8. Nigdy nie mówi mi "Kocham cię"

E. Giorfano - T. Lasconi - G. Boscato

W twoim milczeniu
wiem, że mnie kochasz.
Również ty, kiedy milczę,
wiesz, że cię kocham.
Anselmo di Aosta

Chodzimy ze sobą od trzech miesięcy i przez cały ten czas nigdy nie powiedział mi, że mnie kocha ani nawet, że mnie lubi! Ja natomiast ciągle mu to powtarzam!

Te słowa pochodzą od osoby takiej jak wy, dotkniętej, zmartwionej i trochę złej z tego powodu, że jej chłopak nigdy nie wyraża swoich uczuć.

Czy jest tak łatwo - jak to się wydaje - powiedzieć: "Kocham cię", wyrazić drugiej osobie to wszystko, co mamy w sercu, nie popełniając przy tym jakiejś niezręczności, nie okazując naiwności, nie popadając w przesadę?

A może to przedsięwzięcie wymaga trudu i odwagi? A może wymaga czegoś innego?

- - r e k l a m a - -

ODDZIELMY CHŁOPCÓW...

Osoba, która to pisze, chodziła ze wspaniałym chłopcem, takim, na widok którego wszystkie stają jak wryte i natychmiast się zakochują. W porządku, chłopiec - jakkolwiek wspaniały - miał jedną "przypadłość": mało mówił, nigdy nie powiedział: "lubię cię" ani nawet "nie lubię cię". Pozostawał zamknięty w swoim zagadkowym milczeniu i to - uwierzcie mi - stwarzało niemało problemów!

Milczenie w sferze uczuciowej jest typową cechą charakterystyczną chłopców. Potrafią godzinami rozmawiać o piłce nożnej i motorach, ale trudno im mówić o sobie, o swoich uczuciach. Nie pociągają ich piękne listy miłosne, wolą przytulić, wziąć za rękę. Wymiar konkretny jest typowym wymiarem chłopca, który przechodzi obojętnie wobec słów, ale nigdy nie pozostanie obojętny wobec pięknego ciała.

...OD DZIEWCZĄT

O kobietach można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że są nieśmiałe i małomówne! To one pierwsze się odzywają, Pierwsze mówią "kocham cię", nawet wtedy, kiedy być może odczuwają jedynie sympatię. Dziewczęta, gdyby to tylko od was zależało, na porządku dziennym byłyby pachnące liściki, rysunki w pamiętnikach, długie tkliwe rozmowy. Dziewczyna nigdy nie pozostanie obojętna na słowa i zawsze czeka na to szczere "kocham cię", które pozwała jej marzyć. I tak, kiedy przez dwie godziny rozmawiacie z waszym przyjacielem i otwieracie przed nim wasze serce, znajdujecie nagle obok siebie osobę, która o "pewnych rzeczach" woli nie mówić, która na ten temat milczy jak zaklęta.

I wtedy rodzą się problemy!

CAŁKOWITE MILCZENIE

Po uświadomieniu sobie faktu, że psychika męska różni się od kobiecej, przez co sposób wyrażania miłości jest także różny dla obu płci, dostrzegamy inny aspekt "milczenia w miłości".

Całkowite milczenie, tzn. zupełny brak wyznania "kocham cię", może mieć różne przyczyny. Przede wszystkim może być ono spowodowane nieśmiałością, która blokuje i nie pozwała mówić. Osoby nieśmiałe nie są "tchórzliwe", to ludzie, którzy są wrażliwsi od pozostałych. Być może myślą: nie trzeba zamieszczać w gazetach żadnego anonsu, żeby wszystkim powiedzieć, że się kochamy!

W innym przypadku osoba, która nigdy nie mówi "kocham cię", może nie chcieć stracić równowagi (czy pamiętacie przysłowie: "Słowo się rzekło"?). Nie angażując się zbyt mocno, ktoś nie do końca pewny swoich uczuć, nic nie mówi, bojąc się kłamstwa i krzywdy, jaką mógłby wyrządzić drugiej osobie.

Chłopcy, nigdy nie zapominajcie, że tego pięknego zdania "kocham cię" nie wolno wypowiadać lekkomyślnie, jakbyście mówili: "Wsiadam do autobusu". Miłość to zbyt piękne i wielkie uczucie, aby je tak po prostu zużyć i skonsumować.

SPOSÓB NA TO, BY DOWIEDZIEĆ SIĘ, CZY WAS KOCHA

A zatem jeśli osoba, którą kochacie, nigdy nie mówi wam, że was kocha, to nie znaczy, że tak naprawdę was nie kocha (niech żyją powtórzenia!). Jeśli chcecie się o tym naprawdę przekonać, zamiast zapytać wprost, przyjrzyjcie się zachowaniu waszego chłopca i waszej dziewczyny. Czy zwraca na was uwagę? Czy odgaduje wasze pragnienia i potrzeby? Czy was szanuje? Czy jest gotowy/a na jakieś poświęcenie, aby was uszczęśliwić? Są to wszystko drobne oznaki, równoznaczne ze zdaniem "Kocham cię". I jeśli to możliwe, nie róbcie tragedii z powodu jednego niewypowiedzianego zdania czy wyszeptanego, a nie wykrzyczanego przed całym światem, słowa.

Jeśli natomiast należycie do bandy milczków (z wielu powodów), postarajcie się z czasem nauczyć wyrażać wasze myśli. Zdanie: "Kocham cię" - mogę was zapewnić - jest jednym z tych, które otwierają serce na oścież.

Na zakończenie mała nota historyczna. Czy pamiętacie młodzieńca, o którym była mowa na początku, tego wspaniałego milczącego przystojniaka? Historia się nie zakończyła. To prawda, że starał się nie mówić ani o miłości, ani o sympatii, ale kiedy został przyparty do muru (kiedy zanudziłam go tak, że nie mógł już wytrzymać) po natarczywym żądaniu, "Powiedz mi, czy mnie kochasz", popatrzył mi głęboko w oczy uśmiechając się wyszeptał: "PRZECIEŻ WIESZ".