Kamila Rybarczyk

Bezpieczny zakątek

Dodano: 21 kwiecień 2020 r.

„Anielisko” to świat najmłodszych, na który składa się świetlica środowiskowa oraz Dom – całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci. Dzieło prowadzone jest przez Stowarzyszenie Ewangelizacyjno-Charytatywne „Mocni w Duchu”, które od 28 lat działa przy kościele o. jezuitów w Łodzi. Dom jest pierwszą tego typu placówką w woj. łódzkim – istnieje już 6 lat i mieści się przy al. Kościuszki 48. Celem placówki jest stworzenie jej małym mieszkańcom domowych warunków, a równocześnie wyjście naprzeciw ich potrzebom edukacyjnym, rozwojowym i terapeutycznym. 

– Od początku działalności pod opiekę stowarzyszenia „Mocni w Duchu” trafiały dzieci potrzebujące wsparcia, stąd niemalże od razu narodziła się świetlica środowiskowa. Cała działalność, która od lat w wielu aspektach się zmienia, pozostaje jednak niezmienna, jeśli chodzi o dzieci. Ich problemy zmuszają nas do poszukiwania sposobów, jak zaradzić dziecięcym smutkom – mówi Dorota Puchowicz, prezes stowarzyszenia.

– Wielokrotnie zdarzało się, że opiekunowie widzieli oczywiste zaniedbania u dzieci, z prawidłowością, że im młodsze dziecko, tym zaniedbania bardziej widoczne i bardziej bolesne: brak odzieży adekwatnej do pory roku, brak podręczników, przyborów szkolnych, nieznajomość prostych potraw czy ewidentne oznaki głodu. Były sytuacje, gdy dzieci chleb z posiłków upychały w szafkach „na później”. Dzięki znacznej poprawie w systemie pomocy społecznej i dzięki dożywianiu w szkołach, dziś z problemem głodu raczej nie mamy już do czynienia. Jednak zaniedbania były różne. Zdarzało się niejednokrotnie, że dziecko sygnalizowało przemoc w domu, alkohol, albo przychodził je odebrać nietrzeźwy rodzic. Tego typu sytuacje z reguły miały ciąg dalszy, w postaci interwencji kuratora sądu rodzinnego, a dziecko „lądowało” w pogotowiu opiekuńczym. Każdorazowo był to dla dziecka ogromny wstrząs emocjonalny. Późniejsze towarzyszenie mu, już tylko doraźnie, w kolejnym „placówkowym” etapie życia – rodziło w wolontariuszach stowarzyszenia pragnienie poszerzenia sposobów pomocy – kontynuuje p. Dorota. – W ten sposób kilkanaście lat temu zrodziła się idea otwarcia przy świetlicy hostelu, w którym dziecko miałoby zapewnioną opiekę całodobową i mogłoby w bezpiecznych warunkach przeczekać kryzys domowy.
 
JAK STWORZYĆ DOM?
 
– Rozpoczęły się żmudne poszukiwania odpowiedniego lokalu, trwały kilka lat. To była prawdziwa szkoła wytrwałości i cierpliwości – przyznaje p. Dorota. – W końcu, po wielu staraniach, udało nam się znaleźć lokal i w grudniu 2010 r. stowarzyszenie stało się najemcą pomieszczeń przy al. Kościuszki 48 w Łodzi. Wynajęty lokal wymagał gruntownego remontu oraz adaptacji do celów mieszkalnych i potrzeb dzieci. Rozpoczęła się przeprawa przez formalności, by uzyskać pozwolenia niezbędne do podjęcia remontu. W tym czasie weszła nowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która znosiła możliwość otwarcia hostelu przy świetlicy. Z lokalem też były problemy – w zasadzie każda wizyta specjalisty przynosiła nowe wyzwanie: a to brak możliwości wybicia pionów kanalizacyjnych i zrobienia łazienek, a to problemy z wentylacją, a to z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, o środkach finansowych na remont już nawet nie wspominając.

– W zasadzie pozostawało jedno: poddać się – wspomina te niełatwe chwile p. Puchowicz. – Uratowała nas wspólna modlitwa. A wtedy zaczęły napływać pierwsze środki finansowe na remont, nowi ludzie, nowe pomysły, rozpoznanie możliwości w mieście i nagle… jest! Ustawa znosi hostele i wprowadza nowe rodzaje placówek – typu specjalistyczno-terapeutycznego. To okazuje się lepszym rozwiązaniem dziecięcych problemów, ponieważ daje możliwość udzielenia dziecku schronienia nie tylko na jakiś czas, jak w hostelu, ale znacznie dłużej. To było wyzwanie! – podsumowuje prezes stowarzyszenia „Mocni w Duchu”.
 
BEZPIECZNIE, WSZECHSTRONNIE, NA DŁUŻEJ
 
Dzieci będą mogły przebywać w Domu „Anielisko” do czasu wyjaśnienia ich sytuacji prawnej lub do uzyskania pełnoletniości. W każdym przypadku podstawą skierowania dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej jest wyrok sądu. Ze względu na charakter powstałej placówki, skierowano do niej dzieci wymagające specjalnego traktowania z przyczyn zdrowotnych. Całodobową opiekę nad nimi sprawują wychowawcy, terapeuci oraz psycholog. Jednak „Anielisko” jest raczej domem niż instytucją. Znaczny wkład w budowanie rodzinnego klimatu Domu mają wolontariusze, którzy ofiarnie oddają dzieciom swój wolny czas. Służą im swoimi talentami i zdolnościami, rozwijając obszar indywidualnych zainteresowań oraz pasji dzieci. – Dom ten jest strzałem w dziesiątkę, przede wszystkim dla potrzebujących tego podopiecznych, ale i w odpowiedzi na potrzeby całego regionu. Choć jest on kroplą w morzu potrzeb samego miasta, to jednak stanowi konkretną, całodobową pomoc dla dzieci o indywidualnych potrzebach, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji rodzinnej – wyjaśnia jeden z członków Stowarzyszenia. – Patrząc na obecnych domowników, na ich rozwój, radość i poczucie „bycia u siebie”, nie potrzeba więcej słów.
 
NACZYNIA POŁĄCZONE
 
Dom „Anielisko” współpracuje ze świetlicą o tej samej nazwie, znajdującą się przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Dzięki wspólnym zajęciom, wyjazdom (np. wakacyjnym czy zimowym) oraz podejmowanym inicjatywom, dzieci z dysfunkcjami w rozwoju osobowościowym czują się przyjęte i akceptowane przez rówieśników – uczą się współpracy, pomocy i właściwej tolerancji. W Domu budowana jest atmosfera poszanowania drugiego człowieka, a mali domownicy wychowywani są w duchu wiary, nadziei i miłości. Założyciele starają się z całego serca, aby było to miejsce, gdzie każdy będzie otoczony ciepłem i potrzebną do rozwoju miłością. Opiekę duszpasterską nad Domem sprawują jezuici. Najczęstszym podziękowaniem za pracę i trud wkładany w wychowanie, jest pojawiający się na twarzy podopiecznych wdzięczny uśmiech. „Anielisko” to po prostu Dom dla tych, którzy tego potrzebują. – W tym miejscu doświadczam cudu przemiany swojego myślenia. Dzieci mają znaczny wkład w moje nieustanne nawracanie się. Zaczęłam od wolontariatu w świetlicy, jeszcze jako studentka, nie przeczuwając nawet, że za kilka lat przyjdzie mi zmierzyć się z wzięciem odpowiedzialności za to dzieło, najpierw jako członek zarządu, a potem jako prezes. W tej posłudze budujące są dla mnie słowa Psalmu 127: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno trudzą się ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie”. No, a dzieci są tymi, którzy nie pozwalają mi o tym zapomnieć – wyznaje Dorota Puchowicz.
 
Stowarzyszenie Ewangelizacyjno-Charytatywne „Mocni w Duchu” jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000128582). Zostało założone w 1992 r. przez o. Józefa Kozłowskiego SJ i grupę studentów, członków młodej wówczas wspólnoty „Mocni w Duchu”. Funkcjonuje w dużej mierze dzięki wsparciu darczyńców.
Jeśli chcesz przyłączyć się do grona ofiarodawców i pomóc dzieciom, możesz to zrobić składając dar serca na konto: Bank Pekao S.A. XI O/Łódź, nr 39 1240 3073 1111 0010 0591 7494.
Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: www.anielisko.pl

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł