1. Sygnały serca

E. Giorfano - T. Lasconi - G. Boscato

Byłem smutny i się pojawiłaś.
I od ciebie zaczynając,
powiedziałem tak
całemu światu.
P. Eluard

Niespodziewanie czule muska czubek mojego nosa: czuję się, jakby przejechał po mnie rozpędzony pociąg. Co się ze mną dzieje? Dlaczego jestem zmieszany?

W szkole wieczne roztargnienie i kompletna klapa; w domu - kłębek nerwów.

Dlaczego dziś rano jestem taki szczęśliwy? Dlaczego moja poduszka jest mokra od łez? Co się stało? To proste: moje serce się zakochało. Wystarczą słowa piosenki, abyś bujał w obłokach. I jest ci tam tak dobrze, że może zawalić się na ciebie cały świat, a ty i tak tego nie zauważysz. Wszystko ma "jej" twarz, dźwięk "jej" głosu, "jej" oczy. Po prostu straciłeś głowę. Jak to się stało - nie wiesz. Tak samo, jak nie potrafisz odpowiedzieć, jeśli ktoś cię zapyta: "Co w niej takiego jest? Co ci się w nim/niej najbardziej podoba?". Wszystko ci się podoba, nic innego nie umiesz powiedzieć.

- - r e k l a m a - -

I LOVE YOU

"Gigi, kocham cię", "Manu, jesteś moja". Wielkie napisy zdobią betonowe mosty i ściany podwórek, wszystko, co tylko się da. Kiedy jesteśmy zakochani, robimy rzeczy dziwne, wcześniej wręcz niewyobrażalne. Kiedy jesteś zakochany, czujesz się silny, gotowy na wszystko, szczęśliwy, pełen chęci do życia. Chcesz wiedzieć wszystko o drugiej osobie, nie uspokoisz się, dopóki jej nie zobaczysz albo kilkadziesiąt razy w ciągu dnia nie porozmawiasz z nią przez telefon. Każdą dostrzeżoną piękną rzeczą chciałbyś się z nią podzielić. Najmniejsza przeszkoda doprowadza cię do białej gorączki. Nie jesteś już obiektywny: jej wad (któż ich nie ma?) już nie dostrzegasz!

MIŁOŚĆ - CÓŻ ZA CUDOWNE UCZUCIE!

Być może ktoś śmieje się z twojej miłości. Ty jednak jesteś śmiertelnie poważny. Wiesz, że nie są to zwyczajne wygłupy. Tu chodzi o rodzącą się miłość. Nastolatki też potrafią kochać. Pamiętaj jednak, że miłość to droga. Pierwsze zauroczenie może trwać krótko i szybko się rozwiać. Jeśli to miłość, to powinna się rozwinąć. Jeśli więc jesteś zakochany, szalej, bazgraj na książkach imię ukochanej, ale wprowadź ją także do swojego wnętrza: "Chcę, aby trwała, jest zbyt piękna, aby się miała skończyć".

RYZYKO

Istnieje również w miłości, jak we wszystkich sprawach dotyczących życia. Realne jest na przykład ryzyko odizolowania się od przyjaciół i zobojętnienia na resztę świata. Poddanie się pragnieniu samotnego przebywania we dwoje prowadzi do powiększenia przestrzeni czułych gestów. Łatwo wtedy o zapomnienie i niepotrzebny pośpiech. Istnieje również ryzyko, że staniemy się do tego stopnia zaborczy, iż zaczniemy ograniczać swobodę drugiej osoby. Często, kiedy łudzimy się, że to miłość, kochamy bardziej siebie niż drugą osobę. Bardziej kochamy uczucia, które ona w nas wywołuje niż ją samą jako człowieka z jej światem wewnętrznym, zaletami i potrzebami. Druga osoba staje się "przedmiotem", który chcemy posiadać i używać. A kiedy już ją "zużyjemy", porzucamy, aby doświadczyć czegoś nowego. To bardzo smutne.

CO ROBIĆ, ABY MIŁOŚĆ DOJRZEWAŁA

  1. Bądź zawsze szczery. Nie musisz mówić wszystkiego, co ci przychodzi do głowy, ale to, co mówisz, musi być prawdą.
  2. Nie bądź roztargniony. Zwracaj uwagę na jej upodobania i doceniaj je nawet, jeśli są odmienne od twoich.
  3. Wierzysz w wymianę wartości, myśli, przyjaźni: przyzwyczajenie i powierzchowność niszczą to, co najpiękniejsze, i sprawiają, że więdną nawet największe uczucia.
  4. Uwaga do dziewcząt: bądźcie zawsze przytomne, nawet, jeśli serce bije zbyt mocno.
  5. Uwaga do chłopców: dajcie dziewczynie czas, aby was pokochała i nie osaczajcie jej.
  6. Do wszystkich: zostawcie drugiej osobie możliwość wycofania się - miłości nie można nikomu narzucić.