Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu

Burza i chłopcy w Sudanie Południowym

Dodano: 27 kwiecień 2016 r.

Za drzwiami deszcz i to taki bardzo długo, bo aż 5 miesięcy wyczekiwany. Pora deszczowa powoli się z nami wita. Są pioruny i grzmoty, choć jeszcze słyszane tylko z daleka. Są zamiecie, podczas których kurz podrywany przez wiatr z ziemi fruwa w powietrzu, aż ciężko oczy otworzyć. Tworzy się wtedy jakby mgła z tego kurzu.

A to i tak dopiero zapowiedź, bo burze, podczas których nasze babcie zapalałyby gromnice, oberwania chmury, rzeki płynące ulicami drążące głębokie kanały, czyniące drogi nieprzejezdnymi, błoto, komary i malaria to wszystko się zbliża. Odchodzą za to ponad 40-sto stopniowe upały i litry wylanego potu (nie wiem, czy więcej płynęło go w dzień czy w nocy podczas snu). Jest jednak coś, co się nie zmienia, to nasza misja, która trwa niezależnie od pory roku. O niej poniżej.
Miłej lektury!

Z chłopcami

Myślę, że już mogę powiedzieć, że jesteśmy jak jedna rodzina. Mam na myśli siebie, Bartka i chłopców. Mamy swoje lepsze dni i mamy te gorsze, ale po każdym z nich ciągnie jednych do drugich. Czasem rozumiemy się bez słów, a czasem nawet z pomocą tłumacza nikt nie wie, o co temu drugiemu chodzi. Praca nie należy do najlżejszych, bo chłopców jest dużo, a nas kilkoro (pracują z nami jeszcze dwie osoby) i ci pierwsi czasem potrafią wejść nam na głowę i za nic nie chcą z niej potem zejść. Trzeba wtedy podnieść głos, postawić od nowa granicę, a czasem w pojedynczych przypadkach nabrać dystansu na jakiś czas. Oczywiście zdziwiłbym się, a może zmartwił nawet, gdyby było inaczej. Mam na myśli sytuację, kiedy to chłopcy nie czuliby się przy nas swojsko z tym, że ich swojskie poczucie to – jak już wspomniałem – być na naszych głowach. W kilku słowach o nich: to są z nich urwisy nie do zatrzymania, bo gdy już coś wpadnie im do głowy, to czasem na nic nasze starania, by to zmienić. Trzeba wtedy cierpliwie czekać na koniec. Tego się nauczyłem i muszę to jeszcze wprowadzić w czyn.

Kilku chłopców było chętnych, by podjąć pracę polegającą na polerowaniu butów (nie mają za dużego wyboru wśród możliwych prac), więc pomogliśmy im w zakupie potrzebnych rzeczy i już od kilkunastu dni prawie ich z nami nie ma, tak poważnie podeszli do pracy. Przyznam się, że pomimo radości, jaką odczuwam, widząc ich usamodzielnionych i czerpiących z tego radość, trochę za nimi tęsknię.

Mamy na głowie też kilka zmartwień np. dziesięciolatka cierpiącego na padaczkę, który pomimo przyjmowania leków, kilka dni w miesiącu dostaje lekkich ataków i ląduje na ziemi, co kończy się krwawiącą wargą lub nosem i także płaczem, którym pokazuje, że ma dosyć tego; że jest wobec tego bezradny. Ostatnio także dołączył do nas chłopiec, który nie mógł przyjść o własnych siłach, bo spadł z drzewa i złamał nogę i został do nas przywieziony na motorze. Od dwóch tygodni jest w szpitalu, w którym pozostanie jeszcze miesiąc i dwa tygodnie. Nie ma nikogo z rodziny. Ma teraz nas i widzimy się co dzień w porze obiadowej i choć nie możemy porozmawiać (bariera językowa), to już wiem, że lubi rysować, rozwiązywać łamigłówki i oglądać filmy. Blok rysunkowy na którym tworzy nasz młody kolega już po kilku dniach wypełniony do połowy był szkicami domów, ludzi i krów prowadzonych na sznurku. Filmy nie on jeden lubi oglądać. Na pokaz przychodzi każdy, kto może chodzić, plus opiekun, średnio 12 osób, a rekord to 25 osób. Jest to wielka atrakcja dla wszystkich. Blok, kredki, puzzle i bajki w wersji książkowej także mają spore powodzenie u sąsiadów.

Najtrudnieszym przeżyciem była dla nas śmierć jednego z naszych podopiecznych. Zmarł 31 stycznia. Przyczyną śmierci była gruźlica. Na imię miał Matuć, miał 21 lat i był tak cichą, spokojną, wręcz niezauważalną osobą, że jak nam powiedziano o jego chorobie, to okazało się za późno, by wyzdrowiał. Został też w trakcie leczenia pobity przez policję, która szukała wśród chłopców sprawców nocnej kradzieży i biciem zdobywała informacje. Czy to sprawiło, że umarł? Nie wiem. Wiem tylko, że im dłużej tu jestem, tym mniej pewne kwestie rozumiem.

Z chłopcami w czasie spędzanym wspólnie w ciągu dnia spotyka nas wiele radosnych chwil i te przeważają. Cieszą nas np. te chwile spędzone z nimi tak po prostu, beztrosko. Cieszy ich radość, cieszy to, gdy nagle otworzą swoje skorupy, w których się schowali po złych doświadczeniach, gdy widać ich dobre serce. Ich spontaniczny śmiech to dla mnie widzenie raju na ziemi i wcale nie przesadzam, tak sobie wyobrażam raj, że ci, którzy byli smutni i doświadczeni przez życie – bo nikogo ono nie oszczędza – teraz się radują jak dzieci, nawet gdy już z racji wieku dziećmi nie są.

Podsumowując w kilku słowach, chcę powiedzieć, że choć nie jest łatwo być z chłopcami (mam problem z pokochaniem kogoś takim, jakim jest), to jest to piękny czas i choć do odjazdu jeszcze daleko, to już wiem, że będę za nimi tęsknił i też wierzę, że pomimo ciężaru, jaki dźwigają i warunków, w jakich żyją, będą kiedyś szczęśliwi. Może nadal mieszkać będą na ulicach miast, ale w sercu będą wolni… Bo myślę, że by być wolnym i szczęśliwym, wystarczy nam tylko wiedzieć, że nasz Ojciec jest Królem. Ojciec, który jest w Niebie.

Czas burzy to czas wytchnienia, a dla niektórych także natchnienia. Poniżej moje wrażenia po pierwszej burzy, podczas której czas mi się nigdy nie dłuży. Mam tu na myśli, że lubię czasem usiąść i naskrobać coś na papierze, a teraz się tym z Wami podzielę. :)

Deszczowa pora przychodzi z burzą, która nikomu nie pozwoli siebie nie zauważyć. Nawet ten, co ślepy i głuchy, poczuje trzęsienie wywołane jej gniewem, z którym to ona nigdy się nie rozstaje.
Dumna do granic.
Jak nikogo innego tak nie cierpi wiatru, bo ją gna w tę i z powrotem i to na niego tak krzyczy.
Zdenerwowana jest też na wszystko, co z nią w parze nie idzie i tak wyładowuje swe nerwy na drzewach, kominach i wieżach wysokich.
Co tylko dosięgnie, to srogo bije.
Wiatr narwaniec niewidoczny, niedosięgalny naigrywa się z dumnej pani i w odpowiedzi gna ją to szybciej i szybciej.
Bo już czas sadzić!
Biedna burza nawet nie wie ile dobra wszystkim czyni. Bo ludzie po burzy z motykami idą pole ugłaskać, by urodziło obficie.
A nad ich głowami kolorowa aureola, bo świętość to praca.
I tak dzięki srogiej burzy trwa życie.

Kazik Helon
Wau, Sudan Południowy

Dodaj swoją opinię
(wszystkich opinii: 1)
Reklama
Portret użytkownika Aguu
Aguu, 29 kwiecień 2016 r.

Praca z dziećmi jest najpiękniejszą, bo uczy spontaniczności, ale i cierpliwości. To nie jest łatwa praca (jakby niektórym mogło się wydawać. Każde dziecko jest inne i do każdego trzeba podejść inaczej, a nauczyć się każdego jest zwyczajnie trudno. Ale może właśnie to sprawia, że ta praca jest tak wyjątkowa i piękna???

Zgodzę się z Kazikiem, że spontaniczny śmiech dziecka jest jakby odbiciem raju :-) to prawda i nie ma nic piękniejszego.

Pozdrawiam serdecznie i życzę samych dobrych dni, dużo siły i pokoju. Trzymaj się!!!

Agnieszka Kuczyńska

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

opowiadania dla ducha

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł