Wojtek Kułak

A jako pokutę… pomódl się Koronką do Miłosierdzia Bożego

Dodano: 1 marzec 2016 r.

fot. Archiwum Bosko.pl

Zawsze odprawiam pokutę po spowiedzi? Na pewno większość z nas odpowie: oczywiście. Jednak – jak się okazuje – nie wszystkim udaje się to robić, dlatego też kilka zdań osobistej refleksji na jej temat.

Pokuta – jedno z najczęstszych słów w Wielkim Poście. Słusznie, bo kiedy czynić pokutę, jeśli nie teraz? Pokutujemy zatem na wiele sposobów. Jedni trzymają się klasyki – post, modlitwa i jałmużna, inni wybierają własną drogę pokuty dostosowaną do własnych słabości, nawyków, nałogów, uzależnień, ale także precyzyjnie definiują duchowy cel pokutnego wysiłku.

Nie o takiej pokucie jednak chciałbym pisać. Postanowiłem poświęcić kilka zdań pokucie sakramentalnej, do której zobowiązujemy się podczas spowiedzi. Powód podjęcia tego tematu jest prosty – jako spowiednik spotkałem się ostatnio kilkakrotnie ze stwierdzeniem: nie odprawiłem pokuty. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje? Przecież naturalnym zakończeniem spowiedzi jest podjęcie pokuty w formie najczęściej wybranej przez spowiednika. Czasami jednak ksiądz proponuje: proszę wybrać sobie pokutę. Zdarza się także, że nie pamiętamy, w jaki sposób pokutę mamy odprawić. Bywa również, że pokuty nie rozumiemy – np. nie usłyszymy – i nie mamy odwagi poprosić księdza o powtórzenie lub wyjaśnienie. Rozumiem, czasami przeżycia w sakramencie pokuty są tak wielkie, że radość z otrzymanego rozgrzeszenia „zagłusza” głos spowiednika i zapominamy o Bożym świecie. Innym razem stres, towarzyszący wyznaniu grzechów, paraliżuje i uszy, i język, i pamięć. W takich sytuacjach powinniśmy, moim zdaniem, sami sobie nałożyć pokutę. Miłosierny Pan nie jest przecież aptekarzem. Sądzę ponadto, że dla siebie jesteśmy bardziej srodzy niż spowiednik i więcej pokuty sobie „przyłożymy”.

Czymś niepokojącym jest wspomniane zaniedbanie pokuty z błahych powodów – lenistwa, lekceważenia jej roli, nieprzejmowania się nią, częstego, a nawet seryjnego jej niewypełniania. A – jak wynika z konkretnych przypadków – często jest ona bardzo symboliczna. W pewnym momencie postawiłem sobie pytanie: czy pokuta nie została odprawiana właśnie dlatego, że była taka „mikro”? Czy gdyby to było coś „ciężkiego” i poważnego, to poważniej by się podchodziło do jej odprawienia? Nie wiem.

Najważniejszą rzeczą w tym wszystkim jest jednak świadomość tego, czym jest pokuta. Czasami nagrzeszyliśmy porządnie, a pokutujemy symbolicznie. Cieszymy się z otrzymanego rozgrzeszenia, ale nie spieszno nam do poświadczenia, że żałujemy za grzechy i w jakiś sposób chcielibyśmy ponieść konsekwencje popełnionych złych czynów, nawet w drobnej formie.

Do kogo adresuję ten tekst, jeśli większość czytających go nie ma kłopotów z pokutą? Do wszystkich spowiadających się. Chciałbym ponadto zachęcić do dyskusji i wymiany myśli na temat sakramentalnej pokuty. Sugeruję, aby rozważania poszły w następujących kierunkach: po pierwsze, czy faktycznie odprawienie pokuty jest dla nas czymś niezwykle trudnym? Jeśli tak, to dlaczego? Po drugie – od strony czysto ludzkiej – jaką formę pokuty uznajemy jako idealną, wzorcową, pożądaną? Co nią jest – modlitwa, jakiś czyn, dobry uczynek? A w związku z tym wolimy pokutę, która nas faktycznie kosztuje, czy też taką, którą odprawimy w dwie minuty?

Dodaj swoją opinię
(wszystkich opinii: 4)
Reklama
Portret użytkownika Anolik
Anolik (anonimowy), 12 marzec 2016 r.

Chcialabym Was kochamy zapytac, w ktorto miesviha w Pismie Swietym Pan Jezus zalecal Koronke jako ostatnią deskę ratunku. Pytam, bo od kilku lat czytam Pismo i nigdzie tego nie znalazłam. W Ew. Jana 3: Pan Jezus mówi Nikodemowi, ze musi sie narodzić z wody i z Ducha, aby wejść do Królestwa Bożego. Wszędzie nawołuje do nawrócenia, czyli odwrócenia sie od grzechów. Całkowicie, nie do następnej spowiedzi. Jesli upadniesz to oczywiście musisz prac szaty, ale nigdzie nie jest napisane, ze możesz cos uczynić w zamian za to, ze Bóg odpuszcza nam grzechy. Pan Jezus umarł za nas, za Twoje i moje grzechy. "Łaska zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;" Ef 2:8

Portret użytkownika Sylwia
Sylwia, 12 marzec 2016 r.

Słowa te skierował Jezus do św. Faustyny. W "Dzienniczku" siostra Faustyna zapisała: „Odmawiaj nieustannie tę koronkę, której cię nauczyłem. Ktokolwiek będzie ją odmawiał, dostąpi wielkiego miłosierdzia w godzinę śmierci. Kapłani będą podawać grzesznikom jako ostatnią deskę ratunku; chociażby grzesznik był najzatwardzialszy, jeżeli tylko raz zmówi tę koronkę, dostąpi łaski z nieskończonego miłosierdzia mojego” (Dz. 687).

Portret użytkownika AMK
AMK (anonimowy), 7 marzec 2016 r.

Kiedy po raz pierwszy ksiądz w konfesjonale zadał mi za pokutę odmówienie Koronki, pierwsza myśl, jak mnie naszła była "ze mną musi być już naprawdę bardzo źle"; przecież sam Pan Jezus zalecał Koronkę jako ostatnią deskę ratunku dla grzeszników zatwardziałych. Oczywiście wypełniłam ją wówczas i nie zdarzyło się, bym pokuty zadanej nie wypełniła. Jednak jako pokutę wolę coś "większego", niż (wzorem poprzedniczki) "zwykła dziesiątka". Bardzo "podobają mi się" pokuty, które polegają na rozważeniu zadanego fragmentu z Pisma Św.

Portret użytkownika ka
ka (anonimowy), 2 marzec 2016 r.

Ja często mam tak, że po wypowiedzeniu grzechów w całym stresie i emocjach nie skupiam się, by zapamiętać zadaną pokutę. Dlatego staram się ją wypełnić tego samego dnia (jeśli to jest możliwe) lub jeśli zapomnę, to sama wymyślam sobie jakąś pokutę.
Księża zadają przeróżne pokuty i nawet nie lubię, jak usłyszę, że mam odmówić "dziesiątkę" różańca, bo cóż to jest? Kilka minut i po sprawie. Pokuta moim zdaniem powinna być głębsza, nawet jeśli się aż tak bardzo nie zgrzeszyło. Np. zrobić jakiś uczynek miłosierdzia, przeczytać duchową lekturę, a prócz tego się pomodlić. Wiadomo, że Pan Bóg jest miłosierny i wybacza, ale może taka większa pokuta byłaby faktycznym postanowieniem poprawy.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

św. Jan Bosko

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł