Anna Mularska

Koniec świata – czuwanie czy zgadywanie?

Dodano: 5 wrzesień 2011 r.

Ostatnie rzekome „proroctwa” mówiły, iż 21 maja 2011 r. czekać nas będzie Sąd Ostateczny, a zbawieni zostaną uniesieni do nieba. Widać nie skończyło się to tylko na kalendarzu Majów, który zapowiadał koniec świata na przyszłoroczny grudzień. Jednak tamtego dnia wszyscy – jak co dzień – wstali rano i położyli się wieczorem spać. Hucznie zapowiadany koniec świata odwołano?

fot. gg/Bosko.pl

Fascynująca tajemnica

Wielu badaczy, na przestrzeni wieków próbowało rozwikłać największą zagadkę wszechświata. Owej tajemnicy może tylko dorównywać Święty Graal czy zaginięcie Arki Przymierza. Tysiące ludzi starało się - na podstawie dowolnie połączonych ze sobą tekstów Pisma Świętego oraz innych ksiąg, tj. apokryfów czy pism pozachrześcijańskich – odkryć datę paruzji Jezusa Chrystusa, ostatecznego sądu nad światem, a następnie pochłonięcia całej ludzkiej cywilizacji. Ich „gdybania” zawsze okazywały się śmiesznym błędem, a zapowiadane daty były niczym innym jak tylko kolejnym dniem życia wielu milionów osób.

Jednak przepowiednie Nostradamusa, Majów czy innych słynnych astrologów i wróżbitów sprawiły w narodzie niemałe zamieszanie. Niektórzy popadali w swoisty obłęd, bojąc się nadchodzącego jutra. To objawiało się m.in. nagłym sprzedawaniem majątku, histerią albo – wręcz przeciwnie – melancholią i apatią, która czyniła człowieka niezdolnym do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Inni traktowali koniec świata jako inspirację do powieści grozy, filmów katastroficznych i innych tworów artystycznych. Zapewne wielu z nas widziało choćby jeden film poruszający tę gorącą tematykę albo czytało chociaż jedną książkę poświęconą temu zagadnieniu.

Film „2012”

To jeden z obrazów, który niedawno obejrzałam. Brakowało w nim fabuły, a wątki układały się w przysłowiowy „kogel – mogel”. Był rosyjski bogacz z kochanką u boku, który próbował ocalić swe życie za bilety warte milion dolarów. Jego dziewczyna miała swego kochanka, który zginął, uciekając przed niszczycielskim żywiołem. Była też pozornie szczęśliwa rodzinka: małżeństwo po rozwodzie, ojczym i dwójka dzieci, a tu obowiązkowe rozdarcie kobiety pomiędzy ojcem jej dzieci a lekarzem, którego podobno kochała i z którym mieszkała. Starszy muzyk grający na statkach i jego syn odnajdujący w sobie uczucie miłości. Wybitny naukowiec – geolog, wzgardzony przez cały świat rządzących, za wszelką cenę podejmuje próby ratowania ludzkości. Na deser jeszcze Chińczycy, którzy musieli zbudować coś, czego nie miała nawet Ameryka, a więc kolejna Arka Noego w wykonaniu „Made in China”. Wszystko spięte klamrą końca świata i zagłady ludzkości. Gatunek można więc określić jako melodramat, sensację, film akcji, science-fiction, a nawet komedię czarnego humoru.

Krótko mówiąc, film był żałosny. Wynaturzone efekty specjalne, przejaskrawiona rzeczywistość i bezsensowny motyw końca cywilizacji. W filmie „2012” koniec świata nie był bowiem powtórnym przyjściem Boga, ale wielką falą morską zalewającą nawet Himalaje, bezgranicznym pęknięciem skorupy ziemskiej, zniszczeniem istniejącego świata. Za pośrednictwem chińskiego statku ocalała garstka ludności, która miała przyczynić się do budowy nowej rzeczywistości. Myślę, że owa finałowa scena mogłaby idealnie posłużyć do propagandy komunistycznej, która również miała stać się zaczątkiem lepszego życia.

Reklama
Portret użytkownika Badjohn
Badjohn (anonimowy), 8 wrzesień 2011 r.

Musze stwierdzić że ciekawie Pani oglądała ten film.
Ja oglądając ten film nie traktowałem go na zasadzie wyroczni, ale raczej pewnej (prawdopodobnie jednej z wielu) wizji tego co w Piśmie Świętym jest opisane jako kataklizmy poprzedzające koniec świata. Nie było tu wprawdzie nic mowy o wojnach, prześladowaniach chrześcijan czy choćby nasileniu działań Demonów. Niemniej jednak ciekawie porusza kwestie kataklizmów.
Dlaczego akurat tak. I tu np. mówi Pismo zaczynając od „A jak było za dni Noego … (tu proszę dalej doczytać Łukasz roz 17)”. Jak może nastąpić tak gwałtowny i jednoczesny kataklizm, że jedni są na dachu, drudzy na polach i ciach . No np. tak jak opowiada ten film. Jeśli z powodów geologicznych (nie wiem na ile wskazania wykorzystane w filmie są realne) powstało by wiele tak wysokich fal to faktycznie na ziemi nagle i przez wiele dni jak za czasów Noego byłby podwyższony stan wód. Co do Noego to nie tylko Pismo Święte mówi o globalnym zalaniu świata. Zjawisko to opisane jest też w innych kulturach.
Film nie zauważyłem aby mówił o końcu świata, ale mówi o końcu świata jaki znamy. Dla tych, którzy w tym momencie stracili by możliwość kontynuowania ziemskiej pielgrzymki na pewno był by to koniec świata. No i tu jest aspekt, który porusza ten film: „Jak ja, człowiek będę reagował” Czy przypomnę sobie wtedy że władza (prezydent lub jego zastępca), pieniądze (wspomniany biznesmen, naukowiec którego ojciec gdzieś gra na statku) czy inne rzeczy są mało istotne ?
Bo oczywiście można robić wiele, bardzo wiele różnych rzeczy i inicjatyw ale jak nas naucza Jezus powinniśmy żyć jak by to był nasz ostatni dzień.
No i postawione w tym filmie pytanie jest proste
- tu małą dygresja - ciekawa scena gdzie naukowiec wchodzi do swojego wygodnego apartamentu, widzi wygodne łoże, naczynia i wypowiada kwestie że tu by pomieściło się wiele osób, że za wartość tych przedmiotów mogło by dostać miejsce wiele osób, może można by zbudować jeszcze więcej statków –
czy dla mnie ważniejszy jest bliźni obok, czy moja rezerwacja w życiu – patrz jak się dobrze ustawiłem ?
czy dla mnie ważniejszy jest bliźni czy to jak ja mam wygodnie ?
Tylko szkopuł polega na tym że te pytania mamy co dzień. Czy ważniejsze dla mnie są moje wygody, upodobania, przyzwyczajenia czy jednak mogę się zaprzeć samego siebie i trochę nosić grzechy innych, nie oddawać złem za zło, wybierać Jezusa zamiast Barabasza. Jezus nie skorzystał ze sposobności, pozwolił ogołocić się całkowicie. Czy ja albo Pani dziś oglądając ten film postawi sobie to pytanie ?
Oczywiście Pan stworzył świat i nawet przypadki nie istnieją. Są misternym działaniem Pana i szeptem poprzez fakty dnia codziennego „kocham Cię, czy to widzisz” ? No czasami niezgodnych z naszym, jedynie słusznym widzeniem świata.
Ciekawe, ale w każdym wydarzeniu można się doszukać złych i dobrych rzeczy. Prosty test: proszę wymienić dziesięć rzeczy które są nie tak, które należy zmienić. No poszło łatwo. A proszę wymienić pięć (no niech - chociaż trzy) za które jestem niepomiernie wdzięczny. Tu trudniej. I tak można oglądać każdy film, czytać każdą książkę, ba ile razy każdy z nas pomyślał sobie widząc deszcz „no i jeszcze brakowało tylko żeby padało”. A Pismo mówi że deszcz jest błogosławieństwem Boga.
Na koniec chciałbym polecić film dla dzieci (bajki bywają bardzo pouczające) Ratatuj. Chodzi mi o postać krytyka kulinarnego Ego, który na samym końcu wypowiada się w swej recenzji o swoim zawodzie, lubowaniu się w negatywnych opiniach, jakże wygodnych, jak chwytliwych, jak poczytnych. Ile razy be szacunku oceniających czyjąś ciężką pracę. Na tle całego filmu jest to absolutna rewelacja, metamorfoza, nawrócenie. I u niego za tym stwierdzeniem idzie faktyczna przemiana życia.
Czy autor filmu 2012 uprawia tanią spekulację ? Może.
Czy może Bóg w swoim wielkim miłosierdziu (nawet mimo że autor tego nie planował) do wielu, którzy już nie wierzą w sakramenty, nie bywają w kościele, ale oglądają filmy mówi „zobacz, a Ty co zrobisz jak się dowiesz że jutro się nie obudzisz ? Co ma sens ? Gdzie go zgubiłeś ? Czy to co masz i robisz i kim jesteś daje Ci nasycenie, spełnia Cię ?” Jak mówi Jezus „Ja jestem drogą i prawdą i życiem”.
Prawda że to jest inne spojrzenie na ten film.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł