nr 3/2005

Mimo wszystko - studenci studentom. Fundacja Anny Dymnej

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Kim jesteśmy? Studentami, którzy chcą pomagać studentom - ciężko chorym, kalekim, inwalidom. Na razie nie mamy nic, ale wiemy, że stać nas na wiele. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie - mówi Ola Dyras, inicjatorka studenckiej fundacji zajmującej się ciężko chorymi studentami.

Skąd pomysł na założenie takiej fundacji?

Ola Dyras: Niedługo po rozpoczęciu pierwszego roku studiów dowiedzieliśmy się, że nasz kolega, Bartek, cierpi na białaczkę. Wtedy chyba nikt nie zdawał sobie sprawy z powagi choroby. W niedługim czasie jego stan bardzo się pogorszył. Bartka mógł uratować jedynie przeszczep szpiku kostnego, na który nie było ani pieniędzy, ani dawcy. W Polsce bazy szpiku nie są zbyt duże, ale już za granicą sytuacja wygląda zupełnie inaczej - to jednak wiąże się z olbrzymimi kosztami. Postanowiliśmy pomóc. Zorganizowaliśmy spontaniczną aukcję zarówno prac znanych polskich artystów, profesorów Akademii Sztuk Pięknych, jak i naszych kolegów. Każdy dał coś od siebie. Aukcję poprowadziła Anna Dymna wraz z Maciejem Stuhrem, a gościnnie wystąpili: Anna Treter i grupa Cashmere. To był strzał w dziesiątkę. Zebraliśmy ponad 62 tys. złotych! Byliśmy szczęśliwi... ale nie długo. Z dnia na dzień Bartek był coraz słabszy, a nasze nadzieje na wysłanie go za granicę malały. Nie zdążyliśmy. Bartek zmarł. Wspólnie z jego najbliższymi pożegnaliśmy go w jego rodzinnym mieście, Glinojecku. I tam właśnie narodził się pomysł założenia fundacji. Do tej pory nie możemy pogodzić się z faktem, że Bartek mógłby być nadal wśród nas, gdyby w porę miał mu kto pomóc. Postanowiliśmy zrobić wszystko, aby taka sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła. Zwróciliśmy się o organizacyjne wsparcie do Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Zaraz potem dostaliśmy telefon od Pani Ani z propozycją pomocy. Zaproponowała nam stworzenie wewnątrz swojej Fundacji oddzielnego biura skupiającego się konkretnie na pomocy ciężko chorym studentom. Tak powstała komórka młodych w Fundacji "Mimo wszystko" pod hasłem "Studenci Studentom". Na razie nie mamy nic, ale wiemy, że stać nas na wiele. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie.

Komu teraz pomagacie?

Magdalena Bożyk, kierownik biura "Studenci Studentom": Andrzejowi - studentowi Socjologii UJ, cierpiącemu na przewlekłą chorobę ziarniniakową (choroba układu odpornościowego), dla którego lekarstwo kosztuje około 3500 zł za sześć ampułek (Andrzej przyjmuje 4 ampułki miesięcznie, ale wcześniej przyjmował 2, a nawet 3 ampułki tygodniowo!) i Zosi, studentce pielęgniarstwa, która potrzebuje aparatów słuchowych, aby mogła wykonywać swój zawód (koszt aparatów: 12 tysięcy złotych z czego 11 proc. pokrywa NFZ).

W jakich sytuacjach chcecie pomagać? Na czym będzie polegać wasza pomoc?

M. B.: Chcemy pomagać w przypadku chorób przewlekłych, wymagających przeprowadzenia bardzo kosztownych operacji; chorób nieuleczalnych (drogie lekarstwa podtrzymujące życie); stanów powypadkowych (wysokie koszty rehabilitacji) czy inwalidztwa (protezy, wózki inwalidzkie).Jeśli chodzi o sposób pomocy, to chcemy wykorzystać nasze zdolności i umiejętności, rozwijane na studiach, organizując aukcje naszych prac, przedstawienia, koncerty, publikując naszą twórczość, podejmując wszelkie przedsięwzięcia, z których dochód w całości przeznaczony będzie na ratowanie życia naszym kolegom.

Co do tej pory udało wam się zrobić?

M. B.: Z początkiem grudnia ubiegłego roku zainaugurowaliśmy oficjalnie naszą działalność. W Klubie Pod Jaszczurami odbyła się aukcja dzieł profesorów, studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz dwa koncerty pod hasłem "Mistrz i uczeń studentom". Między aukcją i drugim koncertem odbyła się również projekcja animowanej etiudy studenckiej pt. "Kapelusznik" (płyta z etiudą została również oddana do licytacji i sprzedana). Podczas całej imprezy sprzedawane były ozdoby choinkowe wyrabiane przez studentów ASP. Całkowity dochód został przeznaczony na pomoc Andrzejowi. 19 grudnia w PWST podczas kolędowania Piwnicy Pod Baranami sprzedawaliśmy ozdoby choinkowe wyrabiane przez studentów ASP.

Jakie cele - oprócz oczywiście pomocy chorym - stawia sobie wasza fundacja?

M. B.: Chcemy integrować krakowskie uczelnie i wpływać na rozwój studentów, podobnie jak instytucje kół naukowych i samorządów (z którymi chcemy współpracować). Będziemy zachęcać do współpracy studentów wszystkich krakowskich uczelni, aby zaistniała wymiana myśli i doświadczeń, dyskusje, aby powstał wolontariat. Chcielibyśmy, żeby Fundacja była owocem wspólnej pracy całych uczelni - studentów i wykładowców (stąd hasło pierwszej aukcji "Mistrz i uczeń studentom"). Celem fundacji jest również uwrażliwienie wszystkich na los drugiego człowieka. Mnie osobiście ogromnie zależy na tym, żeby połączyć twórczą działalność studencką z pomocą chorym; żeby w pomocy chorym było więcej radości - z udanego koncertu, z udanej aukcji, występu i chociażby zwykłej imprezy - mniej smutku, że nasi koledzy są ciężko chorzy i że trzeba coś zrobić. Strasznie bym chciała, żeby każda impreza studencka - czy to slajdowisko, czy wspólne śpiewanie - była okazją do pomocy, żeby wszystko to, co jest dobre samo w sobie, przynosiło też korzyść materialną, od której zależy czyjeś życie (jak w przypadku Andrzeja), lub po prostu normalne funkcjonowanie (jak to ma miejsce w przypadku Zosi). Żeby nie odsuwać chorych od zwykłego studenckiego życia. Myślę, że im też jest miło, że zbieramy pieniądze na ich leczenie z uśmiechniętą twarzą, słuchając świetnego zespołu, a nie płacząc nad ich losem. Oczywiście konieczne są specjalne imprezy nastawione na zbieranie większych pieniędzy. Nie mamy jeszcze żadnych zgłoszeń z Hematologii, a wiem, że w przypadku białaczki są to największe pieniądze, bo jeden lek miesięcznie może kosztować 12 tysięcy złotych, czyli tyle, ile nam się udało zebrać podczas jednej aukcji, której przecież nie możemy organizować co miesiąc.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała Agnieszka Flaga
Fot. K. Włentowicz

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

11,80 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka ta zawiera małę historyjki i klka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej....

11,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Pochwalony - torba. Szara, elegancka, duża i pakowna torba. Kolejny produkt z serii...

39,00

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł

Koszulka inspirowana uzdrowieniem niewidomych pod Jerychem. Jezus dotknął ich oczu, a...

59,00 zł

Żywienie zbiorowe - koszulka damska. Projekt inspirowany motywem biblijnym mówiącym o...

55 zł