Ludwika Kopytowska

Na obraz Boży

Dodano: 18 kwiecień 2016 r.

fot. allenmcgregor CC/Flickr.com

Stwarzanie, kreowanie, zmienianie rzeczy jest w naszej naturze, ponieważ nasz Stwórca, Ojciec nas tak ukształtował. Jesteśmy tacy jak On, wykapane dzieci Tatusia Niebieskiego.

„Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas (…)
I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich. (…) Ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą.” Gen. 1, 26-27, 2,7.

Wszyscy dobrze znamy ten obraz z Księgi Rodzaju. Bóg stworzył świat w sześć dni, ostatniego dnia stworzył ludzi, a siódmego dnia odpoczął, stąd mamy tydzień dzielący się na siedem dni. W zasadzie na pierwszy rzut oka wszystko jest jasne. Bóg najpierw stwarza „rzeczy” najprostsze, tak to można ująć, a kończy na najbardziej skomplikowanej, jakim jest człowiek (a dokładniej, kończy na jeszcze bardziej skomplikowanej, jakiej jest kobieta). Człowiek jest ukoronowaniem stworzenia, jest dopełnieniem całego aktu. On jako jedyny jest stworzony na obraz Boży. Ale co to w zasadzie oznacza „na obraz Boży”?

Zastanówmy się przez chwilę, jak Bóg stworzył człowieka. W odróżnieniu od słońca nieba, gwiazd, drzew i ptaków, Bóg nie powiedział po prostu: Stań się, człowieku! I człowiek się pojawił. Bóg ulepił człowieka z prochu, a potem tchnął w niego życie. A więc możemy dostrzec cały proces stwarzania. Stwórca nie stwarza swojego arcydzieła od razu, najpierw musi się nad nim zastanowić. Możemy sobie wyobrazić Boga, który niczym renesansowy rzeźbiarz, rozmyśla nad koncepcją człowieka. Nie śpi, nie je, z nikim nie rozmawia, aniołowie patrzą w zdumieniu, co też Bóg może mieć na myśli. A on rozmyśla nad każdym szczegółem, każdym detalem, każdym pieprzykiem. I nie kończy swojego dzieła tylko na wyglądzie zewnętrznym. Z taką samą pieczołowitością przyozdabia człowieka w dary duchowe. Daje mu sumienie, wyobraźnię, pamięć, poczucie humoru, emocje, namiętności, to wszystko, czym człowiek jest, jego serce i jego duszę, całe jego jestestwo. Wszystko jest Mu znane, wszystko dokładnie ogląda. Ma na to całą wieczność.

I kiedy myślimy sobie: no dobrze, Bóg stworzył tak Adama i Ewę, ukształtował ich z prochu, ale przecież mnie już tak nie stworzył, ja jestem tylko kombinacją genetyczną moich przodków. Otóż właśnie… nie. Bóg stwarzając już Adama i Ewę, stworzył od razu cały rodzaj ludzki. Całą pulę genetyczną, od dzieci Adamowych, do dzieci współczesnych i tych, które urodzą się dopiero za sto lat. Wszystkie swoje dzieci wziął pod uwagę, wszystkie przewidział, wszystkie wymyślił. Ukształtował nas najpierw w niebie, w swoim niebiańskim pałacu, a potem po prostu poczekał, aż nadejdzie na nas odpowiedna pora, aż w odpowiedniej chwili „sfrunęliśmy” na ziemię i Bóg dał nam ciało, trochę z ojca i trochę z matki. My już tam byliśmy, w raju, otoczeni aniołami, z Jezusem i Maryją. Nasze dusze już oglądały Boga i Jego spojrzenie pełne miłości odcisnęło niezatarty ślad w głębinach naszych serc. Tak głęboko, że sami boimy się nawet tam zaglądać. Ale On tam jest. Jego spojrzenie wciąż jest na nas, w nas.

„Pan stworzył człowieka z ziemi (…) Położył oko swoje w ich sercu, aby im pokazać wielkość swoich dzieł. Imię świętości wychwalać będą i wielkość Jego dzieł opowiadać. Dodał im wiedzy i prawo życia dał im w dziedzictwo. Przymierze wieczne zawarł z nimi i objawił im swoje prawa. Wielkość majestatu widziały ich oczy i uszy ich słyszały okazałość Jego głosu.” (Mądrość Syracha 17, 1-13)

To spojrzenie kochającego Ojca nigdy z nas nie wyparuje, nie zniszczy się, nie znudzi. Wciąż szukamy tego samego spojrzenia pełnego miłości, wierząc, że znajdziemy je w innym człowieku, być może w rzeczach materialnych, być może w podróżach, być może w przyrodzie, albo w nas samych. Ale niestety, to spojrzenie, pełne akceptacji, pomimo naszych oczywistych wad, pełne miłości, pomimo naszej niewdzięczności, chłodu i wszystkich braków, to spojrzenie może dać nam tylko Bóg. I my, jak umierający z głodu, chorzy z pragnienia, szaleni z samotności, tułamy się po świecie, szukając tego spojrzenia, które wwierca nam się w duszę i pali, jak niczym niezagaszony ogień pragnienia bycia kochanym. Tylko On nas kocha tak, jak nikt innym na tym świecie. Tylko On nas kocha bardziej od nas samych. Tylko On ma w sobie taką miłość, że potrafi nią uleczyć wszystkie zranienia i zanurzyć nas w niej, jak niemowlę zanurzane w gorącej wodzie przez czułą matkę. Taka jest jego miłość. Jak pieszczoty.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł