Siedem "grzechów" dzisiejszego spowiadania się

Dodano: 14 kwiecień 2017 r.

Rzecz o pewnych trendach, które czasami sakrament pokuty mogą spłycić i ostatecznie doprowadzić do traktowania go w sposób bardzo schematyczny.

Spieszymy się przed Wielkanocą, a kolejki do konfesjonałów takie długie. Niektórzy tak bardzo się spieszą, że przeskakują z jednej kolejki do drugiej, szukając drogi na skróty, na cwaniaka. Warto pamiętać, że czekanie na spowiedź także ma znaczenie.

Dzisiaj na sakrament pokuty spojrzę od nieco innej strony. Napiszę o pewnych trendach, które czasami mogą ten sakrament spłycić i ostatecznie doprowadzić do traktowania go w sposób bardzo schematyczny. Także i tym razem „rzucam” siedem punktów, które – mam nadzieję – uzupełniają wcześniejsze, zebrane pod tytułem Jak to powiedzieć na spowiedzi?.

1. Kolejka. Warto zadać sobie pytanie, na co przeznaczam czas oczekiwania. Różne myśli mogą zaprzątać wówczas głowę. Może opanować wyłącznie zdenerwowanie wywołane koniecznością czekania. Odliczam więc poszczególnych ludzi przede mną, cały czas przeliczam ludzi w poszczególnych kolejkach, tak aby nie stracić nawet dwóch minut. Tymczasem powinienem poszukać skupienia, cały czas przed wyznaniem grzechów poświęcić na spotkanie z miłosiernym Bogiem. Przywołując przypowieść o synu marnotrawnym, przypomnijmy sobie drogę, którą młodszy syn musiał przebyć, aby ponownie spotkać ojca. Na jej pokonanie potrzebował czasu. Jakie myśli mogły mu wówczas towarzyszyć? Nad czym rozmyślał? Co rozważał? Jaki był jego stan ducha? Czas w kolejce warto wykorzystać na ponowny rachunek sumienia, na przemyślenie tego, jak będzie wyglądało moje życie po spowiedzi, na modlitwę…

2. Tempo. Niejednokrotnie podziwiam szybkość wyznawania grzechów. Niektórzy potrafią wręcz z ponaddźwiękową prędkością w ciągu dwudziestu sekund opowiedzieć o swoich grzechach, niewiernościach i słabościach z ostatnich pięciu miesięcy. Czy to nie zawrotne osiągnięcia? Jestem przekonany, że nie wszyscy spowiednicy są w stanie w takich przypadkach włączyć uwagę we właściwym momencie. Życie nie jest aż tak schematyczne. Wchodzenie w jego konkretne sytuacje wymaga postawienia pytań: dlaczego tak się stało?, co doprowadziło do takiego zachowania?, dlaczego uległem? I wielu innych pytań. Nie spieszmy się. Nikt nas nie pogania. Oczywiście, szczególnie przy okazji spowiedzi wielkanocnej, trzeba być syntetycznym, bo bracia i siostry też chcą pojednać się z Bogiem. Syntetyczny to jednak nie znaczy schematyczny.

3. Porządek. Wyznaniu grzechów powinien towarzyszyć określony porządek. Właściwie powinien on być odbiciem rachunku sumienia. Niektórzy wyznawanie grzechów rozpoczynają od relacji międzyludzkich. Porządek powinien być jednak trochę inny: Bóg, bliźni, ja. Prosty podział, nieprawdaż? Warto go przestrzegać, bo przypomina nam o zasadniczym porządku całego życia, w którym Stwórca jest na pierwszym miejscu, a dopiero potem stworzenia i ich zadania. Ten porządek właściwie uzasadnia sakrament pokuty, który jest wyznaniem grzechów Bogu, którego zawiedliśmy, obraziliśmy i przeciwko któremu wystąpiliśmy.

4. Słowa. Czasami używamy sformułowań o bardzo szerokim zakresie. Pewnie jest ich najwięcej w odniesieniu do szóstego przykazania. Podajmy jakiś przykład. Na przykład „spałem z...” naprawdę niewiele mówi, a przecież – żartobliwie rzecz ujmując – właściwie chodzi o to, że „nie spałem...”. Podobnie wyznanie „byłam nieczysta”. Tak, wiem, Pan Bóg dokładnie zna tę „nieczystość”, ale spowiednikowi łatwiej byłoby pomóc, gdyby wyznanie naszych grzechów było „w punkt”. Zdarza się też, że posługujemy się słowami-zamiennikami, na przykład „wziąłem” zamiast „ukradłem”. Ze słowami związany jest także czas czasowników. Najlepiej, kiedy jest to czas przeszły dokonany. Niektórzy opowiadają o sobie w czasie teraźniejszym. „Nie chodzę do kościoła”, „współżyję ze swoim chłopakiem” itp. może sugerować, że nie mam woli zerwania z grzechem i nie zakładam jakichkolwiek zmian w moim życiu odnośnie do wyznanych przekroczeń Bożego prawa.

5. Pokuta. Wcale nierzadko można usłyszeć: „pokuty nie odprawiłem”, „nie pamiętam, jaką pokutę otrzymałem”. Powiedzmy stanowczo: to niepokojąca praktyka. Bez pokuty – najczęściej symbolicznej – spowiedzi brakuje jednego z elementów jej zwieńczenia. Wypełnienie pokuty jest konsekwencją żalu za grzechy i z niego ona wypływa. Ponieważ żałuję, dlatego chcę odpokutować za popełniony grzech.

6. Poprawa. Z tym chyba jest najtrudniej. Nie oszukujmy się, ogólne postanowienie „postaram się poprawić” niewiele wnosi i często w żaden sposób nie przekłada się na życie. Dlaczego? Z prostej przyczyny – jeśli wszystko, to znaczy nic. Wynika to być może z tego, że w sakramencie pokuty skupiamy się przede wszystkim na wyznaniu grzechów, a pozostałe jego części uciekają. Nie jesteśmy ponadto dostatecznie zdecydowani, nad czym chcemy pracować, z jaką słabością się zmierzyć albo jaki pozytywny kierunek rozwoju duchowego wybrać. Najlepiej oddają to rozważania w stylu „może to, a może tamto”. To niczym „osiołkowi w żłobu dano”. Trzeba się jednak określić i to wydaje się takie trudne. Oczywiście, samo postanowienie to jeszcze nie wszystko. Musimy obmyślić do niego strategię, plan i harmonogram. Są one niezwykle istotne, ponieważ gwarantują, że ogólne postanowienie przybierze realne kształty w życiu.

7. Zadośćuczynienie. Trochę archaicznie to brzmi. Zadośćuczynienie jest praktyką o bardzo głębokim znaczeniu. Skrzywdziłem, więc teraz mam przeprosić; ukradłem, więc muszę to zwrócić; obraziłem, oczerniłem, więc powinienem złe słowa odwołać. Nie wystarczy opowiedzieć o grzechach Bogu. Pełnia mojego pojednania się z Bogiem przebiega przez bliźniego, którego w różny sposób skrzywdziłem.

Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie. Łk 15, 17-18.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

«Credo (Wierzę, Wyznanie wiary)» stanowi jedno z największych wyzwań dla katechetów i...

11,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Mojżesz koszulka męska. Projekt inspirowany fragmentem Księgi Wyjścia. "Mojżesz wyciągnął...

55 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł