Aleksandra Łacwik

Małżeństwo na 5!

Dodano: 10 styczeń 2012 r.

Jakie zagrożenia i wyzwania na swojej drodze spotykają małżeństwa? W jaki sposób dobrze przygotować się do zawarcia tego sakramentu? Dlaczego w Polsce rośnie moda na związki niesakramentalne i życie singla? Rozmowa z psychologiem prof. Uniwersytetu Łódzkiego Iwoną Janicką oraz przeorem klasztoru oo. dominikanów w Łodzi o. Karolem Karbownikiem.

Jak wygląda dzisiejsze małżeństwo?

Prof. UŁ Iwona Janicka: Na pewno uległo wielkim zmianom. W dobie zmian ekonomicznych, prawnych, związanych z mobilnością, przemieszczaniem się społeczeństwa młodzi ludzie albo zawierają małżeństwo na krótko, albo z małżeństwa rezygnują. Na pewno jest to małżeństwo partnerskie, gdzie dwoje ludzi myśli o sobie „ja”, moja kariera, moja praca, moje potrzeby. Bardzo trudno tworzyć im to wspólne „my”, dlatego małżeństwa szybko się rozpadają.

Dlaczego tak się dzieje?

IJ: Odpowiedzialne są ze to przede wszystkim przyczyny ekonomiczne, pogoń za pracą, za karierą. Młodzi ludzie nie mają czasu dla siebie, nie mają czasu, aby wchodzi w bliskie związki. Drugim czynnikiem jest konsumpcyjne nastawienie. Chcemy pracować, praca jest dla nas najważniejsza, bo musimy mieć. Czujemy się nieszczęśliwi, jeżeli na coś sobie nie możemy pozwolić, więc praca staje się priorytetowa. Dodatkowo jeżeli młoda osoba ma wybierać praca albo urodzenie dziecka, to niejednokrotnie praca wygrywa. Młodzi ludzie też to uzasadniają w taki sposób, że jeżeli mam pracę, to mogę mieć rodzinę, mogę wychować dzieci i je utrzymać. I to jest też prawda. To takie błędne koło, które obecnie zaburza funkcjonowanie młodych ludzi.

Czyli młodzi chcą wstępować w związek małżeński, chcą zakładać rodzinę, ale nie mają do tego warunków?

IJ: Większości w Polsce tak. W dalszym ciągu modne są śluby, wesela. I tak jak na zachodzie kiedyś była moda na kohabitacje, czyli na związki nieformalne, tak teraz ponownie pojawia się moda na małżeństwo. Czyli to małżeństwo jest czymś niezniszczalnym, idealnym, do czego się dąży. Ale, tak jak powiedziałam, małżeństwa współczesnych, młodych ludzi są nietrwałe.

Jak można to zmienić?

IJ: Ja myślę, że tylko poprzez zmianę sposobu wychowania dzieci współcześnie żyjącego młodego pokolenia. Obecni rodzice funkcjonują bardzo samodzielnie. Kontakt rodzice - dzieci jest w dużym stopniu niezależny. Dzieci są w szkole, rodzice w pracy, spotykają się dopiero wieczorami. W przedszkolu rośnie konsumpcyjne społeczeństwo. Dzieci myślą o sobie - co mogę mieć, co mogę uzyskać. Później w ten sposób podchodzą do relacji interpersonalnych, czyli relacji z bliskimi osobami. To tzw. paradoks amerykański - im więcej mamy, im lepiej żyjemy, tym gorsze są relacje interpersonalne.

Co można poradzić małżeństwom, kiedy w ich związku pojawia się kryzys?

IJ: Jeżeli pojawiają się problemy, to małżonkowie powinni korzystać z pomocy psychologa, wsparcia osób bliskich i starać się utrzymać to małżeństwo, a nie od razu decydować się na rozwód. Małżonkowie często nie próbują rozwiązać kryzysu w inny sposób, np. poprzez komunikację, konsultację specjalistyczną, szybko decydują się na rozstanie. A rozwód niesie taką samą traumę, jak każde inne krytyczne wydarzenie w życiu człowieka, mówi się, że jest tak samo traumatyczny, jak śmierć bliskiej osoby. Dotyka małżonków, rodziców i dzieci. Prowadzi do tego, że młodzi tym bardziej nie decydują się na kolejny związek.

Jak można zachęcić do zawierania związków małżeńskich?

IJ: Ja jestem bardzo promałżeńska i uważam, że to jest to, co może najlepszego się przydarzyć człowiekowi, że będzie miał na stałe kogoś bliskiego. Małe dzieci tworzą bliskie związki interpersonalne ze swoimi rodzicami, taką więź, która jest bardzo ważna, dzięki której dobrze się rozwijają i dobrze funkcjonują. Potem człowiek, który wchodzi w dorosłość, potrzebuje kogoś bliskiego. Jeżeli nie ma takiej osoby, jeżeli zostaje singlem, jeżeli żyje w związku nieformalnym, gdzie nie zawsze może liczyć na wsparcie od drugiej osoby, na pewno nie jest szczęśliwy. Wartością małżeństwa jest tworzenie rodziny. W związkach nieformalnych najczęściej tej rodziny nie ma. Ponieważ zarówno młody mężczyzna i młoda kobieta nie decydują się na dzieci, bo nie wiedzą, co z tego związku wyniknie - czy przetrwa, czy nie. Natomiast im większa zależność, a taka zależność tworzy się w związkach małżeńskich, tym lepsze prognozy dla takiego związku. Tym większa trwałość tego związku.

Co to jest kurs przedmałżeński?

o. Karol Karbownik: To przygotowanie do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Każdy sakrament wymaga takiego przygotowania, nawet jeżeli nam się wydaje, że wiemy, co się będzie działo w czasie przyjmowania sakramentu i potem. Kurs przedmałżeński jest po to, aby się na chwilę zatrzymać, przemyśleć sobie, co się będzie działo, przemodlić trochę te sprawy, aby ten sakrament mógł być przez nas rzeczywiście głęboko przeżyty.

Jak wygląda taki kurs dla narzeczonych?

KK: U nas, w klasztorze oo. dominikanów w Łodzi, kurs ma formę wykładową, ale są różne rodzaje takich kursów. Są takie, przy których akcent jest bardziej położony na pracę narzeczonych ze sobą, są formy warsztatowe, są formy nastawione na skupienie rekolekcyjne. Natomiast u nas to jest takie połączenie: rekolekcje z wykładami. Jest moment spotkania z Panem Jezusem w sakramencie w czasie mszy św. i są wykłady na różne tematy, związane z małżeństwem.

Jakie korzyści narzeczeni mogą wynieść z zajęć?

KK: Staramy się, aby kurs dawał szeroką perspektywę tego, co się będzie działo. Ksiądz mówi o sprawach związanych z religijnym przeżywaniem w pogłębionej perspektywie teologicznej i filozoficznej. Jest moment spotkania z małżeństwami, które też w perspektywie wiary starają się pokazać, czym jest sakrament małżeństwa, ale już praktycznie przeżywany. Oni się odwołują do swoich doświadczeń, których ksiądz nie ma i nie jest w stanie przedstawić: jak wygląda życie razem, wychowywanie dzieci, rozwiązywanie problemów. Staramy się też wprowadzić element profesjonalnego mówienia o komunikacji w małżeństwie i radzeniu sobie z kryzysami. Te zajęcia prowadzi pedagog, mediator rodzinny. Staramy się zasygnalizować, co się może dziać i jak reagować na te sytuacje. I oczywiście w czasie kursu poruszamy kwestie naturalnego planowania rodziny.

Kursy dla narzeczonych poza klasztorem oo. dominikanów odbywają się także między innymi w kościele oo. jezuitów, w Ognisku Miłości w Olszy, w DA Węzeł oraz wielu łódzkich parafiach.

Reklama
Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 10 styczeń 2012 r.

Już w pierwszym zdaniu jest błąd ortograficzny: "Na pewno uległo wielkim zmianą" - radzę poprawić!

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł