Renata Krzyszkowska

Pamięć absolutna

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Wybitna pamięć nie musi cechować tylko nielicznych, ale może być osiągalna przez prawie każdego, kto tylko wie, w laki sposób ją uaktywnić. Szybkie i trwale zapamiętywanie zależy bardziej od nabytych umiejętności, niż od wrodzonych uzdolnień. Dzięki wykorzystaniu technik pamięciowych, odpowiedniej diecie i ćwiczeniom fizycznym zdolność uczenia się wzrasta nawet kilkakrotnie. Nie wierzycie? Są na to dowody.

Lewa półkula odpowiada za: mowę, logiczne myślenie, liczenie, zdolności matematyczne, szeregowanie. Prawa półkula odpowiada za: rymy, muzykę obrazy, wyobraźnię

Z daniem naukowców, uczenie się i myślenie to w rzeczywistości proces tworzenia sieci komórek nerwowych i odpowiednia komunikacja między neuronami. Gdy nasze zmysły są pobudzone, komórki nerwowe formują wypustki, tzw. neuryty i dendryty, do innych neuronów. Umożliwiają one "porozumiewanie się" komórek nerwowych. Dzięki temu możemy sobie przypominać lub zapamiętywać informacje. W miarę jak się rozwijamy i uczymy, komórki układu nerwowego łączą się w bardzo skomplikowane wzory dróg nerwowych.

W życiu płodowym człowieka półkule mózgowe specjalizują się i kształtuje się dominacja jednej z nich. Półkula nazywana logiczną, na ogół lewa, odpowiada za myślenie logiczne i analityczne, ubiera myśli w słowa, skupia się na szczegółach, nie tworzy nowych idei, a jedynie, jak komputer, rozpoznaje i przyswaja dane. Dzięki niej łatwo przyswajamy sobie gramatykę, ortografię i nauki ścisłe. Prawa półkula jest bardziej twórcza, pomysłowa i syntetyczna, operuje obrazami, dąży do uogólnień. W procesie nauki funkcje obu półkul są jednakowo ważne, ale w szkołach zmusza się uczniów do korzystania głównie z lewej półkuli, a to sprawia, że nauka jest o wiele mniej owocna. Pisząc, czytając i licząc, musimy się opierać na analizie i odtwarzaniu. Niemal wcale nie używa się przy tym wyobraźni. Najczęściej bardzo dobrymi uczniami są więc dzieci z dominującą półkulą lewą. Niestety, stanowią tylko 25 procent populacji. Pozostałe borykają się w szkole z większymi lub mniejszymi kłopotami uważane są za niezdolne. W efekcie przestają lubić szkołę i nie chcą się uczyć.

Nauczyć się uczyć

Okazało się, że na niedomaganiach polskiego systemu oświatowego można zarobić. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać w Polsce firmy oferujące wiedzę o metodach uczenia się. - Zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie coraz większe. Uczymy nie tylko dzieci w wieku szkolnym. Zgłaszają się do nas także studenci, dziennikarze, lekarze i adwokaci - wszyscy, którzy chcą się sprawnie posługiwać swoim umysłem - mówi Przemysław Wojakowski, założyciel i dyrektor Centrum Treningowego Wojakowskich w Szczecinie, najprężniejszego w kraju centrum doskonalenia technik pracy umysłowej. Przedstawiane na kursach techniki myślowe w dużej mierze wykorzystują pracę prawej półkuli mózgowej, co umożliwia szybsze i trwalsze zapamiętywanie informacji. Jedna z takich technik nosi nazwę LOCI. Metoda ta odwołuje się do jednej ze zdolności prawej półkuli mózgowej - do wyobraźni przestrzennej. Polega ona na wyobrażaniu sobie treści zapamiętywanego materiału w powiązaniu z rozmaitymi miejscami dobrze znanego pomieszczenia. Im bardziej niecodzienne są tworzone wyobrażenia i powiązania, tym łatwiej się je zapamiętuje. W procesie rozumienia i zapamiętywania tworzymy uporządkowane logicznie skojarzenia, które później pozwalają nam "znaleźć" właściwy ślad pamięciowy. Im bardziej zaangażujemy wyobraźnię przy tworzeniu skojarzeń, tym lepsze będą nasze wyniki. Metodę LOCI wynalazł grecki poeta Symonides około 500 r. p.n.e. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego miejsce - locus, w liczbie mnogiej - loci.

Szkoła uczy notowania metodą tradycyjną, czyli słowo po słowie. Nie potrzeba do tego spontaniczności i wyobraźni, nie musimy więc uruchamiać prawej półkuli mózgowej. Notatki sporządzamy przez to wolno i niezbyt dokładnie. Istnieją techniki notowania, które angażują cały mózg. Jedną z nich są mapy myślowe, opracowane i rozpropagowane przez Anglika Tony'ego Buzana, autora najpopularniejszych na polskim rynku poradników propagujących techniki szybkiego uczenia. Metoda ta polega głównie na posługiwaniu się słowami-kluczami. Myślimy nie zdaniami, lecz obrazami. Słowa-klucze mają w naszym umyśle te obrazy wywoływać. Mapy myślowe wykorzystują umowne znaki i minirysunki, gdyż zapewnia to sprawniejsze odczytywanie notatek.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł