nr 12/2009
ks. Marek Chmielewski SDB

Dobrze wykorzystać młodość

Dodano: 21 wrzesień 2010 r.

W młodym człowieku tkwi ogromny potencjał. W „Regulaminie Oratorium” z 1854 r. ksiądz Bosko zwracał uwagę, że „Bóg kocha młodzież” i dlatego „nie jest ona sama w sobie zła”, „potrzebuje jednak z dobrocią wyciągniętej ręki”, czyli wychowania.

Bóg oddał księdzu Bosko młodych ludzi, a on wiedział, że od tego, jak przeżyją młodość, zależy ich dorosłe życie, śmierć i zbawienie.

To przeświadczenie towarzyszyło księdzu Bosko od wczesnego dzieciństwa, które – mimo braku ojca – przeżył w rodzinie o charakterze patriarchalnym (pewne zadania ojca przejęła matka Małgorzata). W rodzinach piemonckich chłopów ojciec był wszystkim: dbał o byt materialny rodziny, ukazywał wartości, strzegł porządku, był srogi i – jeśli trzeba było – nie odkładał karania. Dzieci nie sprzeciwiały się temu, gdyż powszechnie uważano, że ojciec jest nauczycielem życia, który pokazuje ścieżki i wytycza szlaki. Również ojciec wprowadzał w tajniki własnego zawodu lub wyznaczał przyszłą profesję dla dziecka, łożąc na jego naukę, wreszcie znajdował dla dziecka żonę lub męża. W tym patriarchalnym świecie wszystko było poukładane i jasne: zabezpieczenie materialne, świat wartości, zawód czy wymagająca miłość. Rodzina przygotowywała do dorosłego życia i wdrażała w przyszłe role: męża, żony, ojca, matki, robotnika, członka społeczności…

W oratorium na Valdocco ksiądz Bosko zaproponował swym wychowankom – jak zwykło się mówić – dom, szkołę i parafię. Od samego początku starał się też, aby jego dzieło posiadało znamiona prawdziwej rodziny. Stąd odpowiedni klimat, jego ojcowska postawa i obecność matki Małgorzaty. Stąd też jego wielkie pragnienie, aby – jak dobry ojciec – przygotować swych wychowanków do dorosłego życia. Bóg oddał mu młodych ludzi. A ksiądz Bosko wiedział, że od tego, jak przeżyją młodość, zależy ich dorosłe życie, śmierć i zbawienie. W 1847 r. w „Młodzieńcu zaopatrzonym” pisał: „Słuchajcie, co mówi wam Bóg: droga, którą człowiek obiera w młodości, będzie jego drogą na zawsze, w starości, aż do śmierci. Adolescent iuxta via suam etami cum senuerit non recedet ab ea. To znaczy: jeśli teraz, gdy jesteśmy młodzi, wdrażamy się w dobre życie, pozostaniemy dobrymi w podeszłym wieku, dobra będzie nasza śmierć i takiż początek szczęścia wiecznego. I przeciwnie, gdy w młodości opanują nas wady, tak żyć będziemy w każdym wieku, aż do śmierci”.

W młodym człowieku tkwi ogromny potencjał. W „Regulaminie Oratorium” z 1854 r. ksiądz Bosko zwracał uwagę, że „Bóg kocha młodzież” i dlatego „nie jest ona sama w sobie zła”, „potrzebuje jednak z dobrocią wyciągniętej ręki”, czyli wychowania. Poprzez wychowanie ksiądz Bosko pragnął pokazać młodym drogę życia i towarzyszyć im na niej. Chciał ich wychować na „dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”. W dzisiejszym języku powiedzielibyśmy, że ksiądz Bosko chciał przygotować młodych ludzi do pełnienia przyszłych ról życiowych. Jego dobry chrześcijanin, to człowiek odważny w wyznawaniu wiary, wolny od herezji i radykalizmu politycznego; to zwolennik papieża i świadek wiary we własnym środowisku rodzinnym, gotowy do solidarności z potrzebującymi. Uczciwy obywatel, to człowiek pracowity, zdolny do pełnego zaangażowania się w życie społeczne, kompetentny w swym zawodzie i przydatny społecznie; to przykładny, dobry mąż, ojciec rodziny (lub kapłan) zdolny do godziwego utrzymania siebie i własnej rodziny. W konsekwencji wzorowy chrześcijanin i obywatel to szczęśliwy i spełniony człowiek na ziemi, który przez uczciwe życie zasłużył sobie na szczęście wieczne.

Jak widać, pedagogia społeczna księdza Bosko utożsamiana jest praktycznie z pedagogią religijną i moralną. Zgodnie z jej myślą, przygotowując młodych do dorosłego życia, dowartościowuje się w ich wychowaniu sakramenty i katechezę, rozwija w nich zamysły Kościoła i przywołuje nieodwołalność śmierci. Jednocześnie – jak na rodzinę przystało, bo tak rozumiane jest oratorium – zachęca się do dobrego, uczciwego wypełniania codziennych obowiązków, do brania na siebie odpowiedzialności za innych oraz do solidnego podejścia do szkoły i nauki zawodu. Przy tym dba się, aby młodzi rozwijali w sobie cnoty chrześcijańskie, zwłaszcza te potrzebne w życiu rodzinnym i społecznym. Obok wspomnianych już pobożności i pracowitości, stawia się na czynną miłość (pomoc innym, posługiwanie chorym, apostolat rówieśników), umartwienie (dobre pełnienie obowiązków, znoszenie codziennych trudności) i posłuszeństwo (przełożeni, regulaminy).

Duże znaczenie przypisuje się też czystości. W tym względzie chodzi przede wszystkim o zdrowe moralnie środowisko, przykładną postawę wychowawców, prewencyjne czuwanie i ewentualne wydalanie gorszycieli. W tej perspektywie należy odczytywać uwagi na temat tzw. „przyjaźni partykularnych” (tak nazywano relacje o zabarwieniu homoseksualnym) i wskazania dotyczące np. spędzania wolnego czasu (nigdy w samotności, najlepiej w kilku). W dziedzinie zachowania, zgodnie z kanonami tradycyjnej moralności, proponuje się sakramenty, modlitwę, ucieczkę od lenistwa i skromność. To raczej przejaw troski o zbawienie młodzieńca, niż jego świadome przygotowanie do roli męża, ojca lub kapłana żyjącego w czystości. Mimo to znakomicie odzwierciedla przekonanie księdza Bosko o tym, że młodość dobrze przeżyta jest gwarantem szczęśliwego życia.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

św. Jan Bosko

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł