nr 11/2007
ks. Andrzej Zwoliński

Reinkarnacja - ponowne życie?

Dodano: 21 czerwiec 2007 r.

Jest ich coraz więcej i coraz częściej ich widać na ulicach polskich miast i miasteczek. Tańczą, sprzedają książki z fantazyjnymi okładkami, organizują festiwale, wystawy, spotkania wegetarian i miłośników judo lub karate. Wschód na różne sposoby wchodzi w polską codzienność i znajduje uczniów dla swoich mistrzów życia.

Nowe wcielenie

Niektórzy sądzą, że Pitagoras przeniósł naukę o reinkarnacji do Druidów w Galii. Przypuszcza się, że poznał ją podczas swego pobytu w Egipcie, gdzie przeniknęła ona z Indii. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa reinkarnację głosiły m. in. ówczesne sekty. W Indiach reinkarnacja jest pojęciem znanym wszystkim warstwom społecznym, jedynie u prostego ludu uległa wypaczeniu w "metempsychozę", czyli wiarę w przechodzenie dusz ludzkich w ciała zwierząt.

Teoria reinkarnacji mówi, że po śmierci świadomość zwraca się ponownie do ziemi, "szuka" odpowiednich warunków, w których mogłaby zebrać maksimum brakujących jej doświadczeń. W nowym wcieleniu pozostaje z poprzedniej inkarnacji tylko duch, czyli ciało przyczynowe, zaś tzw. ciało astralne, eteryczne, mentalne i fizyczne są nowe. Nowe wcielenie "osoby" nie posiada zatem dawnych cech fizycznych i psychicznych, nie posiada także pamięci poprzedniego wcielenia. Jedynie wówczas, gdy człowiek zdoła, przez wtajemniczenia, nawiązać łączność między swymi ciałami (eterycznym, astralnym, mentalnym i fizycznym) a duchem (ciałem przyczynowym), powraca pamięć jego poprzednich pokoleń.

Taka karma

Zasada reinkarnacji łączy się ściśle z pojęciem karmy. "Karma" oznacza działanie (od źródłowego "kir" - działać). Z działaniem ściśle związane są jego skutki, stąd też karma oznacza przede wszystkim następstwo, "dług" nagromadzony przez daną duszę jako wynik jej dobrych lub złych czynów popełnionych podczas kolejnego wcielenia. Celem reinkarnacji jest ewolucja, doskonalenie się jednostki, a "odrabianiem" karmy człowiek uczy się iść z postępem ewolucji i unikać tworzenia nowej karmy. Ciąg wcieleń trwa dopóty, dopóki nie wyczerpie on wszystkich rat dawnej karmy, a nowej nie przestanie robić. Zgodnie z filozofią buddyjską, nawet gdy człowiek dojdzie już do stanu wolnego od "samsura", czyli koła cierpień związanego z egzystencją na ziemi, powraca jednak, by pomagać innym osiągnąć wolność.

W dawnych pismach hinduskich, które stanowią podstawę filozofii buddyjskiej, wyrażano przypuszczenie, że wyzwolenie poprzedzają miliony reinkarnacji roślinnych i zwierzęcych i setki tysięcy reinkarnacji ludzkich. Przekonanie to ma ogromny wpływ na stosunek wierzących w reinkarnację do żyjącej przyrody. Reinkarnacja jest dla nich symbolem jedności świata. Takie są wnioski filozoficzne, lecz praktyka okazuje się zgoła odmienna: reinkarnacja jest podstawą do dyskryminacji społecznej, traktuje jednych jako wcielenie lepszych, a innych jako wcielenie gorszych dusz, a to prowadzi do "religijnego rasizmu", czego przykładem są kasty w Indiach.

Z reinkarnacją łączy się relatywizm etyczny. Czyny nie są ani dobre, ani złe. Jeżeli np. kobieta została zgwałcona, musiała na to zezwolić z powodu swej złej karmy. Nie istnieje również morderstwo: zamordowana osoba albo nieświadomie sama tego chciała, albo zła karma musiała zostać odpracowana. Oprócz duchów indywidualnych, istnieją również duchy zbiorowe: miast, narodów, ras, tak więc istnieje także zbiorowa karma tych różnych grup społecznych. W związku z tym bezużyteczną jest rzeczą, a nawet szkodliwą dla odpracowania karmy, pomaganie społecznościom biednym, narodom cierpiącym, gdyż jako ludzie i narody muszą odpracować złą karmę, aby osiągnąć świętość, i dopiero wówczas nastąpi pokój na świecie.

Tagi: podwórko
Reklama
Portret użytkownika Jan Spirytysta
Jan Spirytysta (anonimowy), 2 listopad 2013 r.

Celem reinkarnacji jest rozwój duszy – nie jest więc tak, jak np. w hinduizmie, gdzie celem reinkarnacji jest uwalnianie się od karmy, czyli konsekwencji naszych czynów; gdyby chodziło jedynie o karmę, jaki byłby cel pierwszego wcielenia? Przecież, gdy dusza tworzona jest do życia, nie może mieć żadnej karmy… W spirytyzmie wszystko jest dużo bardziej logiczne i nie pozostawia wątpliwości. Duchy zaraz po tym, jak Bóg powołuje je do życia, nie posiadają żadnej wiedzy, żadnego doświadczenia. Zdobywają je dopiero z czasem. Oczywiście w kolejnych wcieleniach ponoszą konsekwencje swoich czynów, ale nigdy konsekwencje te nie są celem wcielenia samym w sobie. Celem wcielenia się jest zawsze rozwój i zdobywanie wiedzy na polu intelektualnym i moralnym. Wyobraźmy sobie taki przykład – pewien człowiek w swoim życiu jest zabójcą i pozbawia życia setki osób; oczywiście w kolejnych życiach będzie on cierpiał konsekwencje swoich czynów – np. duchy jego ofiar będą go prześladować; konsekwencje te jednak znikną, gdy nauczy się on tego, że zabijanie innych nie jest właściwe… Oczywiście za refleksją o zmianie postępowania, musi iść zadośćuczynienie. Nie jest jednak powiedziane, że duch takiego zabójcy będzie musiał wcielać się, dopóki nie odkupi swoich win wobec wszystkich ofiar. Może chociażby w ramach zadośćuczynienia uczynić inne wspaniałe rzeczy i tym samym wymazać swoje błędy z przeszłości.

Resztę można przeczytać tutaj
http://www.portal.spirytyzm.pl/reinkarnacja-2/

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł