drogi wszelkiej wielkości moralnej, Życia i żywego Źródła miłości, postępu, wolności i pokoju.” Wszyscy Święci i Święte Boże módlcie się za nami, byśmy doszli do chwały Nieba i wraz z Wami radowali się Jego chwałą, Jego miłością, przez wieczność! Amen.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

«Credo (Wierzę, Wyznanie wiary)» stanowi jedno z największych wyzwań dla katechetów i...

11,20 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł