Paweł M. Nawrocki

Podwójna rocznica tragedii polskich elit

Dodano: 10 kwiecień 2015 r.

Mały dobosz, dwunasto- może trzynastoletni harcerz, stojąc przy ołtarzu, spontanicznie rozpoczął wygrywanie rytmu odmierzającego ten podwójnie trudny czas: teraźniejszości i historycznej pamięci.

fot. Michał Bielecki CC/ Flickr.com

Tamtego poranka Las Katyński był cichy, refleksyjnie zadumany, rzewny. Chłód wczesnej wiosny rozgrzewało przyspieszone bicie serca, a mglista wilgoć powietrza maskowała tęsknotę oczu. W myślach przemykały wyblakłe sylwetki najbliższych i ich niepokój, który czuli, stojąc nad dołami śmierci. Tabliczki, te jedyne pośród tysięcy w kolumny ułożonych nazwisk, ocalały od anonimowości. Delikatnego szumu drzew nie mącił odgłos pękającej blachy, huk i trzask potężnej konstrukcji rozpadającej się na dziesiątki tysięcy części i drobnych odłamków, ani niemy krzyk spod smoleńskiego lotniska. Rozpacz i przerażenie narastały powoli, wraz z kolejnymi dzwonkami telefonów, szeptami, czyimś niespodziewanym szlochem, pierwszymi komunikatami grzęznącymi w ściśniętych gardłach osób je ogłaszających. Co kilka chwil ktoś dołączał do grona tych, których przyjechano uczcić momentem zadumy. Katyński Las rozrastał się aż po Smoleńsk...

75 lat temu na rozkaz Stalina i najwyższych władz ZSRS w Katyniu, Twerze, Charkowie i w innych, znanych i jeszcze nieznanych miejscach dokonano mordu na ponad dwudziestu jeden tysiącach przedstawicieli polskiej inteligencji: oficerach zawodowych i rezerwistach, na co dzień będących nauczycielami, lekarzami, prawnikami, urzędnikami… funkcjonariuszach Służby Więziennej i Korpusu Ochrony Pogranicza, kapłanach. Walka o pamięć o ich tragicznym losie trwała przez dziesięciolecia, a rodziny zamordowanych były szykanowane przez władze komunistyczne. Do dziś nie zostali zrehabilitowani, a ich kaci choćby w sposób symboliczny potępieni przez rosyjski wymiar sprawiedliwości.

W przygotowanym przez Lecha Kaczyńskiego zarysie swego przemówienia, mającym być wygłoszonym 10 kwietnia 2010 r. w Lesie Katyńskim, Prezydent RP tak upomniał się o prawdę na temat tej zbrodni: "Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Zdeptano ich godność jako żołnierzy, Polaków i ludzi. Doły śmierci na zawsze miały ukryć ciała pomordowanych i prawdę o zbrodni. Świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do opłakania i godnego upamiętnienia najbliższych. Ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci. (...) Był to czas, kiedy za pamięć i prawdę o Katyniu płaciło się wysoką cenę. Jednak bliscy pomordowanych i inni, odważni ludzie trwali wiernie przy tej pamięci, bronili jej i przekazywali kolejnym pokoleniom Polaków. (...) Wszystkie okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione. Ważne jest, by została potwierdzona prawnie niewinność ofiar, by ujawnione zostały wszystkie dokumenty dotyczące tej zbrodni. Aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej. Domagamy się tych działań przede wszystkim ze względu na pamięć ofiar i szacunek dla cierpienia ich rodzin. Ale domagamy się ich także w imię wspólnych wartości, które muszą tworzyć fundament zaufania i partnerstwa pomiędzy sąsiednimi narodami w całej Europie".

Katyń z tamtego dnia 70. rocznicy zbrodni czekał na te słowa, które w przestrzeni publicznej wówczas nie wybrzmiały. Poranny, przejmujący leśny wiatr wzmagał poczucie chłodu. Osoby przybyłe pociągiem specjalnym, w oczekiwaniu na rozpoczęcie oficjalnych uroczystości, spokojnie i dość kameralnie przemieszczały się alejkami wzdłuż „podziemnej” ściany z imiennymi tabliczkami, składając kwiaty, zapalając znicze, modląc się, trwając w zadumie przy "grobach" najbliższych: ojców, dziadków, krewnych... Wraz ze zbliżaniem się godziny przybycia Pary Prezydenckiej i pozostałych gości honorowych, zebrani zajmowali wyznaczone dla siebie miejsca, ale uroczystość nie rozpoczynała się. Oczekiwanie stawało się coraz bardziej niepokojące.

Dźwięk SMS-ów i dzwoniące telefony komórkowe wywołały poruszenie zwłaszcza wśród polityków przybyłych pociągiem specjalnym. Pojawiały się niespójne informacje z kraju: awaria samolotu, niegroźny pożar, wypadek, ofiary, w końcu katastrofa, z której prawdopodobnie nikt nie ocalał. Zaskoczenie, oniemienie, łzy, niekiedy szloch.

Bicie dzwonu katyńskiego i odśpiewanie Hymnu rozpoczęło Mszę Świętą żałobną. Wiele osób płakało, żołnierze mieli łzy w oczach. Odprawiana przede wszystkim w intencji ofiar katastrofy, dopiero w drugiej kolejności za oficerów spoczywających wśród katyńskich drzew, miała skromny i pośpieszny charakter. Przez zachmurzone niebo dwukrotnie przebiły się promienie słońca: na Przeistoczenie i gdy wraz z chórem Wojska Polskiego śpiewano Boże coś Polskę.

Wieńce i wiązanki kwiatów z początku składane były bez przynależnego tego rodzaju uroczystościom ceremoniału, w ciszy i pośpiechu, by jak najszybciej opuścić cmentarz. Jednak po kilku minutach rozległ się nieśmiały, delikatny dźwięk werbla. Mały dobosz, dwunasto- może trzynastoletni harcerz, stojąc przy ołtarzu, spontanicznie rozpoczął wygrywanie rytmu odmierzającego ten podwójnie trudny czas: teraźniejszości i historycznej pamięci. Poległa w Katyniu elita polskiego narodu powiększyła się o kolejne ofiary: tych, którym "Katyń" – we wszystkich aspektach tego słowa – oraz patriotyczny i niepodległościowy etos bardzo leżały na sercu.

Ponownie, po pięciu latach, zwracając oczy świata na smoleńskie lotnisko, dostrzegając deficyt prawdy o tamtej tragedii, pośrednio skierujmy uwagę także na miejsce kaźni polskich oficerów i uświadommy – szczególnie narodowi rosyjskiemu, w duchu pojednania oraz przebaczenia – przemilczanie i zakłamywanie prawdy o Zbrodni Katyńskiej.

Paweł M. Nawrocki
stryjeczny wnuk ppor. Piotra Jankowskiego – ofiary Katynia,
pasażer pociągu specjalnego na uroczystości 10 kwietnia 2010 r.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

11,80 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Nowe, przeredagowane wydanie książki "Spełniony sen" w twardej oprawie.

21,80 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Słówka na dobranoc są tradycją wybitnie salezjańską. Ostatnio przełożony generalny...

13,20 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

24,00 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

11,80 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Elegancka saszetka na denary, talenty, srebrniki i kosztowności. Idealna do noszenia na...

49,00 zł

Ciemna dolina - koszulka damska. Koszulka inspirowana fragmentem Psalmu 23. Trudno szukać...

55 zł

Nasz fartuch to absolutny "must have" w kuchni każdej porządnej i nieporządnej pani domu...

65,00 zł

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł