Bruno Ferrero

Wytrwałość

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Nie jest zbyt łatwo ludziom, którzy chcą robić kilka rzeczy na raz, którzy chcą walczyć na zbyt szerokim froncie. Wytrwali potrafią natomiast wyznaczyć sobie dokładne i bliskie cele, a później odczuwają dumę z powodu ich osiągnięcia.

Wytrwać do końca

W wieku 23 lat argentyńska pianistka Ana Maria Trenchi miała pieniądze, miłość, talent i obiecującą karierę. Wszystko wydawało się układać doskonale aż do pewnego zimowego dnia w Belgii, kiedy prowadziła swojego "fiata". Ana Maria uwielbiała szybką jazdę, jechała 160 na godzinę. Nagle znalazła się na wprost zaparkowanej, blokującej ulicę ciężarówki.

Gwałtownie zahamowała. Samochód przeraźliwie zadygotał i wpadł w poślizg na oblodzonej nawierzchni. Uderzenie było straszne. Fiat przełamał się na dwoje. Anę Marię w ciężkim stanie zawieziono do szpitala.

"Cudem pani przeżyła - powiedział jej miesiąc później neurochirurg, który się nią opiekował. - Ale obawiam się, że nie będzie pani mogła już grać na fortepianie. Część pani mózgu, odpowiedzialna za naukę i pamięć, została poważnie uszkodzona. Gdybym był na pani miejscu, wróciłbym do domu i zacząłbym myśleć o jakimś innym zajęciu".

Dla Any Marii muzyka była wszystkim. "Bądź spokojna - powiedziała jej matka. Jeżeli naprawdę chcesz być taka jak przedtem, jestem pewna, że ci się uda".

Kiedy wróciły do Buenos Aires, obie kobiety wzięły się do pracy. Ana Maria położyła dłonie na klawiaturze fortepianu. Kiedy jednak spróbowała nacisnąć jeden klawisz, niektóre włókna jej mózgu zareagowały gwałtownie i poczuła przeraźliwy ból głowy. Próbowała jeszcze przez kilka minut, potem dowlokła się do łóżka i skulona położyła się na nim.

Dwa tygodnie później mogła już znieść bóle głowy i nieudolnie brzdąkać dwoma palcami po klawiszach. Po sześciu miesiącach ćwiczeń Ana Maria z wielką trudnością mogła już zagrać jedną z tych skal, którą nawet sześcioletnie dziecko potrafi świetnie wykonać.

I tak przez lata. Każdego dnia spędzała całe godziny na ćwiczeniach. Pierwsze koncerty, które dała dziewięć lat po wypadku, często przynosiły katastrofalne wyniki. Dwanaście lat po wypadku zgodziła się dać koncert w Town Hall w Nowym Jorku. Zanim zaczęła grać, wypowiedziała cichą modlitwę. Kiedy dotarła do końca, publiczność wpadła w zachwyt.

Ana Maria znowu była pianistką.

Wytrwałość to:
 • Doprowadzenie do końca tego, co powinno być zrobione i tego, co się zaczęło. Wytrwałość jest cechą trudną do zdobycia przez dzieci i młodzież. Działania młodzieży są na początku nacechowane ogromnym ładunkiem entuzjazmu, potem zaś przychodzi zmęczenie - kiedy wydaje się, że nie nastąpił żaden postęp, wszystko idzie źle i piętrzą się same trudności. Bardzo piękny jest początek, ale jeszcze piękniejszy jest koniec. To, co znajduje się pomiędzy początkiem i końcem każdej inicjatywy, nikomu się jednak nie podoba.
  Regularne wykonywanie zadań i drobnych poufnych poleceń, dotrzymywanie obietnic, doprowadzanie do końca spraw, to działanie wymagające osobistego wysiłku i zalety wytrwałości.
  Wytrwałość i upór (lub zacięcie) to nie to samo. Raz podjętej decyzji nie należy realizować za wszelką cenę, zwłaszcza jeżeli zdamy sobie sprawę, że podjęliśmy błędną. Jeżeli w dniu, w którym planowaliśmy wycieczkę w góry, leje jak z cebra, wyjście nie jest wytrwałością, ale głupotą.
 • Postawienie sobie celów i osiągnięcie ich. Nie jest zbyt łatwo ludziom, którzy chcą robić kilka rzeczy na raz, którzy chcą walczyć na zbyt szerokim froncie. Wytrwali potrafią natomiast wyznaczyć sobie dokładne i bliskie cele, a później odczuwają dumę z powodu ich osiągnięcia.
  "Zostać wielkim piłkarzem" - to marzenie milionów chłopców. Pierwszym celem, który muszą sobie postawić, nie jest jednak udzielanie interesujących wywiadów, ale nauczenie się dobrego kopania obydwiema nogami piłki.
 • Umiejętność zorganizowania się. Chaos jest wrogiem wytrwałości. Ona zaś wymaga stosowania najlepszych taktyk dla osiągnięcia postawionego sobie celu. Najlepszą taktyką poprawienia się w matematyce nie jest zanoszenie kwiatów nauczycielce, ale robienie jednego zadania dziennie.
 • Nie odkładaniem na jutro. "Wiem, że powinienem zrobić to teraz, zrobię to jednak później". Jest to błędna, chociaż dość powszechna postawa. Niewiele osób może powiedzieć zupełnie uczciwie, że nic nigdy nie odłożyło na później.
  "Mam nadzieję, że sprawy się ułożą". "Chciałbym, aby sprawy szły lepiej". "Ktoś o tym pomyśli". Są to delicje tych, którzy odkładają; swoimi "być może", "mam nadzieję" i "możliwe" dają sobie doskonały powód, aby dzisiaj nie kończyć niczego. Jest to sztuka dotrzymywania kroku wczoraj i unikania dzisiaj.
  Wytrwały podejmuje wszystkie wyzwania obecnej chwili i stawia im czoło. Wyznacza dni i godziny pewnych działań, postanawia być zmęczonym jedynie na minutę przed położeniem się spać, nie pozwala sobie na wymówkę złego samopoczucia, aby odłożyć lub wywinąć się od wykonania powierzonego zadania. Nie "ma nadziei", nie "wyraża życzeń". Działa.

 

Bruno Ferrero, "Dojrzewanie. Podstawowe zagadnienia edukacji dojrzewającej młodzieży", Wydawnictwo Salezjańskie 1999

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

34,40 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł