br. Marcin Dębski

Walka wewnętrzna, czyli co robi baba na pustyni

Dodano: 31 lipiec 2013 r.

Wojna, którą dzisiaj mam na myśli, toczy się w naszym wnętrzu. A więc karabin odpada. Może więc sięgnąć do „Kodeksu samuraja”? Nieee. Nie wiem, czy wiecie, że my chrześcijanie mamy wielu mądrych wojowników...

Wyczekując na tegoroczną Golgotę Młodych, której tematem jest STAN WOJNY, i samemu niejednokrotnie przeżywając ten stan, zacząłem szukać, aby lepiej się do tego wydarzenia przygotować, aby lepiej zrozumieć to doświadczenie. Czy można się jednak przygotować? Gdzie szukać rady? Gdyby chodziło o zwykłą bitwę czy ogólnie rzecz ujmując, fizyczną konfrontację, nie miałbym wątpliwości. Ćwiczenia aerobowe, jakaś siłownia, trening MMA. Poprawiłbym kondycję, wzmocnił ciało, by być gotowym. Nie pogardziłbym także bronią palną różnego rodzaju, walnąłbym na ciało jakieś maskowanie i tak przygotowany ruszyłbym w bój.

Jednak wojna, którą dzisiaj mam na myśli, toczy się w naszym wnętrzu. A więc karabin odpada. Może więc sięgnąć do „Kodeksu Samuraja”? Nieee. Nie wiem, czy wiecie, że my chrześcijanie mamy wielu mądrych wojowników, którzy walkę wewnętrzną prowadzili przed nami. Mówię tu o Ojcach Pustyni, mnichach, pustelnikach i pustelniczkach, którzy w pierwszych wiekach chrześcijaństwa szli na pustynię, aby tam, prowadząc ascetyczne życie, szukać Boga, zmagać się z samymi sobą. Mężczyzn nazywano „abba”- ojciec, kobiety, choć mniej liczne, „amma” - matka (choć nie łatwo było zasłużyć na ten tytuł). Pozostały po nich apoftegmaty, czyli sentencje bardzo popularne w świecie starożytnym i nie tylko.

Jako że kobiet w tym zacnym gronie było mniej, pozwolę sobie uhonorować je i posłużyć się mądrością pustelniczki zwanej amma Synkletyka, pochodzącej z rodziny senatorskiej z Aleksandrii. Powiedziała amma Synkletyka: „Dla przystępujących do Boga początki są pełne walki i straszliwego trudu, ale potem przychodzi radość niewypowiedziana. Podobnie jak ci, którzy chcą rozpalić ogień, i najpierw czadzą się dymem i łzawią i dopiero tak dochodzą do celu - tak i my musimy rozpalić w sobie ten Boży ogień wśród łez i trudów; bo też powiedziano: >>Bóg nasz jest ogniem pochłaniającym<< (por. Hbr 12, 29)”.

Żeby przygotować się na GM 2013 oraz na osobiste, wewnętrzne zmaganie, warto pamiętać, że droga do Boga nie jest prosta. Samo wejście na nią bywa trudne i bardzo często wymaga „Boskiej interwencji”. Nie? A nawróciłeś się może kiedyś? Jeśli tak, to na pewno już wiesz, że to wielka łaska. A jak jest teraz? Porzuciłeś już „starego człowieka” z jego dawnymi nawykami? Chciałoby się, aby to się dokonało jak za „pstryknięciem palcami”, a tymczasem ciągle walka ze swoimi słabościami, grzechami, kompleksami, zranieniami itd. One są częścią nas. Sprawiają, że nie łatwo iść za Panem i być bratem czy siostrą dla drugiego człowieka. Czasem nawet modlitwa, o której wiemy, jak bardzo jest potrzebna, staje się wielkim wysiłkiem.

Mogą też zacząć przychodzić myśli, że ten stan wojny, zmaganie się, odkrywanie prawdy o sobie (do której tak ciężko się przyznać), to sprawa beznadziejna. Jest to jednak nieprawda. Najważniejsze, że jesteśmy na drodze do celu, którym jest Bóg. Jak pisała amma Synkletyka, to jak przy rozpalaniu ogniska, czasem się człowiek przydusi, pokaszle, połzawi (znacie to panie i ponowie), ale w końcu ogień rozpali.

Jeśli już ogień zapłonie, dopiero zaczyna być widać, kim jesteśmy i jak wyglądamy. Boży ogień, który jest w nas zapalany przez Ducha Świętego, pokazuje nam prawdę o nas, którą często wolelibyśmy trzymać w ciemności. Ukryć w zakamarkach duszy i umysłu. Pojawia się tu pokusa, by wycofać się w mrok, by uciec. Ale Bóg woła i podtrzymuje człowieka. Pozwala odpocząć. Wzywa, by stawić czoła tej prawdzie i zaciągnąć ją przed światło Bożego Słowa. „Działaj, Boże!” I On działa. Ale jeśli dotyka naprawdę poważnych zranień i naszych ciemnych miejsc, zaczyna boleć. I znów chcemy uciec w mrok, wycofać się. Sądzimy sami siebie i potępiamy siebie, nie dając sobie szansy. Patrzymy po ludzku, załamujemy się. Tymczasem Bóg widzi nas inaczej. Patrzy z miłością, nie potępia. I dusza nie rozumie dlaczego… I znów stan wojny.

Zmaganie jeśli jest, to dobry znak. Byleby tylko było to zmaganie nie pozbawione relacji do Boga. By nie stracić świadomości, że jesteśmy na drodze do Celu. A nasz Bóg jest ogniem pochłaniającym, płomieniem miłości, który płonie w nas, oczyszcza, ale nie spala. A więc… odwagi. Bóg nas kocha.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł