Dwa końce

Dodano: 8 listopad 2011 r.

Komputer i internet – tyle już rzeczy zostało o nich napisane. Przez jednych wychwalane wręcz ponad niebiosa, inni cały czas w pogotowiu trzymają święconą wodę, widząc w nich wynalazek złego ducha. Wszystko zależy, z której strony się podejdzie, ponieważ i w tym wypadku kij ma dwa końce.

Super

Zazwyczaj takim słowem witamy wszelkie nowinki, w tym także technologiczne. Nowe możliwości, coraz mniejsze gabaryty – tylko się zachwycać i używać, czasami niestety bez głowy, zdrowego rozsądku i nawet ze szkodą dla zdrowia, tak fizycznego, jak i psychicznego. Możliwości, jakie daje komputer i internet, są rzeczywiście na poziomie „super”. Dzięki nim faktycznie świat stoi przed nami otworem i to bez wychodzenia z domu. Mądre korzystanie z tych osiągnięć ludzkiego geniuszu, wyrażonego w technologii i wiedzy, bezdyskusyjnie ułatwia codzienne życie, pozwala wędrować po świecie bez pieniędzy, których na realne podróże nie mamy, umożliwia dotarcie do informacji i wiedzy poszerzającej nasze horyzonty. I tak można wyliczać i wyliczać, mając świadomość jednak, że ten kij ma dwa końca. Tutaj skupiliśmy się tylko na jednym.

Przerażenie

Siedzi na tym drugim końcu. Pojawia się wtedy, kiedy dowiadujemy się o kolejnych przypadkach nieroztropnego korzystania zarówno z samego komputera, jak z internetu. W tym przypadku przykłady nie pociągają, ale zdecydowanie odstraszają. Oto niektóre z nich. Kiedyś spotkałem dziewczynę, która dla potrzeb komunikacji w wirtualnym świecie stworzyła sobie kilka postaci i przez nie kontaktowała się z wybranymi przez siebie osobami. Trwało to przez trzy lata. W jednej ze stworzonych przez nią postaci dużą część swojego emocjonalnego życia ulokowała pewna trzydziestoletnia mężatka. Stworzoną przez dziewczynę postacią aktywną na jednym z religijnych chatów był pochodzący z bardzo ubogiej rodziny kleryk jednego z polskich seminariów. Kobieta bardzo chciała mu pomóc, także materialnie. Kontakt trwał przez prawie trzy lata. Realny człowiek nie wiedział, że po drugiej stronie internetowych i komórkowych łączy jest licealistka, a nie kandydat na przyszłego księdza. Kolejny przykład, pewnie jednostkowy, to kobieta pisząca sama do siebie na czacie. Inne – niestety bardzo liczne – noce przy kompie spędzone na grach, czyli właściwie klasyka gatunku. Relacjonuje pewna babcia: dzisiaj w nocy był u nas wnuczek, ale o 6 rano łóżko było w takim stanie, jak wieczorem, a on siedział przy komputerze. Na tym końcu kija znajdziemy między innymi także strony, które żerują na ludzkiej słabości, a także komentarze pisane lekką ręką i głową, za których obraźliwą jakże często treść nikt nie ponosi odpowiedzialności. Niestety różnych postaci świństwa w internecie jest pod dostatkiem.

Kombajn

Tak między innymi nazywa się urządzenia wielofunkcyjne, np. drukarkę, skaner i ksero w jednym. Niestety niektórzy tak traktują komputer i internet. Ten wynalazek zaspokaja większość ich pragnień i potrzeb. Przestrzeń wirtualna staje się ich domem, podwórkiem, szkołą, pubem, zakładem pracy. Często także wygodnymi: przedszkolanką, nauczycielem, wychowawcą, mamą, ojcem, dziadkami. Wszystko w jednym. Niby wygodne, ale zdradzieckie i przede wszystkim nieżyciowe.

Łączcie się

W kategorii kombajnów – dodajmy wirtualnych – znajdują się wielkie portale społecznościowe, z Facebookiem na czele. One także mają dwa końce. Z jednej strony pomagają podtrzymać znajomości, wiedzieć na bieżąco, co piszczy w trawie u chociażby facebookowych znajomych, proponować interesujące strony itd., itp. Z drugiej strony mogą pożerać czas właściwie w nieskończoność, uruchamiając poszczególne kości internetowego domina, bo jeden ze znajomych zaproponował filmik na YouTubie, inna znajoma podała link do Demotywatorów i tak bez końca. W sposób całkowicie nieplanowany i nieuporządkowany rozpoczyna się podróż przed siebie. Jej kierunki i walory poznawcze nie mają znaczenia. Tutaj filmik, tam galeria, po drodze jakiś tekst – czyli wyprawa w wirtualny bezkres. Jakże często wówczas przydałby się przerażający ryk strażackiej syreny oznajmiający, że niebezpieczeństwo jest naprawdę blisko. Jakie niebezpieczeństwo? Chociażby utraty kontroli nad czasem i oddanie go w ręce zupełnej przypadkowości. Dla niektórych portale społecznościowe to także miejsca lansu – to widziałem, tam byłam, z takimi ludźmi się spotykam. Niektórzy skrupulatnie wykorzystują nowe i dostępne powszechnie media do kreowania siebie. I chociaż na pozór nie ma w tym nic złego, to przesadne skupianie uwagi na swojej osobie i malowanie nie do końca prawdziwego autoportretu ma krótkie nogi, bowiem demaskacja czeka tylko na odpowiednią chwilę, aby pokazać innym prawdziwą naszą twarz.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł