20/2015
ks. Mirosław Tykfer

Taizé, ta mała wiosna Kościoła

Dodano: 10 czerwiec 2015 r.

Takich słów użył papież Jan XXIII, wskazując wspólnotę z Taizé jako jedną z istotnych dróg odnowy Kościoła. Jan Paweł II dopowiedział, że do Taizé przybywa się jak do źródła. W czym kryje się tajemnica tego miejsca?

fot. lvizard CC/ Flickr.com

Niejednokrotnie słyszałem, że wspólnota z Taizé to synkretyzm wyznaniowy. Brzmi dość skomplikowanie, ale już tłumaczę. Synkretyzm z definicji to wybiórcze łączenie elementów pochodzących z nauczania i życia różnych wspólnot i Kościołów chrześcijańskich. Nie prowadzi on do prawdziwej jedności odmiennych wspólnot, bo udaje, że chrześcijanie nie różnią się zasadniczo w swoich poglądach. Synkretycy wybierają więc elementy wspólne, a to, co dzieli, przemilczają lub uznają za nieważne.

Synkretyzm?

Z takim zarzutem spotyka się Taizé, ponieważ faktycznie wydobywa z różnych denominacji chrześcijańskich to, co dla nich charakterystyczne. Z prawosławia czerpie medytacyjny śpiew podczas liturgii oraz prostotę ikon, które pomagają w modlitwie. Protestantyzm koncentruje na słowie Bożym, które bracia rozważają trzy razy dziennie podczas modlitwy i pozostają w ciszy na zasłuchaniu się sercem w natchnienia Ducha, który mówi przez Pismo Święte. Wszystkie spotkania w Taizé opierają się na rozważaniu słowa Bożego lub poszukiwaniu jego praktycznego zastosowania w życiu społecznym, a nawet politycznym. Katolicyzm natomiast przynosi dar święceń kapłańskich wybranych braci, którzy sprawują dla wspólnoty Eucharystię. Ponadto brat Roger, założyciel wspólnoty, podkreślał przechowany w Kościele katolickim dar sługi komunii, którym jest papież. Od początku wspólnota pozostaje w ścisłych relacjach przyjaźni z każdym z kolejnych papieży, zaczynając od Jana XXIII. Brat Roger miał zawsze przy swoim łóżku jego dziennik i fascynował się jego przesłaniem pokoju. Bracia regularnie odwiedzają również Rzym, aby posłuchać rad następcy św. Piotra wobec przyszłości wspólnoty i nie robią niczego, co papież wyraźnie wskazywałby jako sprzeczne z budowaniem jedności chrześcijan.

Nie będę się więc obrażał na tych, którym wydaje się, że Taizé to synkretyczne połączenie różnych wyznań, bo to zupełna nieprawda. Przede wszystkim dlatego, że synkretyzm to przemilczanie różnic, a w Taizé każdy z braci pozostaje członkiem własnego Kościoła nawet wtedy, gdy składa śluby we wspólnocie. Pozostaje w pełni protestantem, katolikiem lub prawosławnym (upraszczając rozróżnienie wielu wyznań). Jedynym wymaganiem jest uznanie katolickiego rozumienia Eucharystii, a co za tym idzie, przyjęcie daru święceń prezbiteratu w sukcesji apostolskiej. Przypomnę, że w katolickim prawie kanonicznym istnieje możliwość udzielania Komunii św. tym, którzy wyznają wiarę w Eucharystię na sposób katolicki (uznają realną, rzeczywistą i substancjalną obecność Chrystusa w konsekrowanej hostii), choć sami pozostają członkami innych Kościołów. Oczywiście nie jest to praktyka zwyczajna, ale stosowana w okolicznościach nadzwyczajnych. Nie zmienia to faktu, że taka możliwość istnieje. W przypadku Taizé kolejni papieże potwierdzają możliwość udzielania Komunii wszystkim braciom, a pamiętamy również moment, gdy papież Benedykt XVI sam udzielił jej bratu Rogerowi na placu św. Piotra. W bazylice św. Piotra w Rzymie, podczas Europejskiego Spotkania Młodych, brat Roger mógł więc szczerze wyznać: „Pogodziłem moje protestanckie pochodzenie z tajemnicą wiary Kościoła katolickiego, nie zrywając z kimkolwiek”.

Duchowe źródła wiary

Eucharystia sprawowana przez jednego braci ze święceniami prezbiteratu była jedną z kluczowych decyzji wspólnoty podjętą w celu budowania widzialnej jedności chrześcijan. Cokolwiek więc powiedzielibyśmy o cytowanych słowach Jana Pawła II, że do Taizé przybywa się jak do źródła, należy odnieść je ostatecznie do Komunii z Chrystusem i między braćmi, która czerpie ze źródeł Eucharystii. To natomiast, co wyraźnie różni braci oraz wszystkich przybywających do Taizé pielgrzymów nie tyle jest przemilczane, ile raczej w ciszy modlitwy przeżywane jako wezwanie do wspólnego poszukiwania prawdy w miłości. Brat Roger podkreślał, że niczego nie osiągnie ekumenizm, który stanie się intelektualną debatą i szukaniem uzgodnień doktrynalnych, jeśli wcześniej nie będzie sięgał do duchowych źródeł wiary, do samej istoty chrześcijaństwa, jaką jest komunia ze zmartwychwstałym Chrystusem. Budując pierwsze wspólnoty studenckie w Genewie, obawiał się wykształconych teologów, którzy niewłaściwie położą akcenty i będą nieustannie rozbijać możliwą jedność ducha. W tym sensie Taizé nie pomija prawdy o rozdarciu wewnątrz Kościoła Chrystusa, ale jednocześnie wskazuje na to, co na drodze pojednania, nawet przy wielu dzielących nas poglądach, możliwe jest już dziś. Brat Marek powiedział kiedyś, że „bez osoby Jezusa Chrystusa nic by się nie zrozumiało z Taizé, nic ważnego by się tam nie wydarzyło”.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł