06/2016
Joanna Bątkiewicz-Brożek

Przerwać milczenie

Dodano: 8 marzec 2016 r.

Nowotwór piersi i szyjki macicy, zatorowość płucna, zawał, zakrzepica różnych narządów – to możliwe skutki antykoncepcji hormonalnej. Donoszą o nich pisma medyczne, ostrzega WHO. Tabletki hormonalne nie tylko mogą być przyczyną powikłań, ale niosą też realne ryzyko śmierci. W Polsce powstała praca zbiorowa lekarzy, która przełamuje milczenie w tej sprawie.

FOT. CANSTOCKPHOTO/STUDIO GN

Niedawno w 43 krajach świata wycofano ze sprzedaży tabletki Cilest. Te pigułki hormonalne były chętnie przepisywanym przez ginekologów środkiem antykoncepcyjnym. Producent tłumaczył się enigmatycznie: „Decyzja o zaprzestaniu sprzedaży 32 mln tabletek Cilest została podjęta, ponieważ jeden ze składników aktywnych tego środka antykoncepcyjnego nie odpowiada specyfikacji”. Oświadczenie to wzbudziło strach wśród pacjentek.

Firma upierała się jednak, jakoby zdaniem lekarzy decyzja ta nie wpływała na skuteczność i bezpieczeństwo środka. Dlaczego więc go wycofano? W tym samym czasie na jaw wyszła inna sprawa. 17-letnia pacjentka zmarła z powodu zatoru płuc, do którego doszło w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej – ten głośny przypadek spowodował burzliwą debatę o antykoncepcji w Szwajcarii. Tamtejsza Agencja ds. Produktów Leczniczych „Swissmedic” potwierdziła, że zator spowodowały pigułki Dianette i Diana-35 – popularne także w Polsce.

Wkrótce inna młoda kobieta zapadła w śpiączkę i zmarła. Ona także stosowała antykoncepcję i także u niej był to jedyny czynnik ryzyka. Szwajcarska federacja organizacji pacjentów Patientenstellen der Schweiz zażądała więc usunięcia z rynku farmaceutycznego kilku preparatów antykoncepcyjnych. Swissmedic odrzuciło prośbę ze względu na „zbyt małą liczbę zgonów”, za to przypomniało lekarzom i pacjentkom, że „każda forma antykoncepcji hormonalnej podnosi ryzyko wystąpienia zakrzepicy”. W Finlandii niedawno zmarło kilkanaście kobiet w wyniku zatoru mózgu. Wszystkie przyjmowały tabletki antykoncepcyjne.

Jak mówią mi w prywatnych (sic!) rozmowach lekarze, podobne przypadki zdarzają się i w polskich szpitalach, tylko nikt o nich nie mówi głośno. Skoro pacjentki umierają lub poważnie chorują i jeśli najbardziej prawdopodobnym czynnikiem ryzyka jest rozpoznana w wywiadzie przez lekarza antykoncepcja, czemu nie odnotowuje się takich przypadków? – Biorąc antykoncepcję, kobiety poważnie ryzykują – twierdzi dr Dorota Jarczewska. – Jeśli lekarze wypisują recepty na antykoncepcję, czy realizują obowiązek pełnego informowania pacjenta? Na ile też sami mają świadomość zagrożeń? Krakowska lekarka przez kilka lat koordynowała prace zespołu lekarzy i innych specjalistów nad książką pt. „Szkodliwość doustnej antykoncepcji hormonalnej”.

Ta publikacja może być kijem włożonym w mrowisko, choć jej autorzy zajęli się wąską częścią antykoncepcji – tabletkami hormonalnymi. Odwołując się do setek publikacji naukowych w renomowanych pismach medycznych jak „The Lancet” czy „New English Journal of Medicine” – to, co przechodzi przez te łamy, ma wydźwięk niemal wyroczni w medycynie – próbują przełamać milczenie na temat antykoncepcji doustnej.

Ryzyko

Na świecie powstało prawie milion prac naukowych o antykoncepcji. Wszystkie gromadzone są w specjalnych bazach, m.in. Cochrane i Medline. Ginekolodzy, endokrynolodzy, lekarze chorób wewnętrznych i nie tylko spierają się w nich na temat skuteczności antykoncepcji, publikują badania, także o negatywnych dla zdrowia skutkach zażywania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Na kilkaset takich prac powołują się autorzy książki. Z badań naukowych wynika, że kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, mogą mieć dwu-, trzykrotnie zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca.

Podobnie ma się rzecz z zatorowością płucną czy z ryzykiem zakrzepicy żył mózgowych (od 6- do 13-krotnie większe ryzyko niż u kobiet niebiorących antykoncepcji). Jeśli któraś z pań miewa migreny i zażywa tabletki hormonalne, nawet do 14 razy może zwiększyć u siebie szanse na śmierć w wyniku udaru mózgu. „W 1997 r. w czasopiśmie »The Lancet« ukazały się wyniki międzynarodowego badania kliniczno-kontrolnego. Objęło ono 21 ośrodków na całym świecie. Wśród kobiet, które brały dwuskładnikową tabletkę hormonalną, zaobserwowano 5-krotny wzrost ryzyka zawału serca" – czytamy we wspomnianej książce. Antykoncepcja hormonalna może też być przyczyną powikłań okulistycznych jak zaćma, zapalenia, zaburzenie wzroku, aż do jego całkowitej utraty. Brytyjski periodyk medyczny „Ophthalmology” opublikował w 1998 r. wyniki badania wpływu antykoncepcji hormonalnej na narząd wzroku.

Przez 30 lat obserwowano aż 63 tys. kobiet z całego świata. Stwierdzono u nich dwukrotny wzrost ryzyka poważnego uszkodzenia naczyń siatkówki. Antykoncepcja hormonalna powoduje też depresję, stany lękowe, spadek libido, czyli popędu seksualnego. Dotyczy to także tabletek tzw. nowej generacji (to ważne, bo ginekolodzy rozwiewają wątpliwości niektórych pacjentek, twierdząc: tabletki są nowoczesne, nie szkodzą). A „nowa generacja” niekoniecznie oznacza lepszą jakość. Najbardziej mrożąca krew w żyłach jest jednak informacja, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła tabletki antykoncepcyjne na liście tzw. kancerogennych, czyli wywołujących nowotwory. – Także polskie Ministerstwo Zdrowia wpisało je na listę rakotwórczych w 2006 roku. W najnowszym rozporządzeniu już takiej wskazówki nie ma – mówi dr Jarczewska.

Dlaczego, skoro skład tabletek raczej się nie zmienia? „Spośród wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce najwięcej kobiet choruje i umiera z powodu raka piersi” – wykazują w książce dr Karolina Walczak i Anna Misztal-Dwojak. A „stosowanie tabletki hormonalnej jest jedną z wielu przyczyn zachorowania na ten nowotwór i zwiększa ryzyko jego wystąpienia o 24 proc. w porównaniu z populacją ogólną”. Ginekolog i pediatra powołują się na 111 publikacji i badań naukowych.Piszą, że tabletki antykoncepcyjne są „niebezpieczne szczególnie” dla kobiet poniżej 35. roku życia, bo wtedy „stopień ryzyka zachorowania na raka rośnie do 70–126 procent”.

I dalej: „Według najnowszych badań kobiety stosujące BCP [tzw. dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną – red.] częściej zapadają na najgroźniejszy ze znanych typów raka piersi”. Ryzyko – zdaniem autorek – sięga tu nawet 320 procent! Nie bez przyczyny więc WHO klasyfikuje antykoncepcję hormonalną w najwyższej grupie ryzyka, podobnie jak azbest, papierosy i substancje promieniotwórcze. Europejska Agencja Badań nad Rakiem w dokumencie z 2012 r. potwierdziła, że „na podstawie analizy wieloletnich badań naukowych stwierdzono, że dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są silnie kancerogenne” i „powodują nowotwory, głównie piersi” (nie ma tu przypuszczenia, ale mocne stwierdzenie!).

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

Polecamy

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Otoczony gromadą chłopców któregoś dnia ksiądz Bosko zapytał jednego z nich: "Co jest...

12,60 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Biografia św. Jana Bosko, ukazująca postać wielkiego wychowawcy i pedagoga jako...

10,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Na książeczkę tę składają się małe opowieści oraz kilka refleksji. Jest to coś w rodzaju...

11,80 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

11,80 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

11,20 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

«Credo (Wierzę, Wyznanie wiary)» stanowi jedno z największych wyzwań dla katechetów i...

11,20 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka opowiada dzieciom o Bogu. Razem z krótkimi historyjkami jest w niej zawarte...

8,40 zł

Opowieści Bruno Ferrero w serii ilustrowanych książek skłaniających do refleksji. Jest to...

11,80 zł

Nikodem - ciuchy dla wiary

Skarpety kościołowe to idealna propozycja dla eleganckich Panów uczęszczających na...

15,00 zł

Mojżesz koszulka męska. Projekt inspirowany fragmentem Księgi Wyjścia. "Mojżesz wyciągnął...

55 zł

Czapka "Pochwalony!" w kultowym kroju - truckerka. Siateczka zapewnia doskonałą...

39 zł

Koło rybackie - torba. Projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

25 zł

Koło rybackie to projekt inspirowany słowami Ewangelii wg. św. Mateusza. Chrystus...

55 zł

Projekt powstały w Roku Miłosierdzia. Motywem przewodnim jest Psalm 145, 9. Pan jest...

59,00 zł