Basia Czukiewska

A co jest Twoim skarbem?

refleksja na XXVIII niedzielę zwykłą roku B

Dodano: 10 październik 2015 r.

Gdzie jest Twój skarb? Gdzie spoczywa Twoje serce? Czy jest ono wolne od bałwochwalstwa, próżności, władzy, pieniądza? Czy też wypełnia je troska o dobra materialne, pogoń za sławą, bogactwem, karierą i ułudą tego świata? Jakie jest podstawowe dobro, które masz w życiu, do którego dążysz?

fot. epsos CC/ Flickr.com

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę. On Mu rzekł: Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości. Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego. Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego . Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego. A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: Któż więc może się zbawić? Jezus spojrzał na nich i rzekł: U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe. Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Jezus odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. Mk (10,17-30)

Bogaty młodzieniec przedstawiony w dzisiejszej Ewangelii miał wielkie pragnienie usłyszenia słów Jezusa. Upadł przed nim na kolana i zapytał Go: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. Jezus wskazuje młodzieńcowi przykazania jako pierwszy niezbędny warunek osiągnięcia życia wiecznego. Ów młodzieniec był dobrym człowiekiem, od młodości przestrzegał prawo i żył nienagannie. Dlatego odpowiada: Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem. Ewangelista Marek zauważa, że wóczas Pan spojrzał na niego z miłością, a następnie powiedział, że brakuje mu jednego, aby rozdał ubogim wszystko, co posiada i poszedł za nim głosić Ewangelię. To jest klucz do tego, by osiągnąć skarb w niebie – mówi Jezus. I ten młodzieniec odszedł zasmucony, ponieważ posiadał wiele bogactw i nie miał odwagi ich zostawić ze względu na Jezusa. Odszedł ze swoim bogactwem, przywiązaniami, pieniędzmi i ze swoim smutkiem. Dokonał wyboru, ale w gruncie rzeczy wybór ten nie dał mu pełni szczęścia. Smutek ukazał niewiarę bogatego człowieka. Myślał, że Jezus chce go pozbawić wszystkiego co ma, a Chrystus oczekiwał od niego jedynie mądrego zarządzania swoim bogactwem w Królestwie Bożym. Skarbem w niebie jest bowiem serce, które ufnie spoczywa w Bogu.

Myślę, że nasze serca mogą przylgnąć do prawdziwych lub fałszywych skarbów, mogą znaleźć prawdziwe odpocznienie, gdy dążymy do zjednoczenia z Bogiem, albo uśpić się, stając się leniwymi i odrętwiałymi, gdy dążymy tylko do tego, by jak najwięcej mieć. Można sobie wmawiać, że aby się dostać do nieba wystarczy przeciętność, bycie ‘dobrym chrześcijaninem’, cotygodniowe chodzenie do Kościoła i sakrament spowiedzi w święta. Jednak program nakreślony przez Jezusa jest radykalny. Życie wieczne to jest ostateczne przeznaczenie człowieka, dlatego życie na ziemi jest bardzo istotne, gdyż decyduje o jakości wiecznej egzystencji. Skarbem w niebie nie jest bieda bogatego, nie są też dobre uczynki, lecz intencja, z jaką wszystko czynimy, miłość, jaką okazujemy przy każdym zadaniu, sumienność w wykonywaniu obowiązków oraz umiejętność zaspokajania potrzeb związanych z Bożym dziełem i wartościami królestwa. Żaden człowiek nie posiada niczego, co nie pochodziłoby od dobrego Boga, dlatego nie wystarczy być wdzięcznym za to wszystko, co się otrzymało od Stwórcy, ale trzeba umieć z tego zrezygnować, oddać najbardziej potrzebującymi wyzbyć się wszelkiego przywiązania do rzeczy materialnych, do tego co tak naprawdę nas zniewala, rozprasza naszą modlitwę, co skupia nas na sobie. Warto uświadomić sobie, że czegokolwiek byśmy nie posiadali na ziemi – wszystko jest marnością, bo najcenniejszym dobrem, jakie możemy mieć w życiu, jest nasza relacja z Bogiem. Aby zatem dojść do doskonałości i osiągnąć całkowite zjednoczenie z Bogiem, a tym samym pełnię człowieczeństwa, potrzeba wiele trudów i wyrzeczeń, poświęcenia i samozaparcia oraz dojrzałosci w darze z siebie. Bycie z Jezusem to nie jedna krótka, pełna emocji chwila, ale to bycie z Nim stale – na dobre i na złe. Być Jego naśladowcą, to nie sentymentalne uczucie, ale twarda praca nad sobą, nad swoim charakterem, swoimi marzeniami i pragnieniami, swoimi egoistycznymi zapędami. A naśladować Chrystusa, to oddać wszystko i oddać siebie, to pokorna służba innym, życie w zapomnieniu o sobie, uparte i konsekwentne wypełnianie przyjętych obowiązków, to czujność na to, co Bóg przygotował dla każdego z nas. Nie bójmy się zatem i nie lękajmy zawierzyć Bogu, bo tylko z Bogiem możemy być szczęśliwy i osiągnąć pełnie. Tylko Bóg może wypełnić nasze serca pokojem, bo On jest światłością świata, światłem życia, jest pasterzem, który prowadzi i karmi owce, jest drogą, prawdą i życiem, jest Tym, który prowadzi do Ojca.

Wejdź w głąb siebie, popatrz na swoje serce i spróbuj oczyścić je ze zbędnych zainteresowań i miłości, które stawiasz ponad Bogiem. Spróbuj opróżnić je od bałwochwalstwa, bałwochwalstwa próżności, bałwochwalstwa pychy, bałwochwalstwa władzy, bałwochwalstwa pieniądza, aby było wolne, żeby nie było zniewolone, żeby było jedynie dla Boga. Bo jak możemy przeczytac w Ewangelii św. Mateusza „gdzie jest Twój skarb, tam będzie i serce twoje”. Dlatego nie lękaj się! Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Po rocznej przerwie powraca w nowej szacie graficznej i w nowym układzie kieszonkowy...

5,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

14,50 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Dynamiczny, nie pozbawiony humoru film w sposób skrótowy prezentuje działalność i...

29,82 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

książka

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Pochwalony - torba. Szara, elegancka, duża i pakowna torba. Kolejny produkt z serii...

39,00

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł